دکتر هومن کوکبی / بیماری ها / شانه منجمد یا یخ زده چیست و چه درمان هایی دارد؟

0 / 5. 0

۶ دقیقه

شانه منجمد یا یخ زده چیست و چه درمان هایی دارد؟

آنچه می خوانید...

شانه منجمد یا شانه یخ زده (frozen shoulder)، به حالتی گفته می شود که هم شانه دردناک می شود و هم دامنه حرکتی آن به طور قابل توجهی کاهش پیدا می کند و فرد نمی تواند دست خود را به راحتی حرکت دهد و به بالای سر یا به پشت خود ببرد. همچنین احساس درد و سفتی در قسمت شانه احساس می شود. کلیه مفاصل بدن، توسط بافتی به نام کپسول مفصلی احاطه شده اند. کپسول مفصلی در اشخاصی که به شانه منجمد مبتلا هستند ضخیم و سفت شده و سبب محدود شدن حرکت مفصل می شود. چسبندگی کپسول مفصل شانه یا همان شانه یخ زده زمانی ایجاد می شود که بافت اطراف مفصل شانه دچار التهاب و تورم شود و به استخوان بچسبد. این عارضه معمولا در سنین بین 40 تا 60 سال و بیشتر در خانم ها ایجاد و شیوع آن 2 الی 5 درصد جمعیت عمومی می باشد. در این مقاله می خواهیم درباره شانه منجمد یا یخ زده اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار دهیم. اگر می خواهید در این زمینه بیشتر بدانید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید…

 

شانه-منجمد

شانه منجمد یا شانه یخ زده چیست؟

شانه منجمد یا یخ زده که در اصطلاح پزشکی، کپسولیت چسبنده نامیده می شود، یک بیماری عضلانی شایع و پیچیده می باشد و علت دقیق بروز آن مشخص نشده است. این عارضه سبب گرفتگی، خشکی و درد شانه می شود و علائم آن به مرور شروع شده و کم کم تشدید می شود و معمولا پس از گذشت حدود یک تا سه سال برطرف می شود. طی این بیماری، درد بیماران در ناحیه شانه و بازو احساس شده و بعد از مدتی آن ها در خواب دچار مشکل و درد در شانه می شوند. در ابتدا، درد بیشتر در طی شب ایجاد می شود، اما رفته رفته در تمام روز این درد بروز پیدا کرده و در شب، این درد شدت می گیرد. افرادی که به بیماری شانه منجمد مبتلا هستند، هنگام حرکاتی مانند بالا بردن دست و بردن دست پشت کمر و فعالیت هایی مانند شانه کردن موها دچار مشکل می شوند و عملکرد درستی نخواهند داشت.

علت شانه منجمد

 

علت این بیماری نامشخص است و اکثر بیمارانی که به این عارضه مبتلا شده اند، بیماری خاصی در شانه یا بقیه نقاط بدن نداشته اند، اما تجربه نشان داده که عوامل زیر می تواند در ابتلا به شانه یخ زده موثر باشند:

  • افراد مبتلا به دیابت حدود 5 برابر افراد غیر دیابتی به شانه یخ زده مبتلا می شوند و احتمال درگیری طرف مقابل در سال های بعد نیز 70 درصد افزایش پیدا می کند.
  • شانه یخ زده بیشتر در خانم ها ایجاد می شود، به خصوص خانم هایی که در سنین بین 40 تا 60 سالگی قرار دارند.
  • افرادی که استرس و اضطراب زیادی دارند.
  • افرادی که مشکلات مغزی مانند جراحی های مغز یا سکته مغزی داشته اند، بیشتر به شانه یخ زده دچار می شوند، زیرا در این وضعیت، بیمار ناچار است بازوی خود را حرکت ندهد یا حرکات آن را محدود کند و همین امر باعث بروز یخ زدگی شانه می شود.
  • بیماری و یا جراحی داخل یا اطراف قفسه سینه مانند پستان، قلب و ریه ریسک ابتلا به شانه منجمد را افزایش می دهد.
  • سایر مشکلات پزشکی نظیر بیماری تیروئید، بیماری های قلبی و پارکینسون، می توانند با یخ زدگی شانه مرتبط باشند.

علائم یخ زدگی شانه

 

در بیماری یخ زدگی شانه، در ابتدا شانه دردناک و سفت شده و حرکات آن محدود و دشوار می شود. بیمار نمی تواند دست خود را به پشت برساند یا آن را بالا ببرد. علاوه بر درد در ناحیه مفصل، ممکن است درد در عضلات بالای شانه نیز احساس شود، این درد در هنگام خوابیدن تشدید شده و باعث ایجاد ناراحتی در بیمار می شود. به مرور زمان، درد کمتر شده اما محدودیت حرکتی آن باقی می ماند. کم کم بیماری رو به بهبودی می رود و اصلاحا گفته می شود که یخ ها آب می شود، درد ها از بین رفته و حرکات شانه تقریبا طبیعی می شود.

 

تشخیص شانه منجمد

تشخیص بیماری شانه منجمد، با گرفتن شرح حال بیمار و معاینه فیزیکی انجام می شود. بهترین متخصص ارتوپدی، میزان درد و دامنه حرکتی مفصل شانه در فرد را اندازه گیری می کند. برای تشخیص بهتر، ممکن است پزشک از آزمایشات تصویربرداری مانند سونوگرافی، اشعه ایکس و MRI کمک بگیرد.

درمان شانه یخ زده

 

درمان-شانه-منجمد

 

هدف از درمان شانه منجمد، تسکین درد و رفع خشکی و گرفتگی و افزایش انعطاف پذیری شانه است. در این بخش به توضیحاتی درباره انواع روش های درمانی شانه منجمد می پردازیم:

دارودرمانی

 

مصرف داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب (NSAIDs)، مانند ایبوپروفن، استامینوفن، مسکن های تجویزی در تسکین درد و التهاب شانه موثر می باشند.

فیزیوتراپی

 

فیزیوتراپی، برای بهبود عملکرد عضلات انجام می شود و پزشک روش هایی را به بیمار آموزش می دهد تا بتواند انعطاف پذیری و امکان توانایی حرکتی خود را بدون اعمال فشار به شانه یا تحمل درد شدید، حفظ کند.

تمرینات ورزشی

 

بیمارانی که مبتلا به شانه منجمد هستند می توانند با انجام تمرینات مخصوص مانع از خشک شدن شانه و تا حد امکان به حرکت درآوردن آن شوند. جهت کسب نتیجه خوب، این تمرین ها باید مطابق با دستور پزشک و به طور منظم انجام شود.

تزریق

 

تزریق کورتیکواستروئیدها به مفصل شانه می تواند به کاهش درد و بهبود دامنه حرکتی شانه منجمد کمک نماید. همچنین تزریق آب مقطر به کپسول مفصلی، به اتساع بافت کمک نموده و حرکت دادن مفصل توسط بافت را آسان تر می کند.

جراحی

 

چنانچه درمان های ذکر شده روی بیمار جواب ندهد و درد و ناراحتی بیمار زیاد باشد و در کار و خواب او خلل وارد کند، با تشخیص پزشک باید جراحی انجام شود. اغلب پس از عمل جراحی، درد های بیمار با سرعت زیادی از بین رفته و بیمار می تواند به فعالیت های خود بازگردد. بعد از جراحی نیز باید مدتی فیزیوتراپی و ورزش درمانی کرد که علائم به طور کامل رفع گردد و مانع انجماد دوباره شانه شود. جراحی سبب می شود که بیماری خیلی سریع تر درمان شود. از جراحی های شانه یخ زده می توان به جراحی مانور شانه، جراحی آرتروسکوپی شانه و جراحی باز اشاره کرد.

 

 

 

دکتر هومن کوکبی

جراح و متخصص ارتوپدى

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.