دکتر هومن کوکبی / آسیب های ورزشی / متخصص ارتوپد خوب با تشخیص فوری بیماری

0 / 5. 0

۳۶ دقیقه

متخصص ارتوپد خوب با تشخیص فوری بیماری

آنچه می خوانید...

 

ارتوپدی

ممکن است شما دچار عارضه هایی مانند آرتروز، دیسک کمر، گرفتگی عضلات، کمردرد یا مشکلات دیگری شده باشید. در این شرایط وضعیت جسمانی شما مختل می شود و نمی توانید حتی فعالیت های روزمره خود را انجام دهید. در این شرایط است که از خود سوال می کنید که چاره چیست؟ قطعا نمی توان به این مسئله اهمیت نداد و با این مشکلات و درد بوجود آمده مدارا کرد. پس لازم است برای درمان هر چه سریع تر به بهترین متخصص ارتوپد مراجعه نمایید. برای یافتن دکتر خوب ما به شما کمک می کنیم تا با ویژگی های یک متخصص و جراح ارتوپد خوب آشنا شوید. درادامه مقاله با ما همراه باشید…

ارتوپدی چیست؟

 ارتوپدی، یکی از شاخه های پزشکی می باشد. در این رشته سیستم اسکلتی و عضلاتی بدن انسان مورد بررسی قرار می گیرد و همچنین بر ناهنجاری های رشدی و اثرات فلج اطفال در کودکان متمرکز می شوند. روش های درمانی ارتوپدی با استفاده از دارو ها، فیزیوتراپی، ورزش، جراحی و غیر جراحی انجام می شود.

لازم به ذکر است که هدف کلی از درمان های ارتوپدی حفظ یا ترمیم اسکلتی، عضلانی بدن می باشد.

متخصص ارتوپدی کیست؟

یک پزشک عمومی که بعد از گذراندن دوره تخصص خود وارد شاخه ی ارتوپد می شود را متخصص ارتوپد می گویند. از وظایف متخصص ارتوپد تشخیص، مدیریت و یا درمان مشکلات سیستم اسکلتی عضلانی که شامل استخوان ها و رباط ها و تاندون ها می شود می باشد. جراحی هایی مانند تعویض مفصل زانو و تعویض مفصل شانه، جراحی انحراف شست پا و … توسط جراح ارتوپدی انجام می شود.

تیم-پزشکی

کار پزشک ارتوپد درمان بخش های مختلف بدن مانند موارد زیر می باشد:

 1. دست و مچ
 2. گردن
 3. زانو
 4. پا و مچ پا
 5. شانه و ارنج
 6. لگن

 

 

آپارات-دکتر-هومن-کوکبی

بهترین متخصص ارتوپد در تهران

دردها و مشکلات عضلانی، درد های پیش پا افتاده ای نیستند و به شدت نیازمند درمان مناسب می باشند. چرا که درمان این دردها آسیب های جبران ناپذیری را به بار می آورد و ممکنن است بیماری های ارتوپدی شدیدتری را به وجود آورد. در نتیجه برای پیشگیری از مشکلات ارتوپدی لازم است که بهترین متخصص ارتوپد در تهران را پیدا کنید و به او مراجعه نمایید، تا بتوانید از دانش و تجربه او بهره ببرید.  دکتر هومن کوکبی جراح و متخصص ارتوپدی می تواند در این زمینه شما را یاری کند. ایشان تجربه جراحی های موفقی مانند جراحی آرتروسکوپی زانو، تعویض مفصل لگن، جراحی آرتروسکوپی شانه و … را در کارنامه کاری خود دارند. ایشان انواع بیماری های ارتوپدی را با روش های نوین درمان می کنند. همچنین افرادی که از ناهنجاری هایی مانند پای پرانتزی یا زانوی ضربدری رنج می برند، می توانند به یک متخصص ارتوپد خوب برای درمان بیماری خود مراجعه نمایند.

مشخصات کلیدی برای انتخاب بهترین متخصص ارتوپد چیست؟

بهترین-متخصص-ارتوپدی
 1. پزشک مدرک تحصیلی معتبری داشته باشد.
 2. دارای مجوز رسمی از سازمان نظام پزشکی باشد.
 3. داشتن علمی به روز
 4. تخصص و مهارت بالایی در زمینه ی ارتوپد داشته باشد.
 5. در کارنامه ی پزشکی خود تعداد عمل های موفقیت امیزی داشته باشد.
 6. میزان رضایت مندی مراجعین سابق باید مورد بررسی قرار بگیرد.
 7. احساس وفاداری به سوگند نامه پزشکی داشته باشد.

شایع ترین مشکلات ارتوپدی

مشکلات ارتوپدی انواع مختلفی دارد، اما یکی از شایع ترین این مشکلات درد دست می باشد که ایجاد تورم در یکی از مفصل ها از علت های مهم این مشکل می باشد. اغلب برای از بین بردن این مشکلات از روش های فیزیوتراپی، دارو های تسکین دهنده و تمرینات استفاده می کنند.

در طول روز، می توان خیلی از افرادی را دید که از درد کمر و سیاتیک رنج می برند. اما امروزه روش های متفاوتی کشف شده است که با استفاده از آن ها می تواند این درد ها را از بین برد به صورتی که نیازی به جراحی نباشد.

ممکن است بر اثر یک حادثه یا یک ضربه ایی که به بخش های مختلف بدن وارد می شود، استخوان ها دچار شکستگی شوند که می توان با مراجعه به متخصص ارتوپد این مشکلات را بر طرف کرد.

ممکن است بر اثر یک حادثه یا یک ضربه ایی که به بخش های مختلف بدن وارد می شود، استخوان ها دچار شکستگی شوند که می توان با مراجعه به متخصص ارتوپد این مشکلات را بر طرف کرد.

گودی کمر یک بیماری محسوب نمی شود و اما یک مشکلی می باشد که بسیار در بین افراد رایج است. این مشکل باعث به وجود امدن بسیاری مشکلات ارتوپدی می شود که می توان با تغییر سبک زندگی از بروز آن جلوگیری کرد.

یکی از شایع ترین بیماری های ارتوپدی، آرتریت و سایر بیماری های روماتیسمی است که باعث درد، تورم و حرکات محدود می شوند. آتریت به معنای التهاب مفصل است. مفصل جایی است که دو یا چند استخوان به هم متصل می شوند. بیش از 100 بیماری مختلف آرتریت وجود دارد. بیماری های روماتیسمی عبارتند از هر گونه بیماری که سبب درد، سفتی و تورم در ماهیچه ها، رباط ها، تاندون ها، استخوان ها و مفاصل می شود.

 

علائم بیماری های ارتوپدی

 • آسیب های ورزشی
 • عفونت اندام ها
 • اسیب های استخوانی که بر اثر ضربه ها به وجود می آیند.
 • بیماری های مادرزادی اندامی
 • وجود تومور های استخوان و بافت های نرم اندام
 • خراب شدن مفاصل مانند ارتروز و ساییدگی مفاصل
 • دارا بودن پاهای پرانتزی یا ضربدری

آسیب هایی که توسط متخصص ارتوپد درمان می شود

 • دیسک کمر
 • آرتروز
 • فلج مغزی
 • پوکی استخوان
 • آرتروز روماتوئید
 • پارگی رباط ها یا لیگامان ها
 • تومور استخوانی
 • بورسیت زانو
 • تورم یا التهاب مفاصل
 • دررفتگی
 • آسیب های ورزشی

در ادامه، اسلایدی مشاهده می کنید به مشکلات تعدادی از بیمارانی که برای درمان مشکلات ارتوپدی خود به دکتر هومن کوکبی مراجعه کرده اند پرداخته است:

چه زمانی باید به متخصص ارتوپد مراجعه کرد؟

 1. هنگامی که فرد احساس درد در ناحیه ی کمر، دست و پا داشته باشد.
 2. هنگامی که فرد بخواهد عمل تعویض مفصل زانو انجام دهد.
 3. هنگامی که فرد بخواهد عمل جراحی ستون فقرات پشت بدن را انجام دهد.
 4. هنگامی که فرد دچار عارضه هایی مانند تومور های غیر سرطانی یا توده های خوش خیم چربی در ناحیه ی استخوانی و بافت های نرم بدن شود.
تماس-با-دکتر-کوکبی

برنامه برای درمان ارتوپدی

 

متخصص ارتوپد با توجه به نیاز های خاص روش های مختلفی را برای درمان درد بیمار انتخاب می کنند.

این روش ها عبارتند از:

عمل-جراحی

انجام عمل جراحی: در برخی موارد با توجه به نیاز بیمار و برای جلوگیری از آسیب بیشتر و با در نظر گرفتن میزان آسیب دیدگی های فرد متخصص ترجیح می دهد که بیمار عمل جراحی انجام دهد.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی: فیزیوتراپی یکی از روش هایی است که متخصص ارتوپد برای درمان درد بیمار از آن استفاده می کند. در این روش می توان با کمک خود بیمار منطقه آسیب دیده سریع تر بهبود یابد.

دارو-درمانی

دارو درمانی: در برخی موارد پزشکان و متخصصان مصرف دارو های خاصی رو برای بیماران تجویز می کنند تا روند بهبود بیمار سریع تر انجام شود.

تغذیه-سالم

رژیم غذایی مرتبط و مناسب: با کاهش وزن اضای می توان از بروز خیلی از درد ها جلوگیری کرد به همین خاطر در ابتدا پزشکان به بیماران توصیه می کنند که رژیم غذایی خود را رعایت کنند تا دچار مشکل نشوند.

ورزش

ورزش : ورزش کردن می تواند به صورت خاص به بهبود درد بیمار کمک کند. حتما تمرینات ورزشی را تحت نظر پزشک و مرتب انجام دهید تا تاثیر آن را در پیشرفت هرچه بهتر درمان مشاهده نمایید.

 

روش های درمانی مورد استفاده کلینیک ارتوپدی

 

 1. آرتوگرام: این روش نوعی تصویر برداری پزشکی می باشد که برای دیدن مفصل های شانه، زانو یا لگن مورد استفاده قرار می گیرد. این روش تصویری از داخل مفصل می گیرد.
 2. اسکن استخوان: در این روش با اشعه ی ایکس، درد اسکلتی غیر قابل توجیح، عفونت استخوانی یا صدمه به استخوان مورد برسی قرار می گیرد.
 3. دیسکوگرافی
 4. تصویر برداری با اشعه ی ایکس
 5. اسکن تصویر برداری رزونانس مغناطیسی(MRI): با استفاده از این روش می توان تصویر بافت های درونی بدن را مشاهده کرد.
 6. اسکن توموگرافی کامپیوتری(CT)

خدمات جراح و متخصص ارتوپدی

 

یک جراح و متخصص ارتوپدی، جراحی هایی مانند تعویض مفصل زانو، تعویض مفصل شانه، تعویض مفصل لگن، آرتروسکوپی شانه، آرتروسکوپی لگن، آرتروسکوپی زانو و انواع جراحی های مرتبط با مفاصل را انجام می دهد. همچنین درمان آسیب های ورزشی، مشکلات اسکلتی عضلانی، آرتروز، دیسک کمر و گردن و … از خدماتی که یک متخصص و جراح ارتوپدی خوب آن را انجام می دهد. در  ادامه به توضیح درباره برخی از این خدمات می پردازیم و شما را با آن ها آشنا می کنیم:

جراحی تعویض مفصل شانه

 

بروز درد و ناراحتی در ناحیه شانه باعث می شود می تواند برای فرد بسیار ناراحت کننده و آزار دهنده باشد و مشکلات زیادی را برای او ایجاد نماید. جراحی تعویض مفصل شانه یا آرتروپلاستی شانه، یکی از جراحی هایی می باشد که می تواند مشکلات شدید ناحیه شانه مانند آرتروز، شکستگی، روماتیسم مفصلی، آسیب های تاندونی و … را درمان نماید. هدف اصلی این جراحی، کاهش درد شانه و بازگشت قدرت عملکرد آن است.

 

نحوه جراحی تعویض مفصل شانه

 

مرحله اول

 

جهت انجام تعویض مفصل شانه، جراح ارتوپد برای تشخیص دقیق مشکل و علت آن از روش آرتروسکوپی استفاده می کند.

مرحله دوم

 

جراح، برای انجام جراحی تعویض مفصل شانه یک برش در قسمت جلویی مفصل شانه ایجاد کرده و توسط آن برش، مفصل شانه باز می شود.

مرحله سوم

 

جراح جهت قرار دادن مفصل مصنوعی، عضلات و ماهیچه های اطراف بازو را کنار می زند، سپس قسمت آسیب دیده مفصل شانه را توسط ابزارهای مخصوص جدا کرده و پروتزهای مصنوعی را جایگزین می کند.

مرحله چهارم

 

رش ایجاد شده، بخیه زده شده و پانسمان می شود. بعد از جراحی مراقبت هایی مانند استفاده از شانه بند لازم است انجام شود که نحوه انجام آن ها به بیمار گفته می شود.
مرحله اول
مرحله دوم
مرحله سوم
مرحله چهارم

[ays_quiz id=’1′]

 

جراحی پارگی رباط صلیبی

 

رباط صلیبی زانو، اکثرا زمان انجام ورزش های سنگین و تماسی آسیب می بیند. معمولا زمانی که شخص در حال دویدن یا پریدن است و به طور ناگهانی سرعت خود را کاهش داده و تغییر مسیر می دهد که سبب چرخش یا خم شدن زانو به یک طرف می شود. ریسک پارگی رباط صلیبی در ورزشکاران بسیار بالاست از عواملی که باعث بروز آسیب رباط صلیبی و آسیب ورزشی می شود می توان به ورزش هایی مانند ژیمناستیک، تنیس، اسکی یا ورزش هایی با برخورد مستقیم مانند فوتبال و بسکتبال و همچنین تصادفات وسایل نقلیه موتوری و … اشاره کرد. ممکن است سایر ساختمان های تشکیل دهنده مفصل زانو مانند منیسک، غضروف مفصلی، انتهای استخوان ران یا ساق پا، کپسول مفصل و … همراه با رباط صلیبی آسیب ببینند.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by دکتر هومن کوکبی،جراح ارتوپد (@dr.h.kowkabi)

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by دکتر هومن کوکبی،جراح ارتوپد (@dr.h.kowkabi)

جراحی تعویض مفصل زانو

 

جراحی تعویض مفصل زانو یا آرتروپلاستی زانو، روشی برای جایگزین نمودن قسمتی یا تمام مفصل زانو می باشد که به علل مختلف آسیب دیده و تحلیل رفته است. از علل از بین رفتن مفصل زانو می توان به سائیدگی مفصل در اثر آرتروز زانو، روماتیسم مفصلی، بد جوش خوردن یا عدم جوش خوردن شکستگی های داخل مفصلی، بورسیت زانو و …  اشاره نمود. از اهداف این جراحی می توان به از بین بردن درد ناشی از آسیب زانو، به دست آوردن توانایی حرکت زانو در زوایای مطلوب، اصلاح شکل زانو که در اثر آسیب کج و منحرف شده و … اشاره نمود.

در ویس زیر صدای رضایت بیماری که جراحی تعویض مفصل زانو با دکتر هومن کوکبی را انجام داده را می تواند بشنوید:

جراحی تعویض مفصل لگن

 

ممکن است در عواملی مانند آسیب دیدگی لگن، عدم توانایی در انجام فعالیت های روزانه مانند پیاده روی یا لباس پوشیدن و درد دائم در ناحیه لگن، جراح شما تعویض مفصل لگن را برای درمان مشکلتان تجویز نماید. جراحی تعویض مفصل لگن معمولا زمانی انجام می شود که فرد از راه های درمانی دیگر به نتیجه نرسد و همچنین این مشکل زندگی فرد را تحت شعاع قرار دهد، تا جایی که فرد توانایی انجام کارهای روزمره را از دست بدهد. از عواملی که بیمار را مجبور به جراحی تعویض مفصل می کند می توان به روماتیسم، ضربه شدید به مفصل لگن یا ران، آرتروز مفصل لگن، ساییدگی مفاصل، سیاه شدن سر استخوان ران و … اشاره کرد.

مراحل انجام جراحی تعویض مفصل لگن

 

مرحله اول: پس از آماده سازی بیمار و بیهوشی، جراح ارتوپدی، برشی در ناحیه لگن زده می شود و ماهیچه و عضلات اطراف لگن جهت دسترسی به لگن کنار زده می شوند

مرحله دوم: جراح، با استفاده از ابزارهای مخصوص، قسمت داخلی حفره استابولوم مفصل لگن را می تراشد. با تراشیدن این ناحیه، کلیه بخش های غضروف و استخوان که تخریب شده اند تراشیده می شوند و حفره استابولوم مانند حالت طبیعی دوباره به شکل نیم کره کامل در می آید.

مرحله سوم: در این مرحله، مفصل مصنوعی که به شکل یک کاسه فلزی است، در محل مناسب گذاشته می شود. ممکن است این کاسه به تشخیص جراح ارتوپد از جنس پلاستیکی باشد و توسط چسب سیمان استخوانی در محل مشخص جایگزین شده باشد.

مرحله چهارم: در مرحله آخر بخیه های لازم زده شده و محل جراحی بسته می شود. از پانسمان های مناسب برای پوشاندن نواحی که بخیه خورده استفاده می شود که شامل یک سری مراقبت ها می باشد که بعد از جراحی به بیمار گفته می شود.

مرحله اول
مرحله دوم
مرحله سوم

 

مرحله چهارم

 

آرتروسکوپی شانه

 

آرتروسکوپی شانه، روشی است که برای مشاهده، تشخیص و ترمیم مشکلات داخل مفصل شانه مانند آرتروز شانه استفاده می شود. برای انجام آرتروسکوپی شانه، جراح یک دوربین کوچک به نام آرتروسکوپ را به درون مفصل شانه وارد می کند. این دوربین، تصاویر را روی یک صفحه نمایش نشان داده و جراح می تواند توسط این تصاویر ابزار جراحی را به داخل مفصل هدایت کند. به علت اینکه آرتروسکوپ و ابزار جراحی استفاده شده بسیار کوچک و باریک می باشد، جراحی می تواند از برش های بسیار کوچکی نسبت به جراحی باز معمولی استفاده نماید. این کار سبب کاهش مدت زمان مورد نیاز، کاهش درد بیمار و برگشت سریع به فعالیت های روزمره می شود.

برای انجام آرتروسکوپی شانه، در ابتدا با استفاده از یک مایع مخصوص، مفصل باد می شود. این کار باعث می شود که همه ساختار درون شانه توسط آرتروسکوپ دیده شوند. سپس یک سوراخ ریز روی شانه ایجاد می شود تا آرتروسکوپ از طریق آن وارد بدن شود. تصاویر گرفته شده توسط آرتروسکوپ روی صفحه نمایش نشان داده می شود و توسط آن جراح می تواند درون مفصل شانه و آسیب های ایجاد شده را ببیند.

زمانی که مشکل بیمار به طور دقیق مشخص شد، جراح ابزارهای دیگری را از سوراخ های جداگانه به درون بدن وارد می کند تا توسط آن ها بتواند بیماری را درمان نماید.

 

کلام آخر

مشکلات و بیماری های ارتوپدی توسط دارو، تزریق، فیزیوتراپی، عمل جراحی و … قابل درمان می باشند که تمامی این موارد باید تحت نظر متخصص ارتوپدی انجام شود. باید توجه داشته باشید که در هنگام مواجهه با مشکلات اسکلتی عضلاتی، به یک جراح ارتوپد خوب مراجعه نمایید تا مورد معاینه قرار بگیرید و مشکلات شما به درستی تشخیص داده شده و درمان شود.

مشاوره با دکتر هومن کوکبی، جراح و متخصص ارتوپدی

نام و نام خانوادگی
شماره تماس
اطلاعات با موفقیت ارسال شد.
خطایی رخ داده، لطفا اطلاعات را به درستی وارد نمایید.

سوالات متداول از متخصص ارتوپدی

دکتر هومن کوکبی

جراح و متخصص ارتوپدى

8 پاسخ

 1. من به تازگی جراحی تعویض مفصل شانه پیش شما انجام دادم خداروشکر درد و مشکلات حرکتی که داشتم رفع شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.