دکتر هومن کوکبی / آرتروز / هر آنچه که باید درباره آرتروز آرنج بدانید

0 / 5. 0

۷ دقیقه
علائم-آرتروز-آرنج

هر آنچه که باید درباره آرتروز آرنج بدانید

آنچه می خوانید...

استئوآرتریت Osteoarthritis آرنج یا همان آرتروز آرنج، شایع‌ترین شکل آرتریت است و زمانی رخ می‌دهد که سطح غضروف آرنج فرسوده یا آسیب دیده باشد. این بیماری در موارد کمتر می‌تواند به دلیل آسیب قبلی مانند در رفتگی یا شکستگی آرنج اتفاق بیافتد. با این حال آرتروز در اکثر مواقع معمولا نتیجه ساییدگی طبیعی غضروف مفصل، به دلیل افزایش سن و فعالیت است. این بیماری حتی می‌تواند نتیجه حمله سلول‌های ایمنی بدن به مفاصل آرنج باشد که به آن آرتروز روماتوئید گفته می‌شود و RF یا روماتوئید فاکتور آنتی بادی است که در طی این پروسه در بدن تولید شده و در آزمایش خون قابل تشخصی و اندازه گیری است.

در این مقاله قصد داریم درباره آرتروز آرنج اطلاعات جامعی در اختیار شما قرار دهیم. چنانچه علاقمند هستید در این زمینه بیشتر بدانید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید…

آرتروز-آرنج

مفصل آرنج

مفصل، در حقیقت ناحیه‌ای است که سر استخوان‌ها به یکدیگر می‌رسد و سطح تماس بیشتری را با یکدیگر برقرار می‌کنند و موجب می‌شود که استخوان‌ها بتوانند در کنار یکدیگر حرکت کنند و به علت حرکت و فعالیت زیاد مفاصل این قسمت بیشتر از سایر قسمت‌ها دچار آسیب و اختلال در عملکرد می‌شود. مفاصل هر فرد در طول زندگی خود یک چرخه طبیعی سایش و ترمیم را طی می‌کنند و در این فرآیند ممکن است شکل و ساختار آن‌ها تغییر کند و زمانی که این اتفاق در یک یا چند مفصل رخ دهد به آن آرتروز می‌گویند که می‌تواند در روند افزایش سن اتفاق بیافتد.

مفصل آرنج نیز استخوان بازو را به استخوان‌های ساعد که ردیوس radius و اولنار ulnar نامیده می‌شوند متصل می‌کند. انتهای هر استخوان نیز توسط یک سطح صاف و لغزنده پوشیده شده است که به آن غضروف می‌گویند. غضروف بافت نرم و در عین حال سختی است که به استخوان‌ها اجازه می‌دهد بدون اصطحکاک در برابر یکدیگر حرکت کنند.

آرتروز آرنج چیست؟

آرتروز آرنج، از دسته بیماری‌های شایعی است که در اثر فعالیت‌های بدنی خاص و تکراری، افزایش سن و در موارد کمتر به صورت خود ایمنی در افراد ایجاد می‌شود. این بیماری سبب آسیب به عضروف، رباط‌ها و در کل مفاصل ناحیه درگیر می‌شود. برای درمان آن هم از روش‌های غیر تهاجمی مانند فعالیت‌های ورزشی و اصلاح حرکات و یا در موارد پیشرفته از جراحی استفاده می‌شود.

آرتروز آرنج معمولا مفاصل تحمل کننده وزن بدن مانند لگن و زانو را درگیر می‌کند، اما آرنج یکی از قسمت‌هایی است که کمتر در این فرآیند آسیب می‌بیند. زیرا سطح مفصل آن کاملا منطبق بوده و رباط‌های تثبیت کننده قوی دارد. بنابراین مفصل آرنج می‌‌تواند نیروهای زیادی را بدون از دست دادن تعادل در سرتاسر خود تحمل کند.

علل آرتروز آرنج

برخی از بیمارانی که آرتروز آرنج در آن‌ها تشخیص داده شده سابقه آسیب به آرنج دارند مانند شکستگی که سطح مفصل را درگیر کرده است و یا در رفتگی آرنج. خطر آرتریت آرنج در صورتی که بیمار برای ترمیم آسیب یا بازسازی مفصل نیاز به جراحی داشته باشد، غضروف مفصل خود را از دست داده باشد و یا به رباط‌ها آسیبی وارد شده باشد؛ افزایش پیدا می‌کند.

در برخی از بیماران نیز هیچ آسیبی به آرنج وارد نشده اما کار یا فعالیت‌های بیرونی می‌تواند منجر به آتروز آرنج شود برای مثال پرتاب کننده‌های حرفه‌ای بیسبال فشار زیادی بر روی آرنج خود اعمال می‌کنند که می‌تواند منجر به از کار افتادن رباط‌ها شود. بنابراین بهترین راه برای پیشگیری از آرتریت آرنج جلوگیری از آسیب به مفصل است. این بیماری به وضوح در ورزشکارانی مانند بازیکنان تنیس روی میز، علاقه مندان به اسکواش، اعضای فدراسیون تنیس پارویی، یا حتی بازیکنان بدمینتون و یا افرادی که فعالیت‌های تکراری خاصی دارند مانند آرایشگران و نقاشان دیده می‌شود.

علائم آرتروز آرنج

شایع ترین علائم آرتروز آرنجشامل درد و از دست دادن دامنه حرکتی می‌شود که البته هر دوی این علائم ممکن است همزمان رخ ندهد و بیماران معمولا احساس ساییدگی یا قفل شدن در آرنج خود دارند که ممکن است به دلیل ساییدگی غضروف و یا شل شدن قطعات غضروف یا استخوان باشد که از مفصل جدا شده و بین سطوح متحرک مفصل گیر می‌افتد و حرکت را مسدود می‌کند. گاهی ممکن است خم کردن یا کشش بازو برای شما دشوار باشد و یا حای سبب بی حسی و سوزن سوزن شدن انگشتان شما شود و حتی ممکن است سبب تورم مفصل شود که به اعصاب مجاور فشار وارد کند.

آتروز آرنج که بدون آسیب قبلی رخ می‌دهد معمولا در مردان شایع‌تر از زنان بوده و به طور متوسط در بیماران 50 ساله یا بالاتر اتفاق می‌افتد. در صورت مشاهده علائم آرتروز آرنج، برای تشخیص و درمان به بهترین متخصص ارتوپدی مراجعه نمایید.

درمان آرتروز آرنج

درمان-آرتروز-آرنج

گزینه‌های درمان آرتروز آرنج به اینکه بیماری در چه مرحله‌ای است، سابقه قبلی، وضعیت کلی پزشکی، نتایج اشعه ایکس و سایر آزمایش‌ها بستگی دارد.

اما سعی کنید تا حد امکان الگوی نشستن و خوابیدن خود را اصلاح کنید. اگر با کامپیوتر کار می‌کنید سعی کنید دستتان به صورت L و هم سطح با کیبورد باشد از خوابیدن به روی بازوی آسیب دیده خودداری کنید، به پشت دراز بکشید و یک بالشت زیر دستتان قرار دهید.

درمان غیر جراحی معمولا برای مراحل ابتدایی بیماری پیشنهاد می‌شود که شامل داروهای خوراکی جهت کاهش درد، فیزیوتراپی و اصلاح فعالیت است. گاهی اوقات برای برخی از بیماران از تزریق کورتیکواستروئید برای درمان علائم آرتروز استفاده می‌شود اگرچه اثرات تزریق موقتی است اما تا زمانی که علام بیماری پیشرفت کنند و نیاز به درمان اضافی باشد می‌تواند مقداری درد را تسکین دهند. از تزریق اسید هیالورونیک نیز به عنوان جایگزینی برای استروئیدها استفاده می‌شود که اصطلاحا به آن  Viscosupplementationمی‌گویند که شامل تزریق مواد به مفصل برای بهبود کیفیت مایع مفصلی است با این حال این روش هنوز نیاز به مطالعات داخلی بیشتری برای تاثیر گذاری دارد.

جراحی آرتروز آرنج

زمانی که درمان‌های غیر جراحی برای کنترل علائم آرتریت کافی نباشد ممکن است پزشک ارتوپد شما جراحی آرتروسکوپی را به شما پیشنهاد دهد. این روش باعث بهبود علائم و بهبود عملکرد دامنه حرکتی می‌شود که می‌تواند شامل برداشتن هر گونه تکه استخوان، غضروف شل یا بافت التهابی در مفصل، صاف کردن سطوح نامنظم و خارهای استخوانی باشد و معمولا در اتاق عمل سرپایی انجام می‌شود و بهبود در آن سریع است. اما اگر سطح مفصل به صورت کامل فرسوده شده باشد، معمولا مفصل را تعویض می‌کنند.

ورزش آرتروز آرنج

ورزش یا هر نوع فعالیت بدنی منظم باید بخش اصلی درمان را تشکیل دهد زیرا به کاهش درد و خستگی ناشی از آرتروز کمک می‌کند. بسیاری از افراد مبتلا به درد مفاصل نگران این هستند که حرکت بیشتر ممکن است اوضاع را بدتر کند، اما این درست نیست. قوی نگه داشتن ماهیچه ها و استخوان ها از مفاصل شما حمایت می کند و باعث می شود احساس بهتری داشته باشید.

سه نوع فعالیت بدنی مختلف برای آرتروز مفید است:

  • تمرینات کششی که به بهبود حرکت و حفظ انعطاف پذیری مفاصل کمک می‌کند.
  • تمرینات تقویتی که قدرت عضلانی شما را در اطراف مفصل افزایش می‌دهد و به خوبی سبب حفظ و نگهداری مفصل آرنج می‌شوند.
  • تمرینات هوازی که برای تناسب اندام و سلامتی به ویژه قلب مفید است.

با این حساب می‌‌توانید روزانه 20 دقیقه ورزش کنید و در هفته حداقل 150 دقیقه فعالیت هوازی داشته باشید و دو یا چند روز در هفته تمرینات تقویتی انجام دهید.

البته لازم به ذکر است قبل از انجام تمرینات حتما با پزشک متخصص و فیزیوتراپ خود برای انجام و نوع حرکات ورزشی مشورت کنید و بدون اطلاع پزشک تمرینات را انجام ندهید زیرا انجام حرکات اشتباهی ممکن است آسیب بیشتری به مفاصل آرنج و شانه شما وارد کند.

دکتر هومن کوکبی

جراح و متخصص ارتوپدى

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.