دکتر هومن کوکبی / بیماری ها / جراحی هالوکس والگوس چیست و چگونه انجام می شود؟

1 / 5. 1

۶ دقیقه

جراحی هالوکس والگوس چیست و چگونه انجام می شود؟

آنچه می خوانید...

انحراف در ناحیه شست پا، یکی از شایع ترین عارضه هایی است که افراد مختلف با آن روبرو می شوند. این عارضه بیشتر در زنان رخ می دهد و موجب نارضایتی و بروز درد در ناحیه شست پای آن ها می شود.

به عارضه منحرف شدن شست پا، هالوکس والگوس گفته می شود. هالوکس به معنای شست و والگوس به انحراف شست به سمت بیرونی پا گفته می شود. در این مقاله قصد داریم اطلاعات مفیدی در خصوص علل، درمان، جراحی، عوارض و مراقبت های بعد از جراحی انحراف شست پا یا هالوکس والگوس در اختیار شما قرار دهیم. چنانچه به این عارضه دچار هستید یا می خواهید در این زمینه اطلاعات مفیدی کسب کنید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید…

 

 

انواع علل بروز انحراف شست پا

 • یکی از دلایلی که باعث انحراف شست پا می شود، زمینه های ژنتیکی و سابقه این عارضه در سایر افراد خانواده است. برای مثال افرادی که در خانواده شان این عارضه وجود دارد نیز احتمال دارد در آنان نیز انحراف شست پا ایجاد شود.
 • استفاده از کفش های نامناسب: زنانی که از کفش هایی استفاده می کنند که پنجه آنها باریک است، به مرور زمان با انحراف شست پا مواجه می شوند.
 • پوشیدن کفش های پاشنه بلند نیز در این ظهور عارضه دخیل است.

 

درمان انحراف شست پا یا هالوکس والگوس

به مرور زمان، هنگامی که این عارضه در افراد شدت زیادی پیدا می کند، موجب اختلال در روند راه رفتن و نیز بروز درد می شود. با ظهور دردهای مزمن و لنگیدن پای افراد، نیاز است که روش های درمانی ثمر بخشی برای آن ها انجام شود. یکی از راه های درمان، جراحی انحراف شست پا است. جراحی در آخرین مرحله این عارضه و در مواردی انجام می شود که افراد وضعیت وخیم تری را تجربه می کنند.

انواع روش های درمان و کنترل درد انحراف شست پا موارد زیر هستند:

در صورتی که افراد دردی را در اثر انحراف شست پا تجربه نمی کنند، می توانند درمان های غیر جراحی را انجام دهند. مثل:

 • پوشیدن کفش مناسب و پرهیز از پوشیدن کفش هایی که پنجه آنها تنگ است و یا پاشنه بلند هستند.
 • حتماً در هنگام خرید کفش نهایت دقت را داشته باشید تا سایز آن متناسب با پای شما باشد. کفش هایی که برای پا تنگ تر یا گشاد تر باشند می توانند موجب بروز انحراف شست پا و درد شوند.

 

جراحی انحراف شست پا یا هالوکس والگوس

در مواردی که روش های فوق در کاهش درد و بهبود وضعیت انگشت شست تاثیری بجای نگذاشت، باید روش جراحی بکار گرفته شود.

بیش از 90 درصد افرادی که تحت درمان با روش جراحی انحراف شست پا قرار گرفته اند، از نتیجه این روش درمانی نهایت رضایتمندی را دارند. برای جراجی انحراف شست پا، می توانید به بهترین متخصص ارتوپد در تهران، دکتر کوکبی مراجعه نمایید.

 

درمان-انحراف-شست-پا

 

جراحی انحراف شست پا یا هالوکس والگوس برای چه کسانی ضروری است؟

برخی از افراد به دلیل تجربه شرایط زیر ضرورتاً باید تحت عمل جراحی قرار گیرند. افرادی همچون:

 • کسانی که دردهای شدید را در بخش پنجه پا احساس می کنند. این درد تا جایی است که حتی افراد نمی توانند به فعالیت های عادی و روزمره زندگی شان بپردازند. برای مثال درد این افراد به حدی است که حتی نمی توانند راه بروند و یا کفش بپوشند.
 • کسانی که در ناحیه شست پاهایشان تورم و التهاب ایجاد شده است. برخی از افراد با استراحت و دارو درمانی می توانند این تورم و التهاب را بهبود بخشند. اما افرادی که دارو درمانی نتیجه ای برایشان در برندارد باید تحت عمل جراحی قرار گیرند.
 • کسانی که شست پای شان به طور کامل به سمت سایر انگشت های پاهایشان منحرف گردیده است.
 • خشک شدن عضلات و محدودیت دامنه حرکتی شست پا
 • کسانی که دردهای شدیدی را احساس می کنند و این دردها با داروهای مسکن و ضد درد غیر قابل کنترل است.

 

جراحی انحراف شست پا به چه افرادی توصیه نمی شود؟

برخی از دختران در دوران نوجوانی در حدود سنین 15_ 10 سال با عارضه انحراف شست پا مواجه می شوند. برای این دسته از دختران، انجام جراحی به هیچ وجه توصیه نمی شود. زیرا که احتمال دارد در سنین بالاتر این عارضه بازگشت داشته باشد. به همین دلیل متخصصین توصیه می کنند که والدین تا دوره بزرگسالی این افراد صبر کنند تا به سن مناسب انجام این جراحی برسند.

 

عوارض خطرناک جراحی انحراف شست پا

همانطور که در بخش های قبلی گفتیم این جراحی تا 90 درصد احتمال موفقیت دارد. اما در 10 درصدی که جراحی موفقیت آمیز نیست شاهد بروز عارضه های زیر خواهیم بود:

 • عفونت
 • بازگشت انحراف شست پا
 • آسیب به بخش اعصاب پا
 • عدم کاهش درد و ادامه دار شدن تجربه درد حتی بعد از انجام جراحی هالوکس والگوس

 

البته این عوارض در موارد کمی رخ می دهند و در صورتی که در انتخاب پزشک جراحی نهایت دقت را داشته باشید احتمال بروز این عوارض به کمترین میزان می رسد. زیرا که مهارت و تخصص پزشکان ارتوپدی می تواند تا حد زیادی در موفقیت آمیز بودن این جراحی نقش مهمی را ایفا کند.

 

مراقبت های بعد از جراحی هالوکس والگوس

 • به مدت یک و نیم ماه تا دو ماه پاها در پانسمان قرار می گیرند. در این مدت زمان نباید پانسمان ها را خارج کنید.
 • بعد از گذشت دو هفته باید برای برداشتن بخیه ها به مرکز بیمارستانی مراجعه کنید.
 • در هنگام حمام کردن محل پانسمان نباید خیس شود. به همین دلیل باید روی آنها را با کیسه های پلاستیکی بپوشانید.
 • بعد از جراحی در روزهای ابتدایی نیاز است که با واکر یا عصا راه بروید. بنابراین نباید فشار زیادی به بخش پاها وارد شود.
 • در هفته های ابتدایی بعد از جراحی نیاز است که زیاد راه نروید، زیرا که وارد آمدن فشار به نواحی جراحی شده موجب می شود که روند بهبودی کندتر پیش رود و احتمال خطر در ناحیه جراحی شده افزایش یابد.
 • در روزهای ابتدایی بعد از جراحی، در هنگام استراحت چند بالش زیر پای جراحی شده قرار دهید تا در سطح بالاتری از بدن تان قرار گیرند.
 • انواع داروهای ضد درد و آنتی بیوتیک هایی که برای شما تجویز می شود، باید سر موعد مقرر استفاده شود. تا از بروز درد و عفونت پیشگیری به عمل آید.

 

خاتمه

در بخش های مختلف این مقاله به ارائه جزئیاتی در زمینه جراحی انحراف شست پا یا هالوکس والگوس پرداختیم. توصیه می شود در صورتی که با این عارضه مواجه هستید در اسرع وقت به بهترین متخصصین مراجعه کنید تا روند درمان شما آغاز شود.

 

 

دکتر هومن کوکبی

جراح و متخصص ارتوپدى

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.