دکتر هومن کوکبی / بیماری ها / خارپاشنه چیست و چگونه درمان می شود؟

0 / 5. 0

۶ دقیقه
علت-خار-پاشنه

خارپاشنه چیست و چگونه درمان می شود؟

آنچه می خوانید...

خارپاشنه یا خار استخوانی، یک رشد استخوانی است که از پایین پاشنه شما بیرون می آید، جایی که استخوان پاشنه شما به رباطی که بین پاشنه و گوی پای شما قرار دارد (فاشیای کف پا) متصل می شود. خار پاشنه حدود 15 درصد افراد را تحت تأثیر قرار می دهد.

خار پاشنه به مرور زمان ایجاد می شود. بیشتر مردم تا زمانی که برای درد پاشنه پا درخواست کمک نکنند، متوجه نمی شوند که خار پاشنه دارند. در حالی که خار پاشنه را می توان با جراحی از بین برد، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی درمان های غیرجراحی را برای کاهش علائم مرتبط با خار پاشنه توصیه می کنند. دراین مقاله قصد داریم درباره خار پاشنه اطلاعات جامعی در اختیار شما قرار دهیم. چنانچه علاقه دارید در این زمینه بیشتر بدانید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید…

خار-پاشنه

خار پاشنه چیست؟

خار پاشنه، عبارت است از زائده استخوانی که در پاشنه پا احساس می شود و با فشاری که به کف پا می آورد باعث ایجاد درد می شود. از این رو مراجعه به موقع به بهترین متخصص ارتوپدی برای تشخیص و درمان این عارضه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. همچنین خار پاشنه علاوه بر درد باعث التهاب زیر یا درون پاشنه پا شده و درد ایجاد شده معمولا هنگام صبح و پس از ورزش به بیشترین میزان خود می رسد.

آیا خارپاشنه همان فاسیای کف پا است؟

خارپاشنه و فاشیای کف پا شرایط مرتبطی اند؛ اما یکسان نیستند. در اینجا نحوه تلاقی این دو شرط آمده است:

 • التهاب غلاف کف : اگر به التهاب کف پا مبتلا هستید، احتمالا درد شدید پاشنه پا را احساس خواهید کرد که در طول روز می آید و می رود.زمانی که کمی راه بروید، درد کاهش می‌یابد، اما اگر بنشینید و سپس برخیزید تا کمی بیشتر راه بروید، عود می‌کند.
 • خار پاشنه می تواند به عنوان واکنشی به استرس و التهاب ناشی از فاسیای کف پا رخ دهد. با گذشت زمان بدن شما با ساختن بافت استخوانی اضافی به استرس پاسخ می دهد. این بافت اضافی به خارپاشنه تبدیل می شود. اکثر مردم دردی را از خار پاشنه احساس نمی کنند، اما وقتی احساس می کنند، درد مانند درد فاشیای کف پا است.

علت خارپاشنه چیست؟

خار پاشنه پاسخ بدن شما به فشار وارد شده بر روی رباط ها و تاندون های پا است. به عنوان مثال، هنگامی که شما دچار التهاب کف پا می شوید، بدن شما با ایجاد خار پاشنه به فشار پاسخ می دهد.

همچنین می توانید با پاره کردن مکرر پوششی که استخوان پاشنه شما را پوشانده است یا اگر دچار اختلال راه رفتن هستید، باعث ایجاد خارپاشنه شوید. اختلال راه رفتن زمانی است که یک بیماری وضعیت تعادل و هماهنگی شما را تحت تأثیر قرار می دهد، بنابراین نمی توانید مانند معمول راه بروید.

چگونگی تشخیص خارپاشنه

متخصص ارتوپد پای شما را معاینه نموده و در مورد فعالیت بدنی که ممکن است باعث درد پاشنه پا شده باشد سؤال می کنند. در نهایت، اشعه ایکس یکی از رایج ترین آزمایش هایی است که ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی برای تشخیص خارپاشنه از آن استفاده می کنند.

درمان خار پاشنه چیست؟

متخصصین ارتوپدی معمولا با خار پاشنه به همان روشی که با التهاب کف پا برخورد می کنند، رفتار می کنند. دلیل آن این است که درد پاشنه که علت آن خار پاشنه است، در واقع ناشی از التهاب کف پا است. درمان علائم فاشیای کف پا می تواند درد ناشی از خار پاشنه را کاهش دهد. درمان معمولی شامل موارد زیر است:

 • استراحت دادن به پاشنه پا اگر می دوید: استراحت به درد پاشنه پا کمک می کند.
 • استفاده از کمپرس سرد یا یخ: “یخ زدن” کف پای شما می تواند به کاهش درد پاشنه پا کمک کند.
 • مصرف داروی ضد التهاب خوراکی
 • پوشیدن کفش طبی که از قوس‌های کف پا حمایت می‌کند و کفی طبی از فاسیای کف پا محافظت می‌کند.
درمان-خار-پاشنه

آیا برای خار پاشنه خود نیاز به جراحی دارم؟

خارپاشنه شما ممکن است به عنوان بخشی از جراحی فاشیای کف پا برداشته شود، اما ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی به ندرت جراحی را برای برداشتن خار پاشنه انجام می دهند.

آیا خار پاشنه بدون جراحی از بین می رود؟

پس از تشکیل، خارپاشنه دائمی است. جراحی تنها راه برای از بین بردن خار پاشنه پا است. از آنجایی که خار پاشنه معمولا درد ندارد، درمان وضعیتی که باعث خار پاشنه شما شده است باید به کاهش درد پاشنه پا کمک کند.

عوامل خطر برای خار پاشنه چیست؟

عوامل متعددی خطر ابتلا به خار پاشنه را افزایش می دهد. برخی از عوامل چیزهایی هستند که می توانید بلافاصله تغییر دهید یا در طول زمان تغییر دهید.

پیشگیری از خار پاشنه

 • اگر می دوید، سطوح نرم مانند چمن و مسیرها را روی سطوح سخت مانند پیاده روها انتخاب کنید.
 • کفش ‌هایی بپوشید که متناسب با قوس ‌های شما باشد و از آن حمایت کند.
 • اگر روی زمین های چوبی یا کاشی راه می روید، از دمپایی یا کفش استفاده کنید.
 • راه رفتن خود را طوری تنظیم کنید که فشار کمتری به پاشنه پا وارد شود.

تغییراتی که می توانید در طول زمان ایجاد کنید

 • وزن خود را کاهش دهید تا فشار کمتری به پای خود وارد کنید.
 • روال روزانه خود را تغییر دهید تا زیاد روی پای خود نباشید.

چیزهایی که نمی توانید تغییر دهید

 • با افزایش سن، فاسیای کف پا کمتر انعطاف پذیر می شود، بیشتر در معرض آسیب قرار می گیرد و احتمال ابتلا به فاسیای کف پا بیشتر می شود.
 • شما به تدریج بالشتک های چربی طبیعی کف پای خود را از دست می دهید.
 • شما پاهای چاق یا قوس بلندی دارید.

در صورت داشتن خار پاشنه چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

سایر بیماری ها معمولا باعث خار پاشنه می شوند. درمان‌ هایی وجود دارد که می ‌تواند درد این بیماری ‌های زمینه ‌ای را کاهش دهد، اما جراحی تنها راه برای از بین بردن خارپاشنه پا است. از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بپرسید که آیا جراحی راه حل مناسبی برای مشکل خار پاشنه شما است یا خیر.

اگر خار پاشنه پا دارم چگونه از خودم مراقبت کنم؟

خوشبختانه، خار پاشنه معمولا آسیبی نمی بیند؛  اما باید برای مدیریت علائم مرتبط با خار پاشنه برنامه ریزی کنید. در اینجا چند مرحله وجود دارد که می توانید انجام دهید:

 • فعالیت هایی را که درد پاشنه پا را تشدید می کنند، کاهش دهید.
 • مطمئن شوید که کفش های مناسبی دارید که قوس های شما را نگه می دارد.

چه زمانی باید برای درمان خار پاشنه به پزشک مراجعه کرد؟

اگر به نظر می رسد درمان درد پاشنه پای شما کمکی نمی کند، با ارائه دهنده خود صحبت کنید. در حالی که خارپاشنه همیشه صدمه نمی زند، درد مداوم پاشنه ممکن است نشانه ای باشد که زمان آن رسیده است که درمان های دیگر را امتحان کرده یا مشکلات احتمالی دیگر را بررسی کنید.

دکتر هومن کوکبی

جراح و متخصص ارتوپدى

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.