دکتر هومن کوکبی / بیماری ها / شکستگی شانه با چه روش هایی قابل درمان است؟

0 / 5. 0

۶ دقیقه
درمان-شکستگی-شانه

شکستگی شانه با چه روش هایی قابل درمان است؟

آنچه می خوانید...

شانه یک مفصل پیچیده است، مفصلی که فیزیوتراپیست ها و دیگر متخصصان پزشکی دهه ها برای مطالعه و تشخیص و درمان آن صرف کرده اند. یکی از آسیب های شایع مفصل شانه، شکستگی استخوان اطراف است که می تواند باعث درد شانه و محدودیت حرکتی شود.

شاید برای شما سوال پیش بیاید که چگونه متخصصین ارتوپدی شکستگی شانه را تشخیص داده و درمان می کنند؟ برای پاسخ به این پرسش ها در ادامه مقاله با ما همراه باشید…

 

شکستگی-شانه

 

 

آناتومی مفصل شانه

مفصل شانه جایی ایجاد می شود که سه استخوان در کنار هم قرار می گیرند: استخوان بازو (استخوان بازو)، استخوان ترقوه (ترقوه) و تیغه شانه (کتف). گلنوئید یک شیء توپ مانند است که سپس با حفره کتف در انتهای بالای استخوان بازو متصل می شود. هنگامی که فردی دچار شکستگی شانه می شود ، یکی از این استخوان ها آسیب می بیند و هرگونه اختلال در هر یک از این قسمت های شانه احتمالاً بر عملکرد آن تأثیر منفی می گذارد.

 

انواع شایع شکستگی های شانه

شکستگی شانه ممکن است برای هر فردی اتفاق بیفتد، اما به احتمال زیاد در انواع ورزشی و افراد بالای 50 سال اتفاق می افتد. مواردی مانند افتادن از پله ها یا بالا پریدن در والیبال و افتادن روی بازوی دراز از علل شایع شکستگی های پروگزیمال است. روش های مختلفی برای شکستن این استخوان ها وجود دارد و بخشی از مشکل فیزیوتراپیست ها و پزشکان این است که به درستی نوع شکستگی را برای بهترین درمان تشخیص دهند.

 

شکستگی پروگزیمال بازو

شکستگی های پروگزیمال در قسمت فوقانی استخوان بازو رخ می دهد و برخی از آنها نیاز به جراحی برای تثبیت استخوان دارند ، اما درصد بالایی از این آسیب ها را می توان بدون جراحی درمان کرد. تاندون های مهمی برای عملکرد شانه به نام “تاندون های روتاتور کاف” وجود دارد که به این ناحیه از استخوان متصل می شوند. اگر استراحت در وضعیت نامناسب بهبود یابد، ممکن است عملکرد یا حرکت قابل توجهی در شانه از بین برود. به همین دلیل است که ممکن است در برخی موارد جراحی توصیه شود، اما فیزیوتراپی و یک دوره تمرین معمولاً برای بازگشت 50-65٪ از بیماران به مسیر کافی است.

 

شکستگی های ترقوه

شکستگی های ترقوه شایع ترین نوع شکستگی شانه است. در طیف وسیعی از سنین از کودکان تا سالمندان رخ می دهد و به روش های مختلف ظاهر می شود. اکثر شکستگی های ترقوه با استراحت و استفاده از اسلینگ درمان می شوند ، اما شکستگی های پیچیده تر ممکن است نیاز به درمان جراحی داشته باشند.

 

شکستگی های کتف

کتف تیغه شانه است. استخوان نازک و پهن که همچنان با گلنوئید به شکل حفره در می آید. کتف دو سوم حرکت شانه را کنترل می کند و برای عملکرد مناسب شانه بسیار مهم است. همچنین وقتی آسیب ببیند واقعاً دردناک است.

 

علائم شکستگی شانه چیست؟

 • درد شانه
 • تورم
 • تغییر شکل یا “برآمدگی” در محل شکستگی
 • کبودی در ناحیه بالای بازو ، حتی تا پایین آرنج
 • ناتوانی در حرکت دادن معمولی بازو بدون درد

در صورت مواجهه با این علائم برای تشخیص شکستگی شانه به بهترین متخصص ارتوپدی مراجعه نمایید.

 

شکستگی شانه چگونه تشخیص داده می شود؟

 • تشخیص
 • ارزیابی و معاینه فیزیکی شکل و موقعیت شانه آسیب دیده
 • متخصص ارتوپدی ممکن است سوالات دیگری را در مورد علت و زمان آسیب علاوه بر سابقه پزشکی بیمار بپرسد.
 • پزشک ممکن است در نزدیکی محل آسیب به دنبال کبودی و خراش اضافی باشد.
 • تصویربرداری با اشعه ایکس ممکن است برای ارزیابی شدت آسیب به ساختار استخوان انجام شود.
 • سی تی اسکن تصویری دقیق از آسیب به اعصاب ، بافتهای نرم و ماهیچه ها ارائه می دهد.

از آنجا که هر شکستگی شانه متفاوت است و نیاز به درمان شخصی دارد، فیزیوتراپی شما را تحت معاینه کامل ذهنی و عینی قرار می دهد و تعدادی سوال در مورد نحوه وقوع آسیب از شما می پرسد. همچنین برای تأیید تشخیص به اشعه ایکس نیاز است و در صورت مشکوک به شکستگی، همیشه باید انجام شود.

 

علائم-شکستگی-شانه

شکستگی شانه چگونه درمان می شود؟

پس از مشخص شدن مشخصه شکستگی شانه با اشعه ایکس، به احتمال زیاد بازوی شما با یقه و بند آستین محکم می شود. یقه و آستین کاف باعث می شود که وزن بازوی شما استخوان بازو را به سمت پایین بکشد و به استخوان های شکسته در موقعیت مناسب کمک می کند.

هنگامی که شانه شکسته می شود، مشکلات ناشی از درد، ضعف و بی ثباتی می تواند باعث تغییر ماهیچه های اطراف شانه شود. این تغییرات می تواند برای قدرت شانه، انعطاف پذیری و کنترل داخلی شانه مضر باشد. این تغییرات باید با یک برنامه ورزشی خاص برطرف شود و شما نمی توانید آن را به تعویق بیندازید! سپس فیزیوتراپی یک برنامه ورزشی خاص را طراحی می کند که از شما خواسته می شود انجام دهید.

درمان دستی فیزیوتراپی مانند ماساژ درمانی، روش های رهاسازی مایوفاشیال، سوزن خشک، مفاصل، کشش ها و درمان با امواج شوک خارج بدن می تواند به تسریع بهبود و بهبود دامنه حرکتی، درد و عملکرد کمک کند. این به طور کلی می تواند زمانی شروع شود که متخصص ارتوپدی و فیزیوتراپیست نشان داده اند که انجام این کار بی خطر است.

 

بعد از شکستگی شانه چه انتظاری باید داشت؟

طبیعی است که سفتی را تجربه کنید که می تواند چندین هفته/ماه ادامه داشته باشد. معمولاً برای بیماران احساس ضعف بعد از برداشتن یقه و آستین کوتاه و کمر ایجاد می شود که تمرینات مناسب و استفاده عمومی از بازو با گذشت زمان بهبود می یابد.

مهم است که به خاطر داشته باشید که همه این موارد بعد از شکستگی طبیعی است.

همچنین به خاطر سپردن آن مهم است شکستگی داشته اید و بازوی شما بلافاصله به حالت عادی بر نمی گردد. به شرطی که ورزش کنید و تا حد امکان از بازو استفاده کنید، با گذشت زمان و صبر بهبود می یابد.

 

درمان شکستگی شانه

 • بسته به شدت آسیب، 6-6 هفته از بند استفاده کنید.
 • بازوی آسیب دیده هنگام استراحت یا نشستن باید با بالشتک تکیه داده شود.
 • داروهای مسکن، شل کننده های عضلانی و داروهای ضدالتهاب تجویز می شوند.
 • بسته های یخ ممکن است در فواصل منظم به مدت 2-3 روز استفاده شود.
 • تثبیت جراحی استخوان های شکسته یا جابجا شده با استفاده از پیچ، پین، صفحات در صورت شکستگی های ترکیبی انجام می شود.
 • پزشک ممکن است تمرینات مناسب برای تقویت و بازسازی انعطاف پذیری را توصیه کند.

دکتر هومن کوکبی

جراح و متخصص ارتوپدى

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.