دکتر هومن کوکبی / آرتروسکوپی / آرتروسکوپی لگن چیست و چگونه انجام می شود؟

0 / 5. 0

۶ دقیقه
آرتروسکوپی-لگن

آرتروسکوپی لگن چیست و چگونه انجام می شود؟

آنچه می خوانید...

آرتروسکوپی لگن، از جمله مواردی است که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا مفصل لگن از جمله مفاصلی از بدن است که دسترسی به آنها کمی دشوار است. بنابراین با انجام آرتروسکوپی پزشک می تواند بدون برش و یا ایجاد زخم های عمیق، به مشکلات موجود در این ناحیه پی ببرد. بنابراین ابزاری قدرتمند در جهت تشخیص مشکلات و آسیب های مفاصل به شمار می رود. در این مقاله بررسی می کنیم که مفصل آرتروسکوپی لگن چیست و چه مزایایی دارد، چگونه انجام می شود و چه مراقبت هایی قبل و بعد از انجام آن باید انجام شود. چنانچه تمایل دارد در این زمینه اطلاعات مفیدی کسب کنید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید…

 

آرتروسکوپی-لگن

 

آرتروسکوپی لگن چیست؟

آرتروسکوپی یک روش جراحی است که پزشک به وسیله آن می تواند، داخل مفاصل بیمار را بررسی کند. این کار به وسیله ابزار کوچکی به نام آرتروسکوپ انجام می شود که به پزشک این امکان را می دهد تا تمام سطوح مفصلی و بافت های اطراف آن را ببیند. آرتروسکوپی لگن، ابزاری قدرتمند در جهت تشخیص مشکلات و آسیب های مفاصل به شمار می رود. معمولا قبل از انجام جراحی و تعویض مفصل ها از آرتروسکوپی استفاده می شود تا پزشک به موقعیت دقیق مفاصل و همچنین شدت آسیب پی ببرد. همچنین گاهی نیاز است تا از بافت های اطراف مفصل نمونه گیری انجام شود تا برای تشخیص عفونت یا مشکلات بافتی مورد استفاده قرار گیرد. این کار نیز توسط آرتروسکوپی صورت می گیرد که مشخص می کند آیا مفصل دچار التهاب یا عفونت گردیده یا خیر.

آناتومی مفصل ران و لگن

مفصل ران، حالت گوی و کاسه ای دارد که گوی سر استخوان ران ران تشکیل می دهد و حالت کاسه ای آن که استبالوم نام دارد، بخشی از استخوان لگن می باشد. غضروف های موجود در این ناحیه یک فضای چسبناک و لغزنده ای را ایجاد می کنند که مفاصل بدون ساییدگی روی هم حرکت کرده و در جای خود بلغزند و حرکت کنند. مفصل توسط نوارهای بافتی به نام رباط احاطه شده است که فضا یا محفظه ای را تشکیل می دهند که مفصل های ران و لگن را به هم نزدیک می کند. بنابراین هر گونه آسیبی که منجر به پاره شدن رباط، ساییدگی مفاصل، از بین رفتن غضروف، التهاب بافت های اطراف و … گردد، موجب درد در ناحیه مفصل ها می شود که برای تشخیص آن می توان از آرتروسکوپی استفاده کرد.

 

عمل-جراحی-آرتروسکوپی-لگن

 

نحوه انجام آرتروسکوپی لگن

در طی آرتروسکوپی، آرتروسکوپ از طریق یک برش نازک کوچک در پوست به مناطقی که مفصل ها قرار دارند، وارد می شود. این وسیله دارای یک منبع نور و یک دوربین فیلمبرداری است. پس از ورود آرتروسکوپ به پوست و رسیدن به مفصل ها، تصاویری از مفصل، غضروف، بافت های اطراف روی مانیتور نمایش داده می شود. نحوه هدایت دوربین و آرتروسکوپ به صورت دستی و توسط پزشک متخصص انجام می گیرد. همچنین با ابزار هایی که در سر آرتروسکوپی وجود دارد نیز می تواند مقداری از بافت یا مایع های اطراف مفصل را برای تهیه بیوپسی خارج کرد. مانند جراحی باز (که با استفاده از یک برش بزرگتر انجام می شود)، آرتروسکوپی به پزشک اجازه می دهد تا ببیند مفصل شما چه مشکلی دارد. برای انجام جراحی خوب آرتروسکوپی لگن می توانید به دکتر هومن کوکبی، بهترین متخصص ارتوپد در تهران مراجعه نمایید.

مزایای آرتروسکوپی لگن

در مقایسه با جراحی باز، آرتروسکوپی معمولاً درد کمتری نسبت به جراحی باز دارد. همچنین هزینه و دوره بهبودی کمتری نیاز است. این روش، بدون نیاز به بستری شبانه در بیمارستان و به صورت سرپایی قابل انجام است. در حالی که جراحی باز اغلب به بستری در بیمارستان نیاز دارد. آرتروسکوپی مفصل لگن ممکن است علائم دردناک که در ناحیه مفاصل هستند را برطرف کند. این علائم ممکن ناشی از مشکلاتی مختلفی باشد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم . آرتروسکوپی می تواند بسیاری از مشکلات مانند آسیب به لابروم، گرفتگی استخوان ها در ناحیه مفصل، دیسپلازی های استخوانی( حالتی که در آن استخوان دچار رشد غیر طبیعی است) و …

 

 عمل-آرتروسکوپی-لگن

 

آرتروسکوپی لگن برای چه افرادی کاربرد دارد؟

همانطور که اشاره شد، با استفاده از این روش می توان به بررسی دقیق مفصل لگن و ران پرداخت. بنابراین تمام افرادی که به دلایل مختلف دارای آسیب یا ساییدگی در ناحیه مفصل های خود هستند که با درمان غیر جراحی برطرف نشده است، می تواند از این روش برای تشخیص یا درمان بیماری خود استفاده کنند. اما این کار قطعا با تشخیص پزشک ارتوپد انجام می گیرد. در واقع پزشک ارتوپد با بررسی شرایط پزشکی و پرونده شا تصمیم میگیرد که آرتروسکوپی را انجام دهید یا خیر. اما به طور کلی بیشترین افرادی که برای انجام آرتروسکوپی به مراکز درمانی و متخصص ارتوپد مراجعه می کند، افراد بالای 30 سال هستند که در اثر صدمات ورزشی، یا تصادفات و بیماری های خاص مفصل های آنها دچار آسیب و ساییدگی شده است.

مراقبت های قبل و بعد از آرتروسکوپی مفصل لگن

قبل از انجام آرتروسکوپی، ممکن است پزشک برای فرد آزمایش کلی تجویز کند تا در صورت وجود هرگونه بیماری زمینه ای، از وضعیت بیمار مطلع گردد. مصرف داروهای خاص نیز باید به پزشک گزارش گردد زیرا بعضی از داروها ممکن است باعث تشدید خونریزی و باعث ایجاد مشکلاتی در انجام عمل گردند. پرهیز مصرف دخانیات قبل از عمل نیز توصیه می گردد تا خونرسانی به بافت ها بعد از عمل بهتر صورت گیرد. رعایت نکات بهداشتی مانند شیو کردن محل نیز باید مورد توجه قرار گیرد. بعد از انجام عمل نیز مراقبت های خاص خود را دارد که در ادامه به آنها اشاره شده است.

آرتروسکوپی لگن به دلیل کمتر تهاجمی بودن، یک روش تقریبا ایمن به شمار می رود که عوارضی برای آن ذکر نشده است. اما مراقبت های بعد از عمل در صورتی که رعایت نگردد، می تواند باعث بروز مشکلات و عوارض جانبی گردد. معمولا چند روز پس از عمل فرد در ناحیه تحت عمل، بی حسی را تجربه می کند. همچنین ایجاد تورم، کبودی، درد در نواحی ایجاد برش و بخیه امری طبیعی است که پس از چند روز به حالت عادی خود باز می گردد. معمولا کارها و فعالیت هایی هستند که فرد تا زمانی که پزشک ارتوپد اجازه نداده است، نباید آنها را انجام دهد. این فعالیت های عبارت اند از : رانندگی کردن، پیاده روی و ورزش های دیگر، حرکت کردن و راه رفتن بدون عصا و یا واکر، کمک گرفتن از سایر افراد برای انجام فعالیت های روزانه، عدم استفاده از سرویس بهداشتی ایرانی و استفاده از توالت فرنگی. در صورت داشتن درد باید از مسکن هایی که پزشک تجویز کرده است استفاده شود. مصرف دخانیات و مشروبات الکلی نیز باید به در طول دوره درمان قطع گردد.

دکتر هومن کوکبی

جراح و متخصص ارتوپدى

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.