دکتر هومن کوکبی / بیماری ها / چه عواملی باعث ایجاد درد شانه می شوند؟

0 / 5. 0

۷ دقیقه
درد-مفصل-شانه

چه عواملی باعث ایجاد درد شانه می شوند؟

آنچه می خوانید...

پر تحرک مفصل بدن انسان، مفصل شانه است. این مفصل سبب حرکت مفصل شانه به سمت عقب و جلو می شود و اجازه حرکت دایره ای به بازو می دهد. درد شانه، یکی از رایج ترین شرایط اسکلتی عضلانی است که امروزه افراد با آن مواجه هستند. این درد ها می توانند علل متفاوت و متعدد داشته باشند. در بیشتر افراد این عارضه می تواند با درمان مناسب و با گذشت زمان بهبود یابد. در ادامه مقاله به بررسی این علل می پردازیم و اطلاعات جامعی درباره درد شانه در اختیار شما قرار می دهیم. در ادامه مقاله با ما همراه باشید…

درد شانه

درد شانه در مفصل شانه و اطراف آن ایجاد می شود. ممکن است علت درد شانه در خود مفصل شانه یا هر یک از تاندون ها، رباط ها یا عضلات اطراف آن باشد. شانه، یک مفصل با تحرک زیاد می باشد که نقش اساسی در عملکرد دست ها ایفا می کند و در معرض خطر آسیب دیدگی قرار دارد. درد در مفصل شانه معمولا در نتیجه یک آسیب دیدگی یا بیماری ایجاد می شود که می تواند بر ساختارهای مفصل شانه مانند عضلات، استخوان ها، رباط ها  تاندون اثر بگذارد. چنانچه علت این درد به موقع تشخیص داده شده و درمان شود، سبب برطرف شدن یا کاهش چشمگیر درد در شانه شما شود.

 

علل درد شانه

درد شانه می تواند به علل زیر رخ دهد:

 

اختلالات روتاتور کاف

این گروه از ماهیچه ها و تاندون ها سبب ثابت نگه داشته شدن شانه می شوند و به درستی در موقعیت شانه و بازوی شما قرار دارند. اختلالات روتاتور کاف شانه، یکی از شایع ترین دلایل درد شانه می باشد. بیشتر افراد با موفقیت درمان شده و به بهبودی کامل دست پیدا می کنند.

 

آتروز

یکی از علل دیگری که باعث درد شانه می شود، آرتروز شانه می باشد که شامل موارد ذیل است:

  • آرتروز عفونت مفصلی یا آرتریت سپتیک : این عارضه شامل عفونت در مفصل می باشد. علائم آن شامل درد و سوزش روی یک مفصل، درد در زمان حرکت دادن مفصل و احساس ناراحتی می شود. آرتریت سپتیک، یک بیماری نادر می باشد اما نیاز به درمان اورژانسی دارد.
  • استئوآرتریت یا آرتروز (پارگی و ساییدگی) در مفصل شانه
  • روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید

 

شانه منجمد

در این بیماری، ابتدا شانه دردناک شده و بعد از مدتی حرکت آن محدود می شود. در شروع بیماری، بیمار نمی تواند دستش را به پشت برساند و کم کم نمی تواند آن را بالا ببرد و یا از بدن خود دور کند. با گذشت زمان، درد کمتر شده ولی محدودیت حرکتی آن باقی می ماند. به مرور زمان، حرکات شدیدا محدود می شود. کم کم بیماری خود به خود رو به بهبودی رفته و در اصلاح گفته می شود که یخ آن آب می شود. دردها به طور کامل از بین رفته و حرکات شانه تقریبا طبیعی می شود.

 

آسیب تاندون عضله دوسر بازو

التهاب تاندون عضله یکی از دلایل بروز درد شانه می باشد. دوسر بازو معمولا به دلیل حرکات مکرر شانه و بازو حین فعالیت های ورزشی یا کاری اتفاق می افتد. این عارضه، سبب ایجاد درد در قسمت جلو و بالای بازو شده که با حرکت بازو تشدید می شود. تشخیص آن با معاینه بالینی و تصویربرداری امکان پذیر است. برای درمان آسیب تاندون عضله دو سر بازو از داروهای ضد التهاب، مدالیته های فیزیکی مانند سرما و گرما استفاده می شود.

 

دردهای مربوط به شانه چه علائمی دارند؟

 

علائم-درد-شانه

 

دردهای شانه معمولاً با علائم ذیل همراه هستند:

  • معمولاً دردهای شانه در سر شانه، بالای قسمت خارجی بازو، جلوی بازو و یا پشت بازو احساس می شوند.
  • دردهای شانه معمولاً شبها بدتر هستند و بیمار نمی تواند روی شانه مبتلا بخوابد، و گاهی بیمار را از خواب بیدار می کنند.
  • وقتی درد ناشی ازشانه است، معمولاً دامنه حرکتی شانه کم می شود، بخصوص بیمار نمی تواند دست خود را بالا ببرد و یا به پشت خود برساند؛ و اگر تلاش کند که این کار را انجام دهد، درد بیشتر می شود. درد این بیماران معمولاً با بالا بردن دست بدتر می شود و وقتی شدید می شود اغلب بیماران موقع پوشیدن لباس، درد احساس می کنند.
  • دردهای ناشی از شانه هم ممکن است که به ساعد، دست و انگشتان منتشر شوند؛ ولی معمولاً کیفیت تیز و تیر کشنده ندارند و بصورت گنگ و مبهم می باشند.
  • گاهی بیمار سابقه ضربه به شانه مثل زمین خوردن و یا کشیده شدن شانه دارد.

 

درمان درد شانه

زمانی که شانه دچار آسیب دیدگی می شود، این شرایط می تواند نشان دهنده ایجاد یک مشکل عمیق تر برای شخص باشد. در صورتی که این مشکل درمان نشود، می تواند کاهش کیفیت زندگی، مشکلات کاری، ناتوانی  و ناراحتی را برای فرد به همراه داشته باشد. پس باید توجه داشته باشید که مراجعه به بهترین متخصص ارتوپدی برای حل این مشکل بسیار مهم است، تا او بتواند وضعیت شانه را بررسی کرده و اصلاحات لازم را در رابطه با حرکت های این ناحیه از بدن به شکلی انجام دهد که امکان تقویت عضلات چرخاننده شانه و آزاد کردن تاندون ها و رباط ها با استفاده از ماساژ، تمرین های حرکتی و سایر روش های درمان مانند آن ایجاد شود.

در ادامه به بررسی انواع روش های درمان درد شانه می پردازیم:

 

درمان دارویی

برای درمان درد شانه مانند بسیاری از مشکلات اسکلتی عضلانی، پزشک ممکن است طیفی از داروهای مسکن و ضد التهابی را برای بیمار تجویز کند. از انواع داروهای ضد التهابی می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • داروهای ضد التهابی استروئیدی
  • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی داروهایی هستند که درد، تب و التهاب را کاهش می دهند. این داروها از جمله پر مصرف ترین داروهایی می باشند که جهت درمان بیماری ها و عوارض مختلف تجویز می شوند. از جمله این داروها آسپرین، دیکلوفناک، ایندومتاسین، ایبوپروفن، ملوکسیکام، تولمتین، سلکوکسیب و … می باشند. این داروها معمولا به شکل ژل، کرم یا پماد موضعی وجود دارد مانند ژل پیروکسیکام و دیکلوفناک که برای درمان عارضه هایی مانند التهاب تاندون، پیچ خوردگی و … تجویز می شوند.

 

فیزیوتراپی

با استفاده از فیزیوتراپی می توان درد شانه را درمان کرد. فیزیوتراپی، با استفاده از روش های دستی و فیزیکی به کاهش درد، کاهش التهاب، کشش عضلات کوتاه و سفت شده و تقویت عضلات ضعیف شده و بهبود ریتم حرکتی شانه کمک می نماید. از انواع روش های فیزیکی که در فیزیوتراپی شانه استفاده می شود می توان به مگنت درمانی، لیزر درمانی، اولتراسوند تراپی، تحریکات الکتریکی، شاک ویو تراپی، درمان های دستی، گرما یا سرما درمانی و … اشاره کرد.

 

تزریق

در صورتی که درد شانه با درمان های غیر تهاجمی دارویی و فیزیوتراپی درمان نشود، با تشخیص پزشک متخصص از درمان های کم تهاجمی مانند اوزون درمانی یا تزریق برای درمان این عارضه استفاده می شود. در این روش از تزریق کورتیزون برای درمان درد شانه استفاده می شود. کورتون ها، داروهای ضد درد و التهاب قوی هستند که التهاب و تورم را کاهش می دهند. باید توجه داشت که استفاده زیاد از آن ها سبب ضعف تاندون ها و عضلات می شود. مورد دیگر داروهای تزریقی، داروهای هیالورونان ها می باشند که ضد التهاب، درد و دارای اثرات تحریک تولید مایع سینوویال مفصلی هستند، در نتیجه می توانند به عنوان لوبریکاتورهای مفصلی استفاده شوند.

دکتر هومن کوکبی

جراح و متخصص ارتوپدى

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.