دکتر هومن کوکبی / بیماری ها / بورسیت زانو چه علل و علائمی دارد؟

5 / 5. 1

۵ دقیقه
درمان-بورسیت-زانو

بورسیت زانو چه علل و علائمی دارد؟

آنچه می خوانید...

بورسیت زانو، یکی از انواع عارضه هایی که در بخش های مختلف زانوان ایجاد می شود و دلیلی برای بروز درد و التهاب در بورس های زانوان و استخوان و مفاصل آن است.

به همین دلیل نیاز است که برای کاهش درد و التهاب و جلوگیری از گسترش التهاب در بخش های کناری روند درمان سریعاً آغاز شود.

با ما همراه باشید تا شما را با جزئیاتی در خصوص این بیماری آشنا کنیم. آشنایی با علائم سبب می شود که نسبت به نشانه ها حساس باشیم و در صورت مواجهه با آن ها در اسرع وقت به بهترین متخصصین در این زمینه مراجعه کنیم.

 

بورسیت-زانو

بورسیت زانو چیست؟

بورسیت زانو، به شرایطی گفته می شود که در آن ناحیه بورس زانو ملتهب می شود. ناحیه بورس در نزدیکی ناحیه مفصل زانو قرار گرفته است. بورس، کیسه کوچکی است که در آن مایع وجود دارد. این کیسه همچون حائلی است که سبب می شود بین استخوان ها و تاندون های موجود در اطراف مفاصل اصطحکاک کاهش پیدا کند.

هر کدام از زانوان دارای 11 بورس است که در صورت بروز هر گونه التهاب در ناحیه یکی از این بورس ها شاهد هستیم که منجر به کاهش دامنه حرکتی و درد های شدید می شود.

در صورتی که بورس ها روی کشکک زانو باشند و ملتهب شوند، در نهایت منجر به بروز عفونت در ناحیه کشکک زانو می شوند.

 

علائم و نشانه های بروز بورسیت زانو کدامند؟

مهم ترین علائمی که در اثر این عارضه یعنی بورسیت زانو در بیماران مبتلا به آن گزارش می شود:

 • احساس درد شدید در بخش های مختلف زانوان
 • ایجاد تورم و التهاب در بخش های تحت تاثیر بورسیت زانو
 • احساس درد در ناحیه ای که بورسیت رخ داده است حتی در زمان استراحت کردن
 • کاهش دامنه حرکتی در ناحیه زانوان: به دلیل التهاب و درد هایی که در بخش های مختلف زانوان ایجاد شده است دامنه حرکتی کاهش پیدا می کند.
 • افزایش حساسیت در بخش های مختلف زانوان: حساسیت زانوان بسیار است تا جایی که حتی لمس کردن این ناحیه باعث می شود که درد زیادی را در این بخش احساس کنید.

 

علل به وجود آمدن بورسیت زانو

علل و عوامل مختلفی در  بروز این عارضه نقش دارند که مهم ترین آن ها:

 • آسیب و ضربه به ناحیه زانوان: در مواردی که ضربه های مستقیمی به ناحیه بورس های زانوان وارد شود زمینه برای التهاب فراهم خواهد شد.
 • تحمل فشار های زیاد زانوان در اثر عوامل مختلف و در مدت زمان طولانی: برای مثال ورزشکارانی که به فعالیت های ورزشی حرفه ای می پردازند در مدت زمان طولانی به دلیل این که فشار های زیادی به زانوان شان وارد می شود احتمال ابتلا به این عارضه در آن ها وجود دارد.
 • استفاده از بخش های مختلف زانوان که در نواحی اطراف بورس ها قرار دارند به مدت طولانی
 • تاندونیت در نواحی کناری بورس ها
 • ابتلا به یکی از انواع بیماری های روماتیسمی مثل آرتریت روماتوئید: آمار ها نشان می دهد که افراد مبتلا به آرتروز بیش از سایرین در معرض خطر ابتلا به بورسیت هستند. به همین دلیل باید ابتدائاً به درمان آرتروز بپردازند در ادامه از بروز بورسیت پیشگیری خواهد شد.
 • به وجود آمدن زائده های استخوانی غیر طبیعی
 • افزایش وزن و چاقی: با افزایش وزن و چاقی میزان فشاری که به زانوان وارد می شود نیز افزایش خواهد یافت. به همین دلیل مشاهده می شود که این عارضه در افرادی که مبتلا به اضافه وزن هستند بیشتر احتمال بروز و ظهور دارد تا افراد دارای وزن متعادل. از این رو توصیه می شود که با هدف کاهش احتمال بروز بورسیت حتما وزن اضافه خود را کاهش دهید.

 

علل-بورسیت-زانو

انواع روش های درمانی برای بورسیت زانو

درمان هایی که برای بهبود وضعیت بیماران مبتلا به بورسیت زانو انجام می شود، از تعدد و تنوع بسیار برخوردار است. برای درمان بورسیت زانو میبایست به بهترین متخصص ارتوپد در تهران مراجعه کنید. مهم ترین روش هایی که در این زمینه بکار گرفته می شود موارد زیر هستند:

 • تجویز انواع دارو هایی که در ضد درد و ضد التهاب هستند. همچون آسپرین
 • تجویز مراقبت های پزشکی در فواصل زمانی کوتاه و به طور مرتب: به افراد توصیه می شود که در فواصل زمانی کوتاه و مشخص با مراجعه به بهترین متخصصین در این زمینه روند معاینات و بررسی های تکمیلی را انجام دهند تا وضعیت به طور دقیق تحت نظر متخصصین باشد.
 • تجویز جراحی ساده و کوچک در بخش های مبتلا به بورسیت زانو
 • تجویز روند پرتو درمانی: پرتو درمانی از جمله بهترین روش های درمانی تکمیلی است که سبب می شود روند بهبودی با سرعت بیشتری پیش رود.
 • تجویز فیزیوتراپی: انواع تکنیک های درمانی که در روند فیزیوتراپی انجام می شود منجر به کاهش درد و حساسیت در بخش های مختلف زانو می گردد. در نتیجه شاهد افزیش دامنه حرکتی زانوان هستیم. این دسته از افراد بعد از گذشت جلسات فیزیوتراپی تا حد زیادی می توانند عملکرد طبیعی زانوان را تجربه کنند و توانایی شان در انجام حرکت زانوان افزایش می یابد.
 • تجویز کورتیکو استروئید: این ماده دارویی را از طریق تزریق به بدن وارد می کنند تا در روند کاهش درد و التهاب موثر افتد.
 • تخلیه مایعاتی که در بخش های مختلف زانوان تجمع پیدا کرده اند.
 • جراحی: در یک جراحی می توانند که بورس ملتهب را به بیرون بیاورند.

 

خاتمه

در این مقاله به انواع علائم و نشانه های بورسیت زانو پرداختیم، در بخشی مجزا نیز به عللی پرداختیم که می توانند در جهت بروز این بیماری زمینه سازی کنند.

از سوی دیگر در بخشی دیکر به طور اختصاصی به انواع روش های درمانی این عارضه پرداختیم.

توصیه می شود در صورتی که با علائم و نشانه های این بیماری مواجه هستید، در اولین فرصت به بهترین متخصصین در این زمینه مراجعه کنید تا روند تشخیص و درمان بهنگام انجام شود تا از بروز خطرات احتمالی پیشگیری گردد.

دکتر هومن کوکبی

جراح و متخصص ارتوپدى

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.