دکتر هومن کوکبی / تعویض مفصل / هر آنچه که باید در مورد جراحی تعویض مفصل لگن بدانید…

0 / 5. 0

۷ دقیقه
جراحی-تعویض-مفصل-لگن

هر آنچه که باید در مورد جراحی تعویض مفصل لگن بدانید…

آنچه می خوانید...

مفصل لگن یا استخوان خاصره، یکی از اسکلت های اساسی در بدن به شمار می رود که دارای ساختمان حلقوی شکل است. استخوان لگن، وظایف مختلفی را بر عهده دارد که مهمترین آن وارد کردن نیروی تنه به زمین هنگام نشستن است. علاوه بر این، استخوان لگن اندام حرکتی پایین تنه مثل استخوان های ران را به اسکلت بالاتنه و ستون فقرات متصل می کند.علاوه بر وظایف حرکتی و ارتباطی لگن، اندام های تولید مثلی و گوارشی نیز در حفره لگن جای گرفته اند که موجب پشتیبانی از عضلات این اندام ها می گردد و دارای عروق و اعصاب فراوانی است. لگن از سه استخوان تشکیل شده که دو تا از آنها به شکل قرینه و نیم دایره  روبروی هم قرار گرفته اند. در قسمت جلویی لگن، این دو استخوان توسط یک مفصل به نام سمفیز به هم متصل می شوند. علاوه بر این مفصل، مفصل ران که در آنجا استخوان ران به لگن متصل میشود نیز از مهم ترین مفصل های لگن به شمار می رود. این نوع مفصل از نوع گوی و کاسه است. عواملی زیادی ممکن است باعث سایش یا آسیب به مفاصل لگن شوند که ممکن است در قسمت سمفیز یا در مفصل ران رخ دهد. ما در این مقاله به بررسی آسیب هایی لگن و مفاصل آن و همچنین رفع آنها با روش های جراحی می پردازیم.

 

 

جراحی-مفصل-لگن

 

علت و مزایا جراحی تعویض مفصل لگن

شکستگی لگن، از جمله آسیب های پیچیده ای و سختی است که ممکن است برای هر فردی رخ دهد. معمولا در این مواقع پزشک توسط جراحی سعی در فیکس کردن و ثابت کردن استخوان لگن دارد. در موارد شدید نیز که آسیب ها غیر قابل ترمیم است ممکن است قطعات مصنوعی در حفره لگن جایگزین شود مانند مفاصل.

اهداف جراحی تعویض مفصل لگن به حداقل رساندن درد، بازگرداندن عملکرد ران و اجازه بازگشت به فعالیت های روزمره است. جراحی استخوان لگن معمولا بر اساس سن، محل و شدت آسیب، علت شکستگی و اینکه آیا فرد  بیماری های زمینه ای مانند استئوآرتریت یا پوکی استخوان دارد، تعیین می شود. بنابراین انواع جراحی وجود دارد که می توان استفاده از آنها آسیب های لگن را برطرف نمود.

 

 

عمل-تعویض-مفصل-لگن

 

انواع جراحی های لگن

  • جراحی بسته : استخوان شکسته در مفصل ران یا لگن برای بهبودی کامل باید تنظیم و تثبیت شود. در این حالت، باید استخوان شکسته در حالت مناسب قرار گیرد و فیکس شود. فیکساسیون روشی است که برای جلوگیری از حرکت قطعات استخوان در حین رشد بافت جدید استخوان استفاده می شود و قطعات شکسته شده لگن را در یک محفظه محکم قرار می دهد. بسته به محل و شدت شکستگی، یک جراح می تواند روش مناسب جراحی را انجام دهد. به عنوان مثال در یک روش کم تهاجمی، جراح برش های کوچکی را در نزدیکی استخوان شکسته ایجاد می کند و از ابزارهای جراحی برای بازآرایی مجدد قطعات استخوان استفاده می کند. این روش، برای شکستگی های ساده که شامل بسیاری از قطعات استخوان نیست و باعث پارگی پوست نشده، مناسب است زیرا این روش آسیب به بافت های نرم اطراف را به حداقل برساند. این روش در واقع جراحی بسته لگن نام دارد. در مقابل این روش روش جراحی باز لگن وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم.
  • جراحی باز لگن : در یک جراحی باز ، جراح برشی را بر روی ناحیه آسیب دیده ایجاد می کند تا قطعات استخوان شکسته را مشاهده و ارزیابی کند، که چطور می توان دوباره آنها را کنار هم قرار دهد. این جراحی، معمولا زمانی ایجاد می شود که شکستگی ران و لگن موجب پاره شدن پوست شده است. همچنین زمانی که قطعات زیادی از لگن آسیب دیده یا از موقعیت خود خارج شده باشد نیز نیاز به جراحی باز است. همچنین گاهی در جراحی های بسته لگن، جراح نتواند موقعیت استخوان ها را تثبیت کند، جراحی باز نیز انجام می شود. هنگامی که استابولوم یا مفصل ران نیز آسیب ببیند به علت دسترسی سخت به آن، برای ترمیم به جراحی باز نیاز است. به طور کلی هر شکستگی و آسیب در مفصل های لگن نیاز به جراحی باز دارد.
  • استفاده از ایمپلنت : در روش های قبلی، جراح استخوان های شکسته و یا در رفته از جای خود را ترمیم و در موقعیت مناسب فیکس می کند. اما گاهی اوقات آسیب به لگن به قدری شدید است که استخوان ها و مفاصل آن از بین رفته و نیاز با یک قطعه مصنوعی موقعیت استخوان ها و حفره لگن را در حالت نرمال قرار داد. ایمپلنت به موادی گفته می شود که در بدن کاشته شده و جایگزین قطعه ای از اندام ها می گردند. در شکستگی های استخوانی استفاده از فلزاتی چون پلاتین، نقره و طلا به علت استحکام و زیست سازگاری بالا، کاربرد زیادی دارد. در ناحیه لگن، ممکن است نیاز نیاز به تعویض مفصل لگن و یا فیکس کردن قطعات استخوان با ایمپلنت های خارجی باشد.
  • نحوه جراحی تعویض مفصل : هنگامی که آسیب ها به قدری شدید باشد که مفاصل و قطعات لگن و ران از بین رفته باشند، نیاز است که تعویض و یا جایگزین شوند. این تکنیک، شامل استفاده از پیچ های فولادی ضد زنگ، صفحات، سیم ها و میله ها است که به طور دائمی قطعات استخوان را به هم متصل و ثابت می کند. در عمل تعویض مفصل لگن، جراح با استفاده از شکاف طولی که در قسمت مفصل لگن ( جایی که استخوان ران به لگن متصل می شود ) ایجاد می کند، به این قسمت دسترسی پیدا می کند. در این حالت مفصل گوی و کاسه لگن و ران به طور واضح مشخص است. سپس جراح با استفاده از اره، قسمت گوی شکل استخوان آن را دقیقا در زیر همین ناحیه جدا می کند. در واقع، سر مفصل ران که در کاسه استخوان لگن فیکس شده بود را جدا می کند. سپس مفصل مصنوعی را به وسیله مواد پرکننده یا چسب های زیستی به سر استخوان ران متصل می کنند. بعد از این مرحله، قسمت گوی مانندی که تعویض شده است، باید در مفصل کاسه ای لگن جای گیرد. بدین ترتیب مجددا استخوان ران و لگن به یکدیگر متصل می شوند و پس از فیکس کردن آنها، زخم ها بخیه می گردند.

هزینه-جراحی-تعویض-مفصل-لگن

مراقبت های قبل و بعد از عمل تعویض مفصل لگن

مراقبت های قبل از عمل تعویض مفصل لگن، اصولا مربوط به قطع مصرف داروهای خاص و مسکن هاست. همچنین توصیه می گردد 24 ساعت قبل از عمل از کشیدن سیگار و مصرف دخانیات جلوگیری به عمل آید. مراقبت های بعد از عمل جراحی مفصل های لگن، بسیار در روند بهبود بخیه و جوش خوردن مفصل های مصنوعی تاثیر دارد. استراحت مطلق تا چند هفته و راه رفتن با ویلچر و یا عصا باید صورت گیرد. همچنین فرد باید به صورت دراز کش استراحت نموده و از نشستن خودداری کند. پوشیدن لباس، نحوه خوابیدن، استحمام و توالت همگی باید به نحوی باشد که از خم شدن استخوان ران در ناحیه مفصل لگن و همچنین فشار آوردن به آن ناحیه، جلوگیری شود.

 

 

تعویض-مفصل-لگن-چیست

 

عوارض جراحی تعویض مفصل لگن

عوارض این جراحی در مقابل ترمیم و درمانی که در ناحیه مفصل ران و لگن ایجاد می کند، بسیار ناچیز است. اما عوارض آن که به ندرت ایجاد می گردد عدم ایجاد جوش خوردگی بین مفصل و استخوان ران است. همچنین وجود عفونت، درد، راه رفتن به سختی برای مدت نسبتا طولانی از عوارض جانبی به شمار می رود.

بهترین دکتر تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل لگن یا تعویض مفصل ران، یکی از مهم ترین و حساس ترین جراحی ها در حوزه ارتوپدی می باشد. این جراحی باید توسط بهترین متخصص ارتوپدی انجام شود تا به نتایج مطلوب و مورد نظر دست یابد.

دکتر هومن کوکبی

جراح و متخصص ارتوپدى

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.