دکتر هومن کوکبی / بیماری ها / نکات مهم درباره جراحی رباط صلیبی قدامی که تا به حال نخوانده اید

0 / 5. 0

۹ دقیقه
بازسازی-رباط-صلیبی-ACL

نکات مهم درباره جراحی رباط صلیبی قدامی که تا به حال نخوانده اید

آنچه می خوانید...

رباط صلیبی قدامی ACL، نواری بافتی داخل زانو می باشد. هنگامی که این نوار بافتی پاره یا کشیده شود، آسیب می بیند.آسیب دیدگی رباط صلیبی ACL در ورزشکاران شایع می باشد. این مشکل زمانی ایجاد می شود که هم زمان با پریدن، حرکت ناگهانی یا چرخش سریع رخ دهد. در این مقاله قصد داریم درباره بازسازی رباط صلیبی ACL اطلاعات جامعی در اختیار شما قرار دهیم. در ادامه مقاله با ما همراه باشید…

 

جراحی بازسازی رباط صلیبی ACL  چیست؟

جراحی ACL بازسازی یا جایگزینی رباط صلیبی قدامی (ACL) در زانو است. استخوان ران، استخوان ساق پا و کشکک زانو برای تشکیل مفصل زانو به هم متصل میشوند. رباط ها این استخوان ها را به یکدیگر متصل می کنند ACL .شما یک نوع رباط زانو است.

این نوار از بافت همبند سفت و فیبری است که زانو را تثبیت می کند. آسیب هایی که نیاز به بازسازی یا جایگزینی ACL دارند، در بین ورزشکاران شایع تر است.

جراحی بازسازی ACL می تواند به بازگرداندن دامنه حرکتی، ثبات و عملکرد بدون درد در مفصل زانو پس از آسیب ACL کمک کند.

 

 

عملکرد جراحی  ACL

جراحی ACL یک جراحی رایج اما با خطرات و عوارض احتمالی است. ممکن است گزینه های درمانی تهاجمی کمتری داشته باشید. قبل از انجام جراحی رباط صلیبی، نظر دوم را در مورد همه انتخاب های درمانی خود در نظر بگیرید.

ACL  های آسیب دیده یا پاره شده با دوختن دوباره رباط به هم خوب نمی شوند. در عوض، جراحی بازسازی رباط صلیبی از پیوند بافت همبند برای بازسازی یا جایگزینی ACL آسیب دیده شما استفاده می کند. هر دو رباط و تاندون ها بافت همبند هستند. بدن شما طی چند ماه در اطراف پیوند بهبود می یابد.

 

انواع روش های جراحی ACL 

 • یکی از روشهای جراحی، بازسازی آلوگرافت است. آلوگرافت قطعه ای از بافت همبند و معمولاً تاندون است. آلوگرافت از یک بافت ایجاد می شود. بازسازی آلوگرافت تنها به یک برش نیاز دارد و درد کمتری نسبت به فیوژن اتوگرافت ایجاد می کند. با این حال، خطر کمی از عفونت های جدی از جمله HIV و هپاتیت وجود دارد.
 • روش دوم بازسازی خودکار است. پیوند خودکار قطعه ای از بافت همبند خود شما است. پزشکان معمولاً از قطعه ای از تاندون کشکک (زانو) اتوگرافت می گیرند.در بازسازی پیوند خودکار ACL، تاندون کشکک خود بهبود می یابد و با گذشت زمان قسمت از دست رفته را دوباره رشد می دهد. دیگر محل های اتوگرافت تاندون های همسترینگ و چهارسر ران شما هستند. این نقاط به اندازه تاندون کشکک شما بهبود نمی یابند. پیوند خودکار نیاز به یک برش بزرگ دیگر دارد، زمان جراحی را طولانی می کند و باعث درد بیشتر بعد ازعمل نسبت به بازسازی آلوگرافت می شود.
 • روش سوم بازسازی پیوند مصنوعی می باشد. مواد پیوند رباط مصنوعی در آزمایشات مورد مطالعه قرار گرفته اند اما به خوبی پیوند بافت انسانی انجام نشده است. پیوندهای مصنوعی هنوز در حال آزمایش هستند.
 • روش چهارم بازسازی زنوگرافت می باشد. پیوند زنو قطعه ای از بافت همبند است که از منابع حیوانی غیر انسانی گرفته شده است. در حال حاضر دانشمندان پزشکی در حال آزمایش انسان برای بازسازی پیوند زنو هستند.

 

پزشک شما ممکن است یک یا چند عمل را علاوه بر جراحی ACL توصیه کند:

 • منیسکتومی یا ترمیم منیسک پاره شده. زانوی شما دو منیسک دارد. آنها از غضروف ساخته شده اند و به عنوان جذب کننده ضربه برای مفصل زانو عمل می کنند.
 • سایر بازسازی های رباط. زانو شامل چهار رباط از جمله ACL شما است. سایر رباط های زانو نیز بسته به آسیب شما نیاز به بازسازی دارند.
 • تنظیم مجدد کشکک. ممکن است نیاز به تغییر موقعیت کشکک زانو باشد.
 • سینووکتومی. جراحی برداشتن قسمتی از غشای ملتهب سینوویال است.

 

چرا جراحی بازسازی رباط صلیبی قدامی انجام می شود؟

جراحی ACL یک جراحی بزرگ است که پارگی رباط صلیبی قدامی زانو را بازسازی یا جایگزین می کند. پزشک شما فقط در صورتی می تواند جراحی ACL را برای شما در نظر بگیرد که مناسب نیازها و شیوه زندگی شما باشد.

 

پزشک شما ممکن است جراحی را برای درمان پارگی کامل ACL در موارد زیر توصیه کند:

 • بزرگسالان فعال که می خواهند به کارهای سنگین یا ورزشهایی که نیاز به چرخش، پیچ خوردن یا حرکات سخت جانبی زانو دارند، بازگردند.
 • آسیب های ترکیبی در صورت وجود سایر آسیب های زانو با پارگی ACL
 • کودکان بزرگتر یا نوجوانانی که صفحات رشد آنها بسته شده است. جراحی ACL خطر آسیب رساندن به صفحه رشد در کودکان کوچکتر را دارد. این کار می تواند منجر به مشکلات رشد شود. ممکن است جراح فرزند شما به تاخیر انداختن یا اصلاح جراحی ACL برای کاهش خطر آسیب صفحات رشد را توصیه کند.
 • علائم بی ثباتی عملکردی شامل درد زانو که در طول فعالیت های روزانه خود را نشان می دهد. این امر خطر آسیب بیشتر به زانو را افزایش می دهد.

در صورت عدم رعایت این شرایط، درمان غیر جراحی ممکن است یک گزینه منطقی باشد. درمان غیر جراحی ممکن است گزینه مناسبی برای افراد مسن با سطح فعالیت پایین باشد. در مورد همه گزینه های درمانی خود از پزشک خود بپرسید و قبل از انجام جراحی ACL راهکار دوم را در نظر بگیرید.

یک جراح ارتوپدی جراحی ACL شما را انجام می دهد. بهترین متخصص ارتوپدی در درمان پزشکی و جراحی بیماریهای استخوان و بافت همبند تخصص دارد.

 

 

جراحی بازسازی رباط صلیبی قدامی چگونه انجام می شود؟

 

جراحی-رباط-صلیبی-زانو

 

بیماران اغلب حداقل سه هفته قبل از جراحی ACL به فیزیوتراپی نیاز دارند. در این دوره ممکن است لازم باشد از زانوبند استفاده کنید. هدف از فیزیوتراپی قبل از عمل، بدست آوردن دامنه کامل حرکت در زانو قبل از عمل است.

بیمارانی که جراحی ACL را در حالی انجام می دهند که زانوی آنها هنوز سفت، متورم یا محدود است، تمایل دارند که پس از عمل مجدداً حرکت کنند.

جراحی ACL در بیمارستان یا محیط سرپایی انجام می شود. این یک جراحی با حداقل تهاجم یا جراحی آرتروسکوپی زانو است. جراح شما ابزار مخصوص و آرتروسکوپ را از طریق برش های کوچک در زانو وارد می کند.

آرتروسکوپ یک ابزار نازک و روشن با دوربین کوچک است. این دوربین تصاویر داخل بدن شما را به صفحه ویدئویی منتقل می کند که توسط جراح شما در حین عمل جراحی مشاهده می شود.

جراحی با حداقل تهاجم عموماً شامل بهبود سریعتر و درد کمتر نسبت به جراحی باز است. زیرا از برش های کوچکتر استفاده می کند و آسیب کمتری به بافت ها و اندام ها وارد می کند. آرتروسکوپ به جراح شما این امکان را می دهد که ابزارهای جراحی را به جای برش یا جابجایی مانند جراحی باز در اطراف ساختارها بچرخاند.

 

استفاده از اتوگرافت در جراحی

استفاده از اتوگرافت برای بازسازی ACL شامل ایجاد یک برش بزرگ بر روی تاندون اتوگرافت است. به همین دلیل، پیوند خودکار زمان عمل جراحی را طولانی می کند و باعث ایجاد درد بیشتر بعد از عمل می شود.

 

مدت زمان بستری در بیمارستان پس جراحی

 

جراح همچنین به شما توصیه می کند که کدام روش برای شما مناسب است و چه مدت باید بر اساس تشخیص سن، سابقه پزشکی، سلامت عمومی و احتمالاً ترجیحات شخصی خود در بیمارستان بمانید.

 

جراحی با بیهوشی عمومی یا بیهوشی منطقه ای

بسته به روش خاص، جراح شما جراحی ACL را با استفاده از بیهوشی عمومی یا بیهوشی منطقه ای انجام می دهد.

بیهوشی عمومی ترکیبی از داروهای داخل وریدی و گازهایی است که شما را در خواب عمیق قرار می دهد. شما از جراحی بی اطلاع هستید و هیچ دردی را احساس نمی کنید. همچنین ممکن است علاوه بر بیهوشی عمومی، از تزریق بلوک عصب محیطی نیز استفاده کنید.

تزریق بلوک عصب محیطی، تزریق یا قطره مداوم بی حسی مایع است. بیهوشی از طریق لوله کوچکی که در نزدیکی محل جراحی شما وارد شده است جریان می یابد. درد را در حین و بعد از عمل کنترل می کند.

بی حسی موضعی به عنوان بلوک عصبی نیز شناخته می شود. این کار شامل تزریق داروی بی حسی در اطراف اعصاب خاص برای بی حسی ناحیه وسیعی از بدن است. شما به احتمال زیاد با بی حسی موضعی آرام خواهید گرفت تا آرامش و راحتی خود را حفظ کنید.

 

خطرات و عوارض احتمالی جراحی رباط صلیبی چیست؟

 

مانند سایر جراحی ها، جراحی ACL شامل خطرات و عوارض احتمالی است. عوارض ممکن است در برخی موارد جدی و تهدید کننده زندگی باشند. عوارض می تواند در طول جراحی یا در طول تایم بهبودی رخ دهد.

خطرات کلی جراحی عبارتند از:

 • واکنش بیهوشی، مانند واکنش آلرژیک و مشکلات تنفسی
 • خونریزی، که می تواند منجر به شوک شود.
 • لخته شدن خون، به ویژه ترومبوز ورید عمقی (DVT). DVT در یکی از پاهای شما می تواند جریان خون را مسدود کرده یا به ریه های شما برسد و باعث آمبولی ریه شود.
 • عفونت

عوارض احتمالی جراحی ACL

 • عدم التیام پیوند
 • آسیب صفحات رشد در کودکان
 • عفونت HIV یا هپاتیت (با بازسازی آلوگرافت)
 • بی ثباتی یا درد زانو
 • درد در ناحیه زانو، به ویژه با اتوگرافت تاندون کشکک
 • آسیب عصبی، ماهیچه ای یا رگ های خونی
 • ضعف و پارگی تاندون کشکک بعد از برداشتن برای اتوگرافت
 • سفتی و از دست دادن دامنه حرکت
 • ضعف یا بی حسی در پا یا پای شما

 

خطر عوارض را کاهش دهید

با رعایت برنامه درمانی خود و موارد زیر می توانید خطر برخی عوارض را کاهش دهید:

 • محدودیت های رژیم غذایی و شیوه زندگی قبل از عمل در دوران نقاهت
 • در صورت شیردهی یا احتمال بارداری، پزشک یا متخصص بیهوشی خود را مطلع کنید.
 • هرگونه نگرانی مانند خونریزی، تب، افزایش درد یا قرمزی زخم، تورم یا تخلیه را فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.
 • داروهای خود را دقیقاً طبق دستور مصرف کنید.
 • در صورت داشتن حساسیت به همه اعضای تیم مراقبت خود اطلاع دهید.

دکتر هومن کوکبی

جراح و متخصص ارتوپدى

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.