دکتر هومن کوکبی / آرتروسکوپی / همه چیز درباره جراحی آرتروسکوپی شانه

0 / 5. 0

۶ دقیقه
جراحی-آرتروسکوپی-شانه

همه چیز درباره جراحی آرتروسکوپی شانه

آنچه می خوانید...

آرتروسکوپی، یکی از روش های درمان درد درون مفصلی در ناحیه شانه است که جراحان ارتوپد برای مشاهده، تشخیص و ترمیم مشکلات شانه از آن استفاده می کنند. اگر در ناحیه شانه خود احساس درد دارید و روش های مختلف غیر جراحی مانند فیزیوتراپی، دارو و .. را امتحان کردید ولی جواب نگرفتید، می توانید با توجه به نظر پزشک اقدام به جراحی آرتروسکوپی شانه کنید. در این مقاله می توانید مطالب مفیدی در مورد آناتومی شانه، انواع جراحی، نحوه جراحی، عوارض و مراقبت های بعد از جراحی آرتروسکوپی شانه مطالعه نمایید. در ادامه مقاله با ما همراه باشید…

 

 

جراحی آرتروسکوپی شانه چیست؟

 

جراحی آرتروسکوپی شانه، یک نوع عمل برای تشخیص و درمان مشکلات شانه است که توسط جراح ارتوپد انجام می شود. تنها زمانی این جراحی انجام می شود که بیمار همه روش های غیر جراحی را امتحان کرده باشد و نتیجه نگرفته باشد. این جراحی نسبت به سایر جراحی ها دارای عوارض کمتری است و نتیجه بهتری می دهد.

آناتومی شانه

 

قبل از این که به سراغ جراحی آرتروسکوپی شانه برویم، بهتر است با آناتومی شانه آشنا شوید و بخش های مختلف آن را بشناسید. یکی از مفاصل پیچیده بدن که بیشتر از هر مفصل دیگری حرکت میکند مفصل شانه است. مفصل شانه از سه استخوان بازو، کتف و استخوان ترقوه تشکیل شده است. در این بین اجزای دیگری وجود دارد که در زیر هر کدام را به صورت جداگانه توضیح می دهیم:

گوی و کاسه : سر استخوان بازو داخل یک حفره کاسه شکل در استخوان کتف قرار دارد که نام این کاسه حفره گلنوئید است. یک بافت لغزنده به نام غضروف مفصلی، روی این گوی و کاسه را پوشانده است. این بافت دارای سطحی صاف و بدون اصطکاک است که باعث می شود استخوان ها راحت تر روی هم حرکت کنند .دور حفره‌ی گلنوئید توسط یک غضروف مستحکم به نام لابروم پوشیده شده است. لابروم مانند یک واشر در دور کاسه‌ی مفصل عمل میکند و باعث پایداری آن می شود.

کپسول مفصل شانه: بافت های بند مانندی به نام رباط مفصل شانه را احاطه کرده اند و یک کپسول را تشکیل میدهند که مفصل را در جای خود نگه می دارد. غشای نازکی به نام سینویال سطح داخل این کپسول را پوشانده است و مایعی را ترشح میکند که وظیفه روان کاری درون مفصل را دارد.

روتاتور کاف:  مفصل شانه توسط چهار تاندون احاطه شده که به ثابت ماندن استخوان بازو درون مفصل شانه کمک می کند. نام این تاندون ها روتاتور کاف است و سر استخوان بازو را پوشش داده و آن را به استخوان کتف متصل می‌کند.

بورس: بورس ها کیسه های روان کننده هستند که بین روتاتور کاف و استخوان سرشانه (آکرومین) قرار دارند و وظیفه آن روان کردن حرکت است.

 

 

آرتروسکوپی-شانه

 

انواع جراحی‌های آرتروسکوپی شانه

 

جراحی آرتروسکوپی شانه با اهداف مختلفی انجام می شود و شامل انواع زیر است:

 • ترمیم روتاتور کاف
 • برداشتن خارهای استخوانی
 • برداشتن یا ترمیم لابروم
 • ترمیم رباط‌ها
 • برداشتن بافت ملتهب یا غضروف‌های سست شده
 • عمل ترمیمی برای جلوگیری از دررفتگی‌های مکرر شانه

مراحل جراحی آرتروسکوپی شانه چگونه است؟

 

مرحله اول: مشاوره و برنامه ریزی

در مرحله اول پزشک شما را معاینه می کند و روش درمان و نوع بیهوشی را به شما توضیح خواهد داد. شما هم باید در مورد سوابق پزشکی خود و دارو هایی که مصرف می کنید به پزشک توضیح دهید. پزشک آزمایش هایی مانند آزمایش خون و عکس برداری از سینه را برای شما می نویسد که باید انجام دهید و روز عمل همراه خود داشته باشید.

مرحله دوم : آماده سازی قبل عمل

در روز جراحی به اتاق عمل منتقل می شوید و شما را در موقعیت و حالت خاصی قرار می دهند تا جراح بتواند شما را به راحتی عمل کند و آرتروسکوپ را تنظیم کند. این حالت برای انجام جراحی معمولا به دو صورت است:

1-صندلی ساحلی: در این حالت فرد نشسته است و به پشت تکیه میدهد.

2- خوابیدن به پهلو: در این حالت فرد به پهلو روی تخت جراحی میخوابد.

مرحله سوم : بیهوشی و انجام عمل

پزشک شما را بیهوشی میکند و مایعی را به مفصل تزریق میکند تا آن باد کرده و ساختارش بهتر دیده شود. بعد از آن یک برش کوچک بر روی شانه ایجاد میکنند تا بتوانند آرتروسکوپ را وارد بدن کنند. آرتروسکوپ شامل یک لوله باریک است که لنز و دوربینی در آن تعبیه شده که میتوان مفصل های داخل شانه را دید و مشکل را تشخیص داد.  بعد از تشخیص مشکل جراح  سوراخ های دیگری را ایجاد میکند و با کمک ابزار های دیگر مشکل را برطرف میکند. این ابزار ها برای تراشیدن، بریدن، گرفتن، رد کردن بخیه و گره زدن آن استفاده می‌شوند.

 

عمل-آرتروسکوپی

 

جراحی آرتروسکوپی شانه چه زمانی پیشنهاد می‌شود؟

 

گاهی درد شانه آن قدر زیاد است که فرد دیگر نمی تواند فعالیت های روزانه اش را انجام دهد و از هر راهی برای درمان کمک می گیرد. اگر همه روش های درمان غیر جراحی مانند فیزیوتراپی، ورزش، دارو و ..  را امتحان کردید ولی هیچ کدام برای شما نتیجه بخش نبودند و درد شما را کاهش ندادند میتوانید از آرتروسکوپی شانه کمک بگیرید. البته تشخیص این که شما برای این جراحی مناسب هستید یا نه برعهده پزشک متخصص ارتوپد است.

عوارض جراحی شانه

این جراحی نیز مانند سایر جراحی ها، دارای عوارضی است که بهتر است قبل از جراحی از ان اطلاع داشته باشید. لازم به ذکر است که عوارض این جراحی نسبت به سایر جراحی ها کمتر است.

 • عفونت
 • درد و حساسیت در عضلات شانه
 • قرمزی اطراف شانه
 • تورم و تب
 • آسیب عصبی
 • آسیب عروقی
 • خونریزی غیر طبیعی
 • پارگی مجدد تاندون
 • خشکی مفصل شانه
 • عود بیماری

در صورت مشاهده هر یک از این عوارض با پزشک خود تماس بگیرید.

 

 

عمل-آرتروسکوپی-شانه

 

مراقبت بعد از عمل آرتروسکوپی شانه

 

برای بهبودی سریع تر و همچنین گرفتن بهترین نتیجه از عمل جراحی، بهتر است نکاتی را رعایت کنید که در زیر به شما می گوییم:

 • اگر بعد از جراحی پزشک برای شما گردن آویز تجویز کرد، حتما آن را استفاده کنید زیرا این گردن آویز جلوی حرکات اضافه شانه را می گیرد.
 • هر چند وقت یکبار گردن آویز را در بیاورید و با دستتان کار کنید. مثلا برای فعالیت هایی همچون حمام کردن، تعویض لباس و هنگام خوابیدن
 • بعد از جراحی غذای سبک میل کنید و یک رژیم غذایی مناسب داشته باشید.
 • داروهایی که پزشک برای شما تجویز کرده است را به موقع مصرف کنید.
 • محل جراحی را خشک و تمیز نگهدارید و پماد مخصوص استفاده کنید.
 • محل جراحی را فشار و یا مالش ندهید.
 • تا مدتی اجسام سنگین را بلند نکنید.
 • در انجام کار ها از یک فرد کمک بگیرید.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

 

دکتر هومن کوکبی

جراح و متخصص ارتوپدى

13 پاسخ

  1. یک سری مراقبت ها لازم هست که قبل از جراحی به بیمار توضیح داده می شود در ضمن در این مقاله هم می توانید این مراقبت ها را مطالعه نمایید.

 1. سلام دکتر جان میخواستم بدونم من برادرم کتفش همش در میره تقریبا سالی دوسه بار بدون اینکه ضربه ایی بهش وارد شه یا کار سنگین کنه مثلا یه خرید خونه کوچیک هم ممکنه باعث ذر رفتن متفش شه باید عمل شه؟

  1. سلام آقای دکتر …
   بنده ۲۲ سالمه و تقریبا در ناحیه پشتی بدنم قسمت شانه یک تومور استخوانی اضافی بزرگ دارم(سایر قسمت های بدن هم همینطور). تومور استخوانی شانه درد نداره ولی خیلی ضایعست باعث آبروریزی من شده متاسفانه… خواستیم بپرسیم راه برداشتنش جراحیه فقط از همین نوع؟ یا روش دیگه ای استفاده میشه برای برداشتن تومور در بخش شانه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.