دکتر هومن کوکبی / بیماری ها / درمان پای پرانتزی با روش هایی امکان پذیر است؟

0 / 5. 0

۶ دقیقه

درمان پای پرانتزی با روش هایی امکان پذیر است؟

آنچه می خوانید...

در حالت ایستاده با زانوهای صاف، هنگامی که قوزک ها کنار همدیگر قرار گرفته اند، نباید فاصله چندانی بین زانوها وجود داشته باشد. اگر به هر دلیلی فاصله بین زانوها افزایش پیدا کند، در حالی که قوزک ها به هم چسبیده اند پای پرانتزی یا ژنوواروم نامیده می شود. به دلیل کمانی شدن پاها در این عارضه، اصطلاح پای پرانتزی برای آن به کار می رود. در حالت پرانتزی شدن، ساق پاها به سمت خارج انحراف پیدا می کند و به عبارت دیگر قوزک ها به سمت داخل منحرف می شوند. در این مقاله قصد داریم در مورد علت، علائم و درمان زانوی پرانتزی اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار دهیم. چنانچه به این عارضه مبتلا هستید یا اینکه می خواهید در این زمینه بیشتر بدانید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید…

پای-پرانتزی

پای پرانتزی چیست؟

هنگامی که سرپا و مستقیم می ایستید و مچ هایتان را به هم می چسبانید، در حالت عادی باید زانو در کنار یکدیگر قرار بگیرد و نباید فاصله ای بین آن ها باشد. گاهی این فاصله زیاد می شود و به نظر می رسد کل اندام های تحتانی چپ و راست به صورت دو پرانتز در کنار همدیگر قرار گرفته اند. به این تغییر شکل اندام زانوی پرانتزی گفته می شود. در زانو پرانتزی فاصله زانوها به هم نزدیک می شود و شکل بدی را برای بیمار ایجاد می کند. بسیاری از افراد به عارضه زانوی پرانتزی مبتلا هستند و به علت تشخیص ندادن به موقع دچار مشکلات مختلفی در کمر، لگن و زانو در سنین بالا می شوند. زانوی پرانتزی می تواند یک عارضه از زمان کودکی باشد یا به صورت ارثی برای بیمار اتفاق افتاده باشد. این عارضه از دو جهت سبب ایجاد ناراحتی و اذیت برای فرد می شود:

 • عوارض جبران ناپذیر و صدمات زانوی پرانتزی
 • ظاهر نامناسب پاهای پرانتزی مخصوصا در خانم ها و نوجوانان

به همین دلیل این مشکل ارتوپدی باید در اسرع وقت با مراجعه به بهترین متخصص ارتوپدی در تهران تشخصیص داده شده و درمان شود.

 

علت ایجاد پای پرانتزی

 • علت اصلی ایجاد زانوی پرانتزی زمینه های ژنتیکی در خانواده ها می باشد.
 • آرتروز در بزرگسالان می تواند آن ها را مستعد زانوی پرانتزی کند.
 • وزن زیاد در کودکان و بزرگسالان فشار را روی استخوان و مفاصل بیشتر می کند و سبب ایجاد تغییر شکل در ساختار اندام از جمله زانوی پرانتزی می شود.
 • صافی کف پا در موارد شدید یا چرخش مچ پا به داخل باعث ایجاد انحنا در ساق پا یا استخوان درشت نی ساق می شود و در نتیجه بر اثر انحراف استخوان ساق، زانوی پرانتزی ایجاد می شود.
 • شکستگی ها، حوادث و پارگی رباط CLC می تواند باعث تغییر شکل ساق و مفصل زانو شود.
 • راشیتیسم یا نرمی استخوان در کودکان که هم زمان با کمبود ویتامین D3 همراه است می تواند سبب ایجاد زانوی پرانتزی شود.
 • در کودکان، زود سرپا ایستادن و زود راه افتادن و نیز پوشک ضخیم و پهن می تواند باعث زانوی پرانتزی شود.
 • قورباغه ای یا W نشستن در کودکان و نوجوانان
 • ضعف عضلات همسترینگ و چهار سر ران باعث می شود که عضلات و ماهیچه ها وظایف خود را در قبال زانو و ساق درست انجام ندهند و زانوی پرانتزی ایجاد شود.

 

علائم پای پرانتزی

عدم توجه به علائم زانوی پرانتزی و درمان آن می تواند ریسک آرتروز زانو را در آینده افزایش دهد. از علائم آرتروز می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • احساس ناراحتی و درد در جانب خارج زانو
 • متحمل شدن بیشتر وزن در داخل زانو و ایجاد آرتروز زودرس
 • در برخی مواقع تغییر الگوی راه رفتن
 • شکل ظاهری نامناسب هنگام پوشیدن لباس

 

درمان پای پرانتزی

در پای پرانتزی، در صورتی که میزان انحراف کم باشد و طی زمان پیشرونده نباشد و بیمار درد کناره داخلی زانو را احساس نکند، نیاز به جراحی یا استئوتومی نیست. ولی اگر غیر از این باشد، نیاز به جراحی خواهد بود. در ادامه مقاله به بررسی روش های درمان زانوی پرانتزی می پردازیم:

 

آرتز یا بریس

ارتزهای ارتوپدی زیادی وجود دارد که می توانند برای درمان زانوی پرانتزی استفاده شوند. با این وجود، این آرتز در صورتی که در سن مناسب استفاده شود، بیشترین تاثیر را در تصحیح بدشکلی زانو خواهد داشت. آرتزها معمولا برای افراد بالغ مبتلا به زانوی پرانتزی توصیه نمی شوند، زیرا رشد آن ها به اتمام رسیده است. این آرتز ها اکثرا برای خردسالان مفید هستند، زیرا در سن رشد هستند. همچنین بریس هایی وجود دارد که می تواند به افراد بالغ مبتلا به زانوی پرانتزی کمک کند. این نوع آرتز ها، زانو بند کاهش دهنده بار نامیده می شوند. ااین آرتز ها در کاهش درد و دیگر علائم آزار دهنده مرتبط با زانوی پرانتزی مرتبط هستند. با این حال، این آرتزها تاثیر کمی در تصحیح پای پرانتزی در افراد بالغ دارند.

جراحی پای پرانتزی

درجراحی پای پرانتزی، پای پرانتزی بیمار اصلاح می شود. در ناحیه زیر زانو از عکس راستای اندام استفاده می شود، که مشخص شود انحرافی که در زانو وجود دارد از کدام قسمت است (از انتهای استخوان ران هست یا ابتدا استخوان ساق پا ) زیرا هر دو عامل باعث انحراف زانو و ایجاد زانوی پرانتزی می شوند. بعد از اینکه مشخص شد انحراف از کدام ناحیه است، با استفاده از اره مخصوص، در استخوان برش ایجاد می شود و بعد از ایجاد برش و اصلاح به اندازه زاویه مورد نظر، در داخل فضایی که ایجاد شده استخوان باز می شود یا بخشی از استخوان در آورده شده و بسته می شود. انتخاب روش بستگی به شرایط بیمار دارد که کدام یک از آن ها برای او مناسب تر خواهد بود. معمولا روشی که استخوان باز می شود و پیوند استخوان انجام می شود قد نیم تا یک سانت بلندتر می شود و در روشی که یک تکه از استخوان برداشته می شود، قد نیم تا یک سانت کوتاه تر می شود. در این روش استخوان صاف می شود، و بعد از آن برای ترمیم استخوان از پلاتین یا پلاک های مخصوص استفاده می شود. پلاک ها در داخل دو قسمت بالا و پایین استخوان گذاشته می شود و انگار که استخوان شکسته شده ترمیم پیدا می کند و بعد از اینکه ترمیم پیدا کرد در حالت صاف جوش خواهد خورد.

دکتر هومن کوکبی

جراح و متخصص ارتوپدى

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.