دکتر هومن کوکبی / بیماری ها / آرتروز زانو چیست و چه علل و علائمی دارد؟

0 / 5. 0

۶ دقیقه
آرتروز-زانو

آرتروز زانو چیست و چه علل و علائمی دارد؟

آنچه می خوانید...

آتروز زانو، به وضعیتی گفته می شود که در طی آن غضروف ها و مفاصل میانی استخوان زانو ها از بین رفته است. در نتیجه، افراد مبتلا به این عارضه با علائم و نشانه هایی در این زمینه مواجه هستند. در واقع تحلیل رفتن بافت های غضروفی که در میانه استخوان های زانو قرار گرفته اند، موجب می شود که اصطکاک بین استخوان ها افزایش پیدا کند، در نتیجه شاهد درد های شدید تا خفیف در بخش زانو باشیم.

اگر شما هم جزء افرادی هستید که در صدد هستید در زمینه بیماری آرتروز زانو اطلاعاتی کلی و دقیق را کسب کنید، توصیه می کنیم این مقاله را از دست ندهید.

 

 

علائم-آرتروز-زانو

 

علائم و نشانه های آرتروز زانو

از جمله مهم ترین نشانه های ناشی از بروز آرتروز موارد زیر هستند، که بیماران مبتلا آن ها را در دوره های مختلف پیشروی و شدت یافتن بیماری شان تجربه می کنند:

 • زانو درد: درد های بخش های زانوان و مفاصل در برخی از شرایط شدت بیشتری پیدا می کند. برای مثال در هنگام تحرک زانوان و نیز در زمان های پایانی روز این درد ها بیشتر خواهد شد. اما در صورتی که استراحت داشته باشید علائم بهبودی را شاهد خواهید بود.
 • ورم و التهاب در بخش مفاصل: تورم به این دلیل ایجاد می شود که مایع مفصلی اضافی در بخش های مفاصل جمع می شود در نتیجه تورم ظاهر می گردد.
 • خشک شدن مفاصل: این خشکی موجب می شود که افراد در هنگام راه رفتن یا صداهای تق تق در مفاصل زانو مواجه شوند.
 • کاهش میزان دامنه حرکتی در ناحیه مفاصل: افراد نمی توانند که بخش های مختلف زانوان را چندان حرکت دهند و این مساله نشانه ای از بروز آرتروز در مفاصل زانو است.
 • تغییر شکل مفاصل
 • خم شدن استخوان های زانو: تغییر شکل مفاصل منجر به تغییرات ظاهری در بخش زانوان می گردد، در نتیجه شاهد خواهیم بود که زانو ها به شکل پرانتزی تغییر حالت داده اند.

 

علل بروز آرتروز زانو

علل و عوامل مختلفی می تواند در بروز عارضه آرتروز دخیل باشند که مهم ترین آنها:

 • افزایش سن: این عامل از مهم ترین عواملی برشمرده است که در بروز آرتروز نقش اثر گذار دارد. اما این مساله بدان معنی نیست که افراد در سنین پایین و جوانی با آرتروز مواجه نخواهند شد. بلکه ما در گزارش ها مشاهده می کنیم که بسیاری از افراد در سنین پایین تر به آرتروز مبتلا گشته اند و در اثر علائم آن در رنج هستند.
 • وراثت: وراثت و ژنتیک نیز از عوامل مهم دیگر است که در برخی از افراد عامل مهمی در ایجاد بیماری آرتروز است.
 • بروز آسیب در بخش های مختلف زانو
 • چاقی و افزایش وزن: افزایش وزن موجب می شود که فشار های زیادی به بخش های مختلف استخوان زانو ها وارد شود در نتیجه یکی از خطراتی که در این موارد سلامتی افراد را تهدید می کند، بروز آرتروز در آن ها است.
 • بروز عفونت در بخش های مفاصل و استخوان ها و غضروف های زانو نیز موجب آرتروز خواهد شد.

 

 

آرتروز زانو چگونه تشخیص داده می شود؟

روش های مختلفی در جهت تشخیص قطعی این عارضه در مبتلایان وجود دارد که مهم ترین آنها :

 • بررسی های اولیه و شرح حال گیری از بیماران در خصوص علائم و نشانه هایی که تجربه می کنند.
 • سپس با استفاده از انواع روش های عکسبرداری می توانند تصاویر دقیقی از بخش های داخلی مفاصل و استخوان های زانو به دست بیاورند.

 

علت-آرتروز-زانو

 

انواع روش های درمانی آتروز زانو

دارو های متعدد و متنوعی وجود دارند که برای درمان آرتروز می توانند نقش اثر گذاری داشته باشند. مهم ترین نکته ای که در روند تجویز این دارو ها وجود دارد، این است که وضعیت بیمار در خصوص میزان پاسخ دهی به داروی تجویزی مورد بررسی قرار می گیرد تا با توجه به آن ها نوع دارو و میزان دوز دارو تعیین گردد.

انواع دارو هایی تجویزی از سوی متخصصین موارد زیر هستند:

 • دارو های تسکین دهند که غیر مخدر هستند.
 • دارو های ضد التهاب؛ این دسته از دارو ها در همان مراحل ابتدایی ابتلای بیماران به آرتروز زانو تجویز می شود. به دلیل این که در مراحل اولیه افراد چندان وضعیت دشواری را پشت سر نمی گذارند، این دارو ها نقش درمانی پررنگی را ایفا می کنند.
 • دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی مثل ناپروکسن و ایبوپروفن
 • کورتیزون یا کورتیکو استروئید ها : این نوع از دارو ها از آن دسته دارو هایی هستند که ضد التهاب می باشند و جزء دارو های قوی محسوب می شوند. این دارو ها در مواردی تجویز می شوند که درد ها و میزان التهاب بسیار باشد و نیاز باشد که رون درمانی جدی تری پشت سر گذاشته شود.
 • دارو های تقویت کننده مفاصل همچون گلوکز آمین و کوندراتین؛ این دسته از دارو ها با این هدف تجویز می گردد، که مواد مورد نیاز غضروف های استخوان در غالب مواد تزریقی از بیرون و با مداخلات پزشکی به آن ها تزریق شود.

 

*نکته ای که نباید از نظر دور داشته باشید این است که هرگز این دارو ها را به طور خودسرانه مصرف نکنید. خود درمانی خودسرانه می تواند با عارضه های منفی چشمگیری همراه باشد، که عارضه های منفی و گاهاً جبران ناپذیر می تواند خطری جدی برای سلامتی باشد.

 

علت-آرتروز-زانو

 

 

فیزیوتراپی برای درمان آرتروز زانو

یکی از روش های مهم و اثر گذاری که این روز ها مبتلایان به آرتروز زانو برای درمان از آن بهرمند می شود، انجام فیزیوتراپی است.

فیزیوتراپی، از جمله روش های درمانی غیرجراحی برای درمان ساییدگی زانو می باشد. تکنیک های مختلف فیزیوتراپی با این هدف انجام می شود که فرد توانایی کنترل علائم و نشانه های ناشی از آرتروز را کسب کند.

تکنیک های فیزیوتراپی به فرد این امکان را می دهد که با انجام آن ها بتواند درد زانو ی خود را کاهش دهد.

 

خاتمه

در این مقاله در بخش های مختلفی به طور مبسوط به موضوعات مختلفی در زمینه آرتروز زانو پرداختیم. تلاش مان بر این بود که بتوانیم با تدارک این بخش ها بسیاری از مهم ترین پرسش های افراد را پاسخگو باشیم.

در صورتی که همچنان پرسشی برای شما مطرح است می توانید در بخش کامنت ها با ما در میان بگذارید. در واقع یکی از اهداف ما از قرار دادن بخش کامنت ها این بوده است که ارتباط ما با شما عزیزان حفظ شود و بتوانیم نهایت یاری گری را در جهت افزایش اطلاعات عزیزان داشته باشیم.

دکتر هومن کوکبی

جراح و متخصص ارتوپدى

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.