دکتر هومن کوکبی / بیماری ها / چه راهکارهایی برای درمان دررفتگی مکرر مفصل شانه وجود دارد؟

0 / 5. 0

۶ دقیقه
دررفتگی-مکرر-مفصل-شانه

چه راهکارهایی برای درمان دررفتگی مکرر مفصل شانه وجود دارد؟

آنچه می خوانید...

مفصل شانه، یک مفصل بسیار متحرک و در عین حال ناپایدار می باشد. این مفصل به ما کمک می کند تا بازوهای خود را بلند کرده، در بالای سر خود نگه داشته و آن را در جهات مختلف بچرخانیم. مفصل شانه، یک مفصل گوی و کاسه ای می باشد که با آسیب شدید یا آسیب های مکرر مستعد در رفتگی می شود.مفصل، محل قرارگیری و اتصال استخوان های مختلف به یکدیگر می باشد.هنگامی که استخوان های موجود در یک مفصل از محل اصلی خود خارج شود و یا با چرخش ناگهانی در زاویه اشتباهی قرار بگیرد، در رفتگی رخ خواهد داد. در این مقاله به توضیحاتی درباره علل، علائم و درمان دررفتگی های مکرر مفصل شانه می پردازیم. چنانچه علاقمندید در این زمینه بیشتر بدانید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید…

 


درمان-دررفتگی-مکرر-شانه

ساختار شانه

شانه از سه استخوان بالای بازو یا هومروس (Humerus)، تیغه شانه یا کتف (scapula) و استخوان ترقوه (Clavicle) تشکیل شده است. آن بخش که ما به عنوان مفصل شانه می شناسیم، مفصلی است که بین قسمت گلنویید استخوان اسکاپولا و استخوان هومروس شکل می گیرد. در این قسمت هیچ نوع پایداری استخوانی وجود ندارد و تمام پایداری که در آن است از بافت نرم، عضلات تاندون ها و ساختارهای کپسولی که در اطراف آن وجود دارد، حاصل شده و سبب پایداری مفصل شانه می شود. به همین دلیل مفصل شانه یکی از مفاصلی است که در اثر ضربات، بسیار مستعد در رفتگی می باشد.

 

در رفتگی شانه چیست؟

در رفتگی شانه به این معنا می باشد که استخوان شانه به طور کامل از کاسه یا حفره خارج شده باشد. در این صورت، شانه شل شده و به طو مرتب از جای خود می لغزد. زمانی که شانه برای اولین بار دچار در رفتگی بشود، برای در رفتگی یا نیم در رفتگی مکرر، آسیب پذیر می شود. در این زمان، بیمار به درمان هایی نیاز دارد که در صورت تکرار و بازگشت در رفتگی، گاهی اوقات می تواند شامل جراحی برای در رفتگی شانه باشد. چنانچه شانه سست شود و مرتبا از جای خود درآید، به آن بی ثباتی مزمن شانه گفته می شود.

علل در رفتگی مکرر شانه

 

ویژگی های ساختاری یا وراثتی مفصل شانه

از جمله درجه سستی در مفاصل که می تواند از کم تا زیاد در افراد مختلف متفاوت باشد و در مورد مفصل شانه از اهمیت خاصی برخوردار است، ویژگی های ساختاری یا وراثتی می باشد. چنانچه سستی مفصل شانه به سر استخوان و بازو اجازه دهد که حرکات غیر عادی داشته باشد، مفصل ناپایدار تلقی خواهد شد. ناپایداری مفصل سبب دررفتگی مکرر آن می شود.

فشار مکرر

بعضی از بیمارانی که از دررفتگی مکرر شانه رنج می برند، هرگز یک آسیب اولیه شدید نداشته اند. در چنین بیمارانی، رباط های شانه به طور طبیعی سست تر می باشند. این سستی رباط گاهی به طور طبیعی رخ می دهد و در بعضی مواقع به علت تکرار حرکت بالای سر اتفاق می افتد. این حرکات بالای سری ممکن است زمانی انجام شوند که شخص زیاد از حد ورزش هایی مانند والیبال، تنیس و شنا را انجام دهد. این حرکات سبب ناپایداری و دردناک شدن شانه می شوند.

آسیب شدید یا ضربه

زمانی که سر شانه از حفره خارج می شود، استخوان حفره معمولا همراه با رباط هایی که در اطراف آن وجود دارند آسیب می بیند. علاوه بر این، لبه غضروفی اطراف این حفره نیز می تواند پاره شود و آسیب ببیند. این آسیب به عنوان ضایعه بنکارت (Bankart lesion) شناخته می شود که می تواند منجر به در رفتگی مکرر شانه شود.

 

علائم در رفتگی مکرر شانه

  • حرکت محدود شانه
  • تورم یا کبودی شانه
  • احساس سستی در شانه
  • بدشکل شدن فرم شانه
  • درد شدید در ناحیه شانه
  • برآمدگی سفت زیر پوست در نزدیکی شانه
  • اسپاسم عضلات

 

درمان در رفتگی مکرر شانه

به علت اینکه در رفتگی مکرر شانه بارها و بارها رخ می دهد، پزشک ممکن است با طراحی یک برنامه درمانی سبب بازگرداندن استخوان های شانه در جای خود شود و از بروز دررفتگی ها نیز جلوگیری به عمل آورد. در این برنامه درمانی، علل اصلی دررفتگی مکرر مورد بررسی قرار می گیرد. درمان دررفتگی شانه بستگی به این دارد که شما با چه نوع دررفتگی درگیر هستید. برای درمان این عارضه به بهترین متخصص ارتوپدی در تهران مراجعه کنید.

 

فیزیوتراپی

درمان های مناسبی از فیزیوتراپی وجود دارد که بیماران برای بهبود کامل باید مدت زمانی را برای این درمان ها بگذرانند. مدت زمان درمان می تواند به شدت آسیب بستگی داشته باشد. در طول این درمان، شما باید تمرینات مختلف متناسب با دررفتگی شانه را انجام دهید تا مفصل شانه تقویت شود و تحرک آن حفظ شود.

 

اصلاح فعالیت

چنانچه نوع دررفتگی های شانه شما از نوع دررفتگی هایی باشد که به علت فعالیت مکرر رخ می دهد، ممکن است پزشک برخی از اصلاحات و تغییرات در فعالیت ها را به شما پیشنهاد دهد. برای ورزشکاران ممکن است این موضوع کاملا چالش برانگیز باشد، زیرا آن ها نمی توانند به راحتی دست از این ورزش بردارند. اما برای آنکه در آن ورزش عملکرد بهتری داشته باشند، باید تکنیک های جدیدی را بیاموزند.

 

مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID)

چنانچه بیمار به علت دررفتگی شانه دچار درد غیر قابل تحمل باشد، ممکن است پزشک داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی را تجویز کند تا باعث کاهش درد او شود.

 

جراحی شانه

چنانچه مفصل شانه دوبار یا بیشتر دچار نیمه دررفتگی یا دررفتگی کامل شود، درمان اصلی آن جراحی می باشد. جراحی دررفتگی مکرر شانه، اغلب در افراد و ورزشکارانی انجام می شود که مفصل شانه آن ها مکررا دچار آسیب شده است. همچنین اگر بر اثر دررفتگی شانه استخوان، ماهیچه، اعصاب، لابروم، رباط ها و عروق اطراف آسیب ببیند، پزشک با انجام عمل جراحی به بیمار کمک خواهد کرد. از انواع جراحی شانه می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 

عمل جراحی باز

چنانچه یک تکه استخوان بزرگ از حفره گلنوئید جدا شده باشد، تثبیت تکه استخوانی و یا پیوند ضروری خواهد بود. از عمل جراحی باز برای ترمیم و پیوند استخوان و همچنین برای مشکلات ایجاد شده بعد از عمل جراحی آرتروسکوپی استفاده می شود. در عمل جراحی نوع دوم (بعد از آرتروسکوپی) احتمال ایجاد عوارض (به طور عمده عصبی) بیشتر از دیگر عمل های جراحی خواهد بود.

 

عمل جراحی آرتروسکوپی

 

 

 

عمل جراحی آرتروسکوپی شانه، توسط جراح ارتوپدی انجام می شود. در طی این عمل، پزشک با برش های بسیار کوچک، دوربینی به نام آرتروسکوپ را وارد مفصل شانه می کند و با مشاهده تصاویر از طریق مانیتور، عمل جراحی را انجام می دهد. طی این عمل جراحی، برای دررفتگی شانه کپسول و لابروم شانه ترمیم و یا کارگذاری مجدد شده و با استفاده از ایمپلنت و ابزارهای جراحی مجموعه کپسول و لابروم در ساختار استخوان شانه محکم می شوند. به علت برش های کوچک، این روش دوران نقاهت بسیار کوتاه تری از روش جراحی باز خواهد داشت.

 

عمل استخوانی

در مواقعی که یک ضایعه استخوانی قابل توجه در حفره شانه، اتفاق افتاده یا یک ضایعه هیل ساک بزرگ وجود داشته باشد، عمل باز به تنهایی، با شکست مواجه می شود. در این شرایط یک پیوند استخوان به ضایعه هیل ساک باید اجرا شود تا درمان دررفتگی مکرر شانه به طور کامل و صحیح انجام شود.

دکتر هومن کوکبی

جراح و متخصص ارتوپدى

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.