دکتر هومن کوکبی / بیماری ها / درمان شکستگی زانو با سریع ترین و بهترین روش

0 / 5. 0

۶ دقیقه
علت-شکستگی-زانو

درمان شکستگی زانو با سریع ترین و بهترین روش

آنچه می خوانید...

شکستگی زانو می تواند در اثر عوامل مختلف مانند تصادف، ضربه شدید و مستقیم به زانو، آسیب های ورزشی، کشش ناگهانی عضله چهار سر ران و … رخ دهد که ممکن است باعث یک ترک کوچک در استخوان شود یا اینکه منجر به خرد شدن استخوان کشکک گردد. این عارضه باعث ایجاد درد و ناراحتی در فرد شده و امکان دارد باعث خشکی مفصل زانو شود. گاهی بر اساس تشخیص پزشک ممکن است برای درمان نیاز به عمل جراحی باشد. در این مقاله قصد داریم درباره شکستگی زانو اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار دهیم. با ما در ادامه همراه باشید…

شکستگی-زانو

شکستگی زانو چیست؟

شکستگی کشکک یا کاسه زانو آسیبی شایع می باشد که اغلب در اثر ضربه مستقیم به زانو مانند سقوط یا تصادف با وسیله نقلیه ایجاد می شود. شکستگی کاسه زانو می تواند ساده یا پیچیده باشد. شکستگی های پیچیده کشکک که منجر به جابجایی قطعات استخوان می شود، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.

توانبخشی بر بهبود دامنه حرکتی، افزایش قدرت عضلانی و کاهش سفتی زانو تمرکز دارد. بهبودی ممکن است چندین ماه طول بکشد. در برخی موارد، شکستگی کاسه زانو می تواند با آسیب به تاندون ها و رباط های زانو به دلیل ضربه اولیه همراه باشد.

انواع شکستگی کاسه زانو

نوع شکستگی کشکک به مکانیسم و ​​شدت آسیب بستگی دارد. می تواند تحت تاثیر وزن و سلامت عمومی شما باشد.

از انواع شکستگی زانو می توان به شکستگی های جابجا شده و بدون جابجایی کاسه زانو اشاره کرد.

شکستگی بدون جابجایی کاسه زانو زمانی اتفاق می‌افتد که کشکک زانو شکسته شود اما از جای خود خارج نشده باشد.

در شکستگی های جابجا شده کشکک، کشکک شکسته شده و تکه های استخوان از جای خود خارج شده اند.

شکستگی های بسته و باز کاسه زانو

اگر قطعات شکسته کشکک پوست را سوراخ نکند، شکستگی کاسه زانو بسته در نظر گرفته می شود. در شکستگی های باز کاسه زانو، استخوان ها از پوست خارج می شوند و زخم پیچیده ای ایجاد می کنند.

علت

شکستگی کشکک آسیب هایی است که اغلب با ضربه به زانو همراه است. علل شایع عبارتند از:

  • افتادن مستقیم روی زانو به خصوص روی سطح سختی مانند بتن.
  • ورزش هایی که ممکن است زانو مستقیماً با توپ یا چوب برخورد کند.
  • افتادن از ارتفاع بلند
  • تصادفات اتومبیل که در آن زانو به داشبورد برخورد می کند.
  • جراحات گلوله
  • انقباضات ناگهانی (کشش) عضله چهار سر ران که باعث می شود تاندون روی کاسه زانو کشیده و آن را از هم جدا کند.

علائم شکستگی زانو

شکستگی زانو معمولا با درد در زانو یا اطراف کاسه زانو همراه است. فردی که دچار این مشکل می شود، نمی تواند زانوی خود را خم و صاف نموده و وزن خود را تحمل کند. همچنین در ایستادن و راه رفتن او اختلال پیش می آید. ازجمله علائم دیگر این عارضه می توان به کبودی، تورم، تغییر شکل ظاهری، بیرون زدگی استخوان از پوست زانو در صورت شکستگی باز کشکک و … اشاره کرد.

تشخیص شکستگی زانو

برای تشخیص این مشکل حتما باید به بهترین متخصص ارتوپدی برای معاینه و بررسی دقیق وضعیت زانوهای خود مراجعه کنید. پزشک سوالاتی از شما درباره اینکه آیا اخیرا ضربه به زانوی شما وارد شده یا خیر؟ آسیب ورزشی برای شما پیش آمده است؟ تصادف با وسیله نقلیه داشته اید؟ و… می پرسد. سپس به دقت زانوی شما را معاینه کرده و  هر گونه تغییر شکلی را که از طریق پوست احساس می شود، مانند شکاف ها یا لبه های استخوان بررسی می کند.

پزشک ممکن است فشار ملایمی بر روی کاسه زانو وارد کند و ممکن است پا را خم یا صاف نماید تا ببیند آیا این اقدامات باعث ایجاد یا افزایش درد یا آشکار شدن تغییر شکل می شود یا خیر.

اشعه ایکس به دلیل اینکه می تواند از ساختار استخوان تصاویر دقیقی نشان دهد، به پزشک کمک می کند تا شکستگی را شناسایی نماید و نوع و وضعیت آن را بررسی کند.

درمان شکستگی زانو

درمان با صلاحدید پزشک و با توجه به شدت و میزان شکستگی، شرایط عمومی بیمار، سن و … صورت می پذیرد. در ادامه به درمان هایی که برای درمان این مشکل انجام می شود، می پردازیم:

مراقبت های فوری

شکستگی کشکک زانو می تواند باعث خونریزی شدید در مفصل شود. درمان اورژانسی ممکن است شامل تخلیه خون و مایعات از مفصل برای کاهش تورم و درد و آسان‌تر کردن تشخیص مشکل باشد.

درمان غیر جراحی

در صورتی که استخوان کشکک در اثر شکستگی ثبات داشته باشد و دچار جابجایی نگردد، معمولا نیازی به جراحی نیست و با استفاده از آتل یا گچ گرفتن می توان زانو را در وضعیت ثابت و مناسب قرار داد و از حرکت زانو حین پروسه جوش خوردن جلوگیری به عمل آورد. استفاده از دارو می تواند درد را در چند روز اول بعد از شکستگی کاهش دهد. برای بازتوانی زانو می توان از فیزیوتراپی استفاده کرد.

درمان جراحی

برای شکستگی های شدیدتر و زمانی که کشکک زانو خرد یا جابجا شده باشد، معمولا پزشک جراحی را تجویز می کند که با استفاده از آن زانو جااندازی می شود. برای درمان آن نیاز است که توسط جراحی، قطعات خرد شده استخوان زانو برداشته شده و دوباره در کنار هم ثابت شوند. جااندازی زانو به دو روش باز و بسته قابل انجام است که با هدف جابجایی قطعات شکسته استخوان در وضعیت اولیه خود انجام می گردد.

بهبودی و عوارض بعد از شکستگی زانو

زانو، مفصل پیچیده ای است که وزن را تحمل می کند. حتی پس از درمان، ممکن است ادامه درد و کاهش دامنه حرکتی را تجربه کنید. آرتریت زانو پس از ضربه، از عوارض شایع شکستگی کشکک و سایر آسیب های زانو است.

پس از هفته‌ها یا ماه‌ها بی‌حرکتی با گچ یا آتل، ممکن است از دست دادن عضله یا آتروفی در ساق پا رخ دهد. فیزیوتراپی می تواند به به حداقل رساندن آتروفی و ​​جلوگیری از دائمی شدن آن و همچنین بازیابی قدرت عضلانی، انعطاف پذیری و دامنه حرکت کمک کند. در صورت انجام عمل جراحی برای ترمیم کاسه زانو، ممکن است فیزیوتراپی و کاردرمانی نیز توصیه شود.

بسته به سن و وضعیت سلامت جسمانی شما، بهبودی کامل زانو حدود سه تا شش ماه طول می کشد، اما دوران نقاهت آسیب های شدید تر به زانو ممکن است طولانی تر باشد.

ممکن است پزشک به شما توصیه کند از بالا رفتن از پله ها، چمباتمه زدن، زانو زدن یا سایر فعالیت هایی که به مفصل زانو فشار وارد می کند خودداری کنید. در بیشتر موارد، شما همچنان باید بتوانید با کاسه زانو شکسته راه بروید در حالی که زانو بی حرکت است و در حال بهبود است. تیم مراقبت شما تمرینات و محدودیت های تحمل وزن مناسب برای هر مرحله از بهبودی را توصیه می کند. درد مداوم یا استئوآرتریت شدید پس از ضربه در زانو می‌تواند نیاز به ارزیابی مجدد و جراحی های سنگین تر از جمله جراحی تعویض مفصل زانو داشته باشد.

دکتر هومن کوکبی

جراح و متخصص ارتوپدى

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.