دکتر هومن کوکبی / بیماری ها / پارگی تاندون آشیل چگونه درمان می شود؟

0 / 5. 0

۶ دقیقه
علائم-پارگی-تاندون-آشیل

پارگی تاندون آشیل چگونه درمان می شود؟

آنچه می خوانید...

تاندون آشیل تاندونی است که ماهیچه های ساق پا را به استخوان پاشنه پا متصل می کند. پارگی تاندون آشیل آسیب شایعی است که معمولا در حین ورزش یا انجام ورزش اتفاق می افتد. اگر تاندون آشیل شما پاره شده است، راه رفتن، دویدن، بالا رفتن از پله ها یا ایستادن روی نوک پا برایتان مشکل خواهد بود. در این مقاله می خواهیم درباره پارگی تاندون آشیل اطلاعات جامعی در اختیار شما قرار دهیم. در ادامه با ما همراه باشید…

درباره پارگی تاندون آشیل

تاندون ‌ها بافت ‌های قوی و انعطاف ‌پذیری هستند که ماهیچه ‌ها را به سایر قسمت‌ های بدن، معمولا استخوان ‌ها، متصل می‌ کنند. تاندون آشیل شما قوی ترین تاندون بدن است. این به شما کمک می کند تا پاشنه پا را بلند کنید و اجازه می دهد راه بروید، بدوید و بپرید.

اگرچه در هر سنی ممکن است تاندون آشیل پاره شود، اما در افراد 30 تا 50 ساله که فعالیت ورزشی دارند، شایع ‌تر است و از جمله آسیب های ورزشی نیز محسوب می شود.

علل پارگی تاندون آشیل

پارگی تاندون آشیل به احتمال زیاد هنگام انجام ورزش هایی که باید به شدت از پای خود فشار بیاورید اتفاق می افتد. به عنوان مثال می توان به فوتبال، دویدن، بسکتبال، شیرجه و تنیس اشاره کرد.

همچنین ممکن است ناشی از آسیب ناشی از زمین خوردن باشد که در آن پای شما به طور ناگهانی به سمت بالا قرار می گیرد (این باعث می شود تاندون شما کشیده شود). به ندرت ممکن است در اثر ضربه مستقیم، مانند بریدگی عمیق روی تاندون ایجاد شود.

پارگی-تاندون-آشیل

علائم پارگی تاندون آشیل

اگر تاندون شما پاره شده است، احتمالا درد ناگهانی، تیز و شدید در پشت ساق پا خواهید داشت. ممکن است این احساس را داشته باشید که لگد یا ضربه ای به پشت پایتان وارد شده است. همچنین ممکن است در هنگام وقوع، صدای کوبیدن یا ترکیدن را بشنوید. همچنین ممکن است علائم زیر را داشته باشید:

  • مقداری تورم در ساق پا
  • مشکل در راه رفتن و ناتوانی در قرار دادن تمام وزن خود روی پای آسیب دیده یا ایستادن روی نوک پا
  • مقداری کبودی روی ساق پا

پارگی تاندون آشیل

تشخیص پارگی تاندون آشیل

برای تشخیص و درمان پارگی تاندون آشیل باید به بهترین جراح ارتوپدی مراجعه نمایید. پزشک از شما در مورد علائم و اینکه فکر می کنید آسیب چگونه رخ داده است، می پرسد. آن ها ممکن است از شما بخواهند که راه بروید یا پای خود را حرکت دهید تا ببینید در کجا با مشکل مواجه هستید. دکتر ساق پا، پاشنه و مچ پا را برای بررسی هرگونه تورم و کبودی معاینه می کند. همچنین ممکن است از شما بخواهد دراز بکشید و ماهیچه ساق پا را فشار دهید تا حرکت پای خود را بررسی کنید.

معمولا معاینه به خودی خود به پزشک شما می گوید که آیا تاندون آشیل شما پاره شده است یا خیر. اما اگر در مورد تشخیص شما تردید وجود دارد، ممکن است پزشک به شما توصیه کند که MRI یا سونوگرافی انجام دهید.

اگر پزشک عمومی شما فکر می کند که شما ممکن است تاندون آشیل شما پاره شده باشد، شما را برای ارزیابی بیشتر به یک جراح ارتوپد ارجاع می دهد. این پزشک متخصص در شرایطی است که بر عضلات، استخوان ها و مفاصل شما تأثیر می گذارد.

درمان پارگی تاندون آشیل

پارگی تاندون آشیل را می توان با جراحی یا اقدامات محافظه کارانه (غیر جراحی) درمان کرد. پزشک آسیب شما را ارزیابی می کند و در مورد اینکه آیا جراحی برای شما گزینه مناسبی است یا خیر صحبت خواهد کرد. اینکه پزشک شما چه درمانی را توصیه می کند به عوامل مختلفی از جمله سن، سلامت عمومی و میزان فعالیت شما بستگی دارد.

زمانی که منتظر درمان هستید، معمولا باید از یک بریس یا گچ بری روی پای خود استفاده کنید تا از آسیب بیشتر محافظت کند. ممکن است از شما خواسته شود که در این مدت روی پای آسیب دیده فشار وارد نکنید. همچنین ممکن است داروهایی برای کاهش خطر ابتلا به ترومبوز ورید عمقی (DVT)در زمانی که پای شما بی حرکت است به شما پیشنهاد شود.

درمان-پارگی-تاندون-آشیل

درمان غیر جراحی

اگر شما مسن تر هستید، مشکلات سلامتی دیگری دارید یا فعالیت خاصی ندارید، ممکن است پزشک شما درمان محافظه کارانه (غیر جراحی) را پیشنهاد دهد. این معمولا شامل استفاده از گچ یا بریس برای حمایت از ساق پای شما در حین بهبود تاندون است. ممکن است در زمان بهبودی تاندون نیاز به مصرف مسکن های بدون نسخه داشته باشید.

در مقایسه با جراحی، درمان غیرجراحی شانس کمتری برای عوارض دارد. اما احتمال پارگی مجدد در آینده بیشتر است.

استفاده از گچ

گچ ها معمولا از زانوی شما به سمت پایین هستند و در حالتی قرار می گیرند که پای شما کاملا خمیده به سمت پایین باشد. ممکن است مجبور شوید چند هفته از گچ استفاده کنید، اگرچه ممکن است آنها را تغییر دهید تا به تدریج پای شما را به حالت خنثی‌تری ببرید. شما نمی توانید روی پای خود فشار بیاورید و برای حرکت به عصا نیاز خواهید داشت.

بریس

بریس نوعی چکمه سفت است که دارای بند برای تنظیم آن است. معمولا از زانوی شما به سمت پایین می آید. هنگامی که بریس روی آن قرار می گیرد، چندین بار در طی چند هفته تنظیم می شود تا پای شما را بالا بیاورد. می توانید در حین استفاده از بریس راه بروید و همچنین می توانید برای حرکت دادن مفصل مچ پا آن را بردارید.

عمل جراحی

در موارد زیر ممکن است پزشک شما جراحی را پیشنهاد دهد:

  • شما جوان و فعال هستید.
  • شما یک ورزشکار رقابتی هستید.
  • شما در درمان پارگی تاخیر داشته اید.
  • مدام تاندون آشیل شما پاره می شود.

بهبودی از درمان پارگی تاندون آشیل

چه مدت طول می کشد تا بهبودی از پارگی تاندون آشیل انجام شود؟ شما می توانید انتظار داشته باشید که در طی چهار تا شش ماه به فعالیت های عادی، از جمله ورزش های کم تاثیر، برگردید، هر نوع درمانی که داشته باشید. اما بازگشت به ورزش های پرتحرک مانند فوتبال، اسکواش یا تنیس ممکن است بیشتر طول بکشد.

اکثر افراد می توانند به نوع فعالیتی که قبل از آسیب انجام می دادند، بازگردند. اما اگر در سطح حرفه ای ورزش می کنید، ممکن است محدودیت هایی در کارهایی که می توانید انجام دهید، پیدا کنید. ممکن است یک سال یا بیشتر طول بکشد تا به سطح عملکرد قبلی خود بازگردید. فیزیوتراپیست یا پزشک شما توصیه های بیشتری را به شما خواهد داد.

ممکن است برای بهبود تاندون نیاز به مرخصی از کار داشته باشید. مدت زمانی که شما نیاز به برخاستن از زمین دارید بسته به چند چیز متفاوت است. اینها شامل نوع درمان شما، میزان تحرک قبلی، شغلی که انجام می‌دهید و هرگونه محدودیت در محل کارتان است. پزشک شما توصیه های خاصی به شما ارائه می دهد.

پیشگیری از پارگی تاندون آشیل

همیشه نمی توانید کارهای زیادی برای جلوگیری از پارگی تاندون آشیل انجام دهید. اما ممکن است بتوانید خطر خود را با اطمینان از کشش و گرم کردن خوب قبل از ورزش کاهش دهید. همچنین مهم است که مقدار یا شدت ورزش خود را به تدریج افزایش دهید.

دکتر هومن کوکبی

جراح و متخصص ارتوپدى

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.