دکتر هومن کوکبی / آرتروز / راهکارهای درمانی موثر برای آرتروز شانه

0 / 5. 0

۶ دقیقه

راهکارهای درمانی موثر برای آرتروز شانه

آنچه می خوانید...

آرتروز شانه، یکی از بیماری های شایع مفصل شانه می باشد که به دلیل تخریب و فرسایش تدریجی غضروف مفصل شانه در اثر حرکات تکراری و یا وارد شدن فشار بیش از حد رخ می دهد. غضروف ها از بافت های مهم هر مفصل می باشند که با جذب فشار های وارد شده به مفصل از استخوان ها محافظت می کنند. وجود غضروف ها همچنین برای حرکت طبیعی استخوان ها در محل مفصل ضروری می باشد، به همین علت بخاطر تخریب غضروف ها استخوان ها به جای لغزیدن بر روی هم ساییده می شوند که این امر منجر به بروز درد و التهاب در مفصل مبتلا، کاهش دامنه حرکتی و خشکی مفصل می شود. در این مقاله قصد داریم در مورد علت، علائم، تشخیص و درمان آرتروز شانه اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار دهیم. چنانچه علاقمند هستید در این زمینه بیشتر بدانید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید…

 

درمان-آرتروز-شانه

آناتومی شانه

شانه از سه استخوان تشکیل شده است: استخوان بالای بازو، استخوان ترقوه و تیغه شانه. این ارگان که خود از چند مفصل دیگر تشکیل می شود، اندام فوقانی را به تنه متصل می کند. شانه متشکل از چند لایه می باشد که عمقی ترین لایه آن استخوذان ها و مفاصل آن هستند. لایه دوم روی مفاصل و استخوان ها قرار دارد و همان تاندون ها و کپسول های مفصلی می باشند که وظیفه آن ها کمک به حفظ پایداری شانه است. روی لایه دوم، لایه سوم قرار دارد که شامل عضلات، بورس ها و تاندون ها هستند. اعصاب و عروق هم از ساختمان مهم شانه به شمار می آیند که در بین عضلات قرار گرفته اند.

 

آرتروز شانه چیست؟

آرتروز شانه زمانی اتفاق می افتد که غضروف پوشاننده اطراف مفصل شانه به دلایل مختلف دچار آسیب دیدگی و تخریب شود، در این شرایط، استخوان ها در مفصل شانه روی هم ساییده شده وو علائم آرتروز را ایجاد می کنند.  ساییدگی استخوان ها روی هم علاوه بر ایجاد درد و محدود کردن حرکات شانه، به مرور زمان باعث ایجاد خارهای استخوانی نیز در محل مفصل شانه شده که خود عاملی در تشدید علائم بیمار می باشد. آرتروز شانه نیز مثل سایر انواع آرتروز اغلب در اثر فعالیت های تکراری و در افراد سالمند و میانسال رخ می دهد. مفصل شانه و مفصل زانو به دلیل فعالیت زیاد بیش از سایر مفاصل بدن دچار آسیب دیدگی و آرتروز می شوند. برای درمان آرتروز می بایست به بهترین  متخصص ارتوپدی در تهران مراجعه کنید.

 

علائم آرتروز شانه

 • سستی و ضعف در ماهیچه ها
 • اختلال در عملکرد مناسب مفصل شانه
 • احساس درد در شانه که هنگام حرکت دادن شانه تشدید می شود.
 • انتشار درد به بازو، دست ها و آرنج
 • محدود شدن دامنه حرکات شانه
 • خشکی و سفتی شانه که سبب کاهش انعطاف پذیری آن می شود.
 • حساسیت شانه زمان فشار و لمس
 • شنیده شدن صدا از مفصل زمان حرکت دادن آن
 • تشدید درد هنگام بالا بردن دست ها به بالای سر
 • ضعف و خشکی عضلات شانه

 

علت ایجاد آرتروز شانه

 

 • سابقه خانوادگی ابتلا به آرتروز مفاصل بدن
 • التهاب تاندون های شانه
 • جراحی شانه در گذشته
 • وارد شدن بیش از حد فشار به مفصل شانه
 • حرکات تکراری مفصل شانه
 • افزایش سن که سبب آسیب پذیری و کاهش انعطاف غضروف ها می شود.
 • عوامل ژنتیکی مانند مشکلات سیستم ایمنی بدن که سبب می شود سیستم ایمنی به بافت های خود بدن حمله کند.
 • آسیب دیدگی های مفصل شانه در گذشته مانند دررفتگی و شکستگی
 • ناهنجاری های مادرزادی مفصل شانه نظیر تنظیم نبودن صحیح استخوان های مفصل شانه
 • ابتلا به بیماری هایی مانند روماتیسم مفصلی و نقرس
 • تصادف یا آسیب جدی به مفصل شانه

تشخیص آرتروز شانه

 

اشعه ایکس

برای تشخیص آرتروز شانه می توان از اشعه ایکس استفاده کرد. این روش می تواند تصویر مفصل را با تمام جزئیات و آسیب دیدگی ها نشان دهد. با استفاده از اشعه ایکس می توانیم علت و نوع آرتروز را تشخیص دهیم. توسط این اشعه می توان از باریک شدن فضای بین استخوان ها، تغییر در استخوان ها و تحریک پذیر شدن آن ها مطلع شد.

سی تی اسکن

رادیولوژی کامپیوتری یا سی تی اسکن در بیشتر موارد برای ارائه تصاویر بیشتر از قسمت های مختلف شانه مورد نیاز خواهد بود.

MRI

آزمایش مکمل با تصویربرداری رزونانسی مغناطیسی، در که بسیاری از موارد مورد نیاز می باشد و همچنین ممکن است مقداری اطلاعات اولیه از میزان آسیب وارد شده به استخوان ارائه دهد.

 

 

درمان آرتروز شانه

هدف از درمان آرتروز شانه، تسکین درد و علائم بیمار و بازگشت حرکات شانه به وضعیت طبیعی می باشد. از روش های درمان آرتروز شانه می توان موارد ذیل را نام برد:

 

روش درمانی غیر جراحی

درمان اولیه آرتروز شانه، مانند دیگر مفاصل، معمولا روش های غیر جراحی است. مانند درمان استراحت دادن به شانه با تغییر سبک زندگی و کاستن از فعالیت هایی که نیازمند بالا بردن شانه و حرکت دادن زیاد آن هستند. همچنین استفاده از گرمای مرطوب مانند قرار دادن کمپرس گرم، کیسه آب جوش، بالشتک حرارتی یا جکوزی در محل دردناک برای چند دقیقه با نرم کردن مفصل سخت شده، می تواند به کاهش درد شانه به طور موقتی کمک کند.

 

دارودرمانی

داروهای ضد التهاب و ضد درد (NSAID) ها می توانند در درمان درد ناشی از آرتروز شانه موثر باشند. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند آسپرین و ایبوپروفن باعث درمان شانه درد و التهاب مفاصل می شود. باید توجه داشته باشید که این داروها باید توسط پزشک تجویز شود و تحت نظر او که کدامیک برای شما مناسب است به مصرف برسد.

 

تزریق کورتیزون

کورتیزون یک داروی ضد التهاب بسیار قوی می باشد که می تواند در کاهش التهاب و تورم بسیار موثر باشد. تاثیرات این دارو موقتی می باشد، اما می توانند درد بیمار را تا چندین ماه تسکین دهند.

 

فیزیوتراپی و ورزش

انجام برنامه فیزیوتراپی با هدف تقویت و کشش عضلات شانه و افزایش دامنه حرکتی آن بسیار موثر و مفید می باشد. البته باید خاطر نشان کرد که انجام تمرینات نامناسب و فشار آوردن به شانه می تواند بسیار مضر باشد، به همین دلیل لازم است تمرینات مربوط به شانه حتما تحت نظر پزشک متخصص یا فیزیوتراپ انجام شود. تمرینات فیزیوتراپی برای رسیدن به بهترین نتایج به صورت کاملا ایمن انجام می شود و شدت تمرینات به آرامی افزایش پیدا می کند. همچنین ممکن است پزشک از مدالیته های درمانی مختلف مانند TENS و اولتراسوند یا شاک ویوتراپی و درمان آرتروز با لیزر برای کاهش درد و التهاب و تسریع درمان آرتروز شانه نیز استفاده کند.

 

جراحی

در مواردی که آرتروز شانه بسیار شدید و پیشرفته باشد و به هیچ یک از روش های درمانی فوق پاسخگو نباشد، ممکن است متخصص ارتوپدی برای تسکین درد، انجام عمل جراحی را به بیمار توصیه کند. به منظور درمان ساییدگی و آرتروز مفصل شانه روش های جراحی باز و بسته وجود دارد که با صلاحدید جراح، نوع جراحی انتخاب می شود.

دکتر هومن کوکبی

جراح و متخصص ارتوپدى

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.