دکتر هومن کوکبی / تعویض مفصل / جراحی تعویض مفصل زانو چگونه انجام می شود؟

0 / 5. 0

۷ دقیقه
جراحی-تعویض-مفصل-زانو

جراحی تعویض مفصل زانو چگونه انجام می شود؟

آنچه می خوانید...

زانو، یکی از بزرگ ترین مفصل های بدن است که می تواند هم خم و راست شود و هم تا حدی چرخش داشته باشد. زانو ها نقش مهمی در راه رفتن راحت دارند و اگر دچار درد شوند میتوانند مشکلاتی را در زندگی فرد به وجود آورند. درد زانو دلایل مختلفی دارد و میتواند ناشی از آرتروز، تصادف، ضربه، ساییدگی زانو و …. باشد. اگر درد زانو آن قدر شدید باشد که بیمار نتواند به انجام فعالیت های روزانه و عادی خود بپردازد، می تواند اقدام به جراحی تعویض مفصل زانو کند.

 

عمل-تعویض-مفصل-زانو

 

چه زمانی جراحی تعویض مفصل زانو پیشنهاد می شود؟

 

برای درمان درد زانو ، جراح ارتوپد ابتدا همه راه های غیر جراحی را امتحان می کند و به بیمار توصیه هایی در رابطه با کاهش وزن، تغذیه سالم و استفاده از زانو بند می کند. اگر راه های غیر جراحی جواب نداد و بیمار همچنان نتوانست درد را تحمل کند، جراح با توجه به وضعیت بیمار و میزان دردش جراحی تعویض مفصل زانو را پیشنهاد می کند تا بیمار بتواند به زندگی عادی برگردد. این جراحی برای سنین مختلف قابل انجام است ولی معمولا افراد بین 50 تا 80 سال این جراحی را انجام می دهند.

 

جراحی تعویض مفصل زانو یا آرتروپلاستی مفصل زانو چیست؟

 

در جراحی تعویض مفصل زانو، پزشک یک مفصل مصنوعی یا پروتز را به طور کامل جایگزین مفصل آسیب دیده می کند. این پروتز از آلیاژ های فلزی، پلاستیکی، پلیمری ساخته شده که عملکردش دقیقا مشابه زانو است. بعد از انجام این عمل بیمار میتواند به راحتی حرکت کند و به فعالیت های عادی و روزانه بدون هیچ دردی بپردازد. باید بدانید که کارکرد این مفاصل مصنوعی طبیعی است و عمر بالایی دارد.

انواع مختلف جراحی تعویض مفصل زانو

با توجه به وضعیت بیمار و مقدار آسیبی که به زانویش وارد شده، پزشک می تواند یکی از انواع جراحی های زیرکه برای بیمار مناسب تر است را انجام دهد.

 

 

تعویض-مفصل-زانو

 

تعویض کامل مفصل زانو

 

در این جراحی، معمولا مفصل سطحی انتهای استخوان ران (فمور) و مفصل سطحی بالای استخوان ساق پا (درشت نی) تعویض می شود. همچنین تعویض کامل مفصل زانو ممکن است شامل تعویض سطح زیر کاسه زانو (استخوان کشکک) با یک پروتز صاف پلاستیکی باشد. در طول جراحی با توجه به وضعیت زانو بیمار ممکن است پزشک تصمیم بگیرد که کشکک طبیعی زانو را حفظ کند.

 

تعویض یکپارچه (جزئی) مفصل زانو

 

زانو ها از سه قسمت میانی،جانبی و کاسه زانو تشکیل شده است. اگر فقط یک طرف زانو تحت تاثیر بیماری آرتروز قرار گرفته باشد جراح می تواند فقط آن قسمت را تعویض کند. در این صورت برش کمتری روی زانو زده می شود و بهبودی نیز سریع تر خواهد بود. لازم به ذکر است که این جراحی برای همه مناسب نیست و فقط کسانی میتوانند این نوع جراحی را  انجام دهند که رباط های سالمی داشته باشند.

 

 تعویض کاسه زانو ( آرتروپلاستی پاتلوفومورال )

 

در این جراحی فقط سطح زیرین کاسه زانو و گودی زانو تعویض می شود اما از آن جایی که ممکن است نتیجه این عمل موفقیت آمیز نباشد بیشتر جراحان تعویض کامل مفصل را پیشنهاد می دهند.

 

جراحی اصلاحی مفصل زانو

 

اگر شخصی برای دومین بار و یا سومین بار است که می خواهد تعویض مفصل زانو را انجام دهد و آرتروز شدید دارد تقاضای جراحی اصلاحی مفصل زانو می کند.

 

 دلایل تعویض مفصل زانو

 

درد زانو که منجر به جراحی تعویض مفصل می شود دلایل مختلفی دارد که در زیر به آن اشاره می کنیم.

1آرتروز زانو

افزایش سن و کار زیاد باعث به وجود آمدن آرتروز در سنین مختلف می شود. در آرتروز، معمولا استخوان نگهدارنده استخوان ها از بین می رود و باعث ساییدگی زانو و در نهایت درد زانو می شود. با مبتلا شدن به آرتروز زانو شما حتی در انجام فعالیت های ساده همچون پیاده روی و بالا رفتن پله دچار مشکل می شوید.

2آرتریت روماتوئید

در آرتریت روماتوئید لایه سینویال ملتهب می شود و به همین دلیل غضروف مفصلی زانو از بین می رود و در نتیجه باعث درد و محدود شدن حرکت مفصل زانو می شود.

3رماتیسم

از رایج ترین انواع آرتروز میتوان به رماتیسم اشاره کرد. در رماتیسم نوار سینوال اطراف مفصل متورم و ضخیم میشود و به همین دلیل فرد دچار درد و سفتی مفصل میشود.

4- آرتروزهای ناشی از ضایعه

شکستگی استخوان های اطراف زانو و کشیدگی لیگامنت ها در مدت زمان طولانی باعث صدمه به غضروف های زانو و در نتیجه درد می شود .درد ناشی از این بیماری در باعث کاهش عملکرد زانو می شود. به همین دلیل این نوع آرتروز یکی از بیماری های جدی زانو است و اغلب موجب کشیده شدن استخوانها و تحریک آن ها می شود.

 

چگونگی انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو

 

مرحله اول : بیهوشی

بعد از ورود به اتاق عمل، متخصص بیهوشی شما را با یکی از روش های زیر که برای شما مناسب تر است بیهوش می کند.

 • بیهوشی عمومی: در این روش پزشک یک ماده بیهوشی به بیمار تزریق میکند تا او به خواب برود و روند جراحی را متوجه نشود.
 • بیهوشی موضعی: در این روش یک داروی بی حسی به فرد تزریق میشود تا پای فرد و یا کمر به پایین فرد بی حس شود.

مرحله دوم: تعویض مفصل

پس از این که بیهوش شدید، جراح برشی را جلوی مفصل زانو شما ایجاد می کند و پوست و بافت زیر پوستی را کنار می زند سپس بخشی از استخوان و غضروف پایین ترین قسمت استخوان ران و بالاترین قسمت استخوان ساق و بخش پشت استخوان کشکک را خارج کرده و با مفصل جدید جایگزین می کند. منیسک و برخی از لیگامان های زانو نیز خارج می شوند. قسمت های فلزی مفصل مصنوعی با استفاده از ماده ای با عنوان سیمان استخوانی به استخوان های باقیمانده ران و ساق و کشکک متصل می شوند.

مرحل سوم: بهبودی

این جراحی، تقریبا به دو ساعت زمان نیاز دارد، اما ریکاوری، دوران بهبودی و توان بخشی چند ماه طول خواهد کشید. در این مدت لازم است مراقبت های لازم را انجام دهید تا فرایند بهبودی شما سریع تر شود و بهترین نتیجه را دریافت کنید. اکثر بیماران می توانند یک روز بعد از جراحی روی پای خود بایستند و زانویشان را حرکت دهند و بعد از شش ماه به راحتی راه بروند.

 

 مزایای عمل تعویض زانو چیست ؟

 

این جراحی برای بیمار مزیت هایی دارد که در زیر به آن اشاره میکنیم:

 1-از بین بردن درد زانو

بیشتر افرادی که برای جراحی تعویض مفصل زانو اقدام می کنند، دارای درد شدید هستند و برای کاهش درد اقدام به این عمل می کنند. پس مهم ترین مزیت این جراحی کاهش درد است می توان گفت 80 تا 95 درصد بیماران بعد از جراحی تعویض مفصل زانو دردشان بهبود پیدا می کند. پیشنهاد میشود که برای افزایش طول عمر مفصل زانو مراقبت های لازم را انجام دهید.

2تغییر شکل مفصل

کسانی که زانوهایشان به شکل پرانتزی و یا ضربدری است، با انجام جراحی تعویض مفصل زانو می توانند شاهد اصلاح فرم زانوهایشان شوند.

3استقلال در زندگی روزمره و بهبود کیفیت زندگی

معمولا کسانی که درد شدید در زانو دارند، برای انجام فعالیت های روزانه نیاز به فردی برای کمک و همراهی دارند با انجام جراحی تعویض مفصل زانو فرد می تواند تنهایی و به صورت مستقلانه به فعالیت های شخصی خود بپردازد.

 

 

مراقبت-های-بعد-از-تعویض-مفصل-زانو

 

مراقبت های پس از عمل تعویض مفصل زانو

 

 • اگر پزشک به شما زانوبند تجویز کرد حتما آن را ببندید.
 • در شب اول از تخت پایین نیایید و کامل استراحت کنید.
 • زیر زانوی خود یک بالش قرار دهید تا پای شما بالاتر از سطح قلبتان باشد.
 • پس از جراحی به صورت مرتب حس و حرکت انگشتان پایتان را چک کنید.
 • انگشتان و مچ پایتان را مرتب حرکت دهید.
 • دارو هایی که پزشک برای شما تجویز میکند را به موقع مصرف کنید.
 • برای انجام فعالیت هایی مانند رانندگی و ورزش با پزشکتان مشورت کنید.
 • تا حد امکان از پله ها بالا و پایین نروید.
 • محل جراحی را خشک و تمیز نگهدارید.

امیدورام ایم مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کرده باشید.

دکتر هومن کوکبی

جراح و متخصص ارتوپدى

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.