دکتر هومن کوکبی / بیماری ها / هر آنچه درباره شکستگی لگن باید بدانید

0 / 5. 0

۵ دقیقه
درمان-شکستگی-لگن

هر آنچه درباره شکستگی لگن باید بدانید

آنچه می خوانید...

در اثر عواملی مانند تصادف، حوادث، ورزش، ضربه شدید و … ممکن شکستگی در ناحیه لگن ایجاد می شود. چنانچه سن فرد بالا باشد، حتی با ضربات کم هم ممکن است شکستگی لگن ایجاد شود، زیرا افراد مسن بیشتر به پوکی استخوان مبتلا می باشند و استخوان های ضعیف تری دارند. در این مقاله قصد داریم درباره شکستگی لگن اطلاعات جامعی در اختیار شما قرار دهیم. چنانچه علاقه دارید در این زمینه بیشتر بدانید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید…

علائم-شکستگی-لگن

شکستگی لگن چیست؟

لگن انسان در جایی واقع شده که تنه را به اندام تحتانی متصل می نماید و از بالا به ستون فقرات وصل است و در قسمت پایین به استهوان ران متصل می گردد. شکستگی لگن به سه دسته کلی شکستگی حلقه لگن، شکستگی اطراف مفصل ران و شکستگی استابولوم تقسیم می شود. در مواردی که فقط سر استخوان ران و لگن دچار آسیب شود، می توان با ثابت نگاه داشتن غضروف داخل کرده آن را درمان کرد، اما وقتی شکستگی در داخل مفصل لگن رخ دهد، ممکن است از جراحی تعویض مفصل لگن استفاده شود.

علائم شکستگی مفصل لگن

درد ناحیه لگن و کشاله ران از مهم ترین و اصلی ترین علائم شکستگی لگن می باشد تا حدی که فرد نمی تواند حتی حرکات کوچک را به راحتی انجام دهد و این کار همراه با درد شدید همراه است. در صورت شکستگی لگن ( نه جابجایی) بیمار به سختی می تواند حرکت کند. پا در سمتی که شکستگی رخ داده ممکن است به سمت بیرون چرخش پیدا کند و اندام تحتانی کوتاه تر به نظر بیاید که در نتیجه آن راه رفتن غیر ممکن خواهد شد. همچنین ممکن است علائمی مانند تورم و کبودی روی استخوان های لگن یا قسمت کمر، تغییر شکل استخوان ران، احساس درد زمان نشستن و دفع مدفوع، وجود خون در ادرار، بی حسی و سوزن سوزن شدن در ناحیه تناسلی و … نیز مشاهده شود.

علت شکستگی لگن

در این بخش به عللی که می توانند در شکستگی لگن نقش داشته باشند می پردازیم:

ضربه و آسیب به لگن

ممکن است شکستگی لگن در اثر عواملی مانند سقوط از ارتفاع زیاد، تصادفات رانندگی و … ایجاد شود که هر چقدر آسیب های وارد شده زیاد تر باشد، میزان خطر آن برای فرد بیشتر شده و نیاز به درمان اورژانسی خواهد داشت.

پوکی و ضعف استخوان

در افراد جوان که از سلامت و استحکام استخوان برخوردار هستند، چنانچه شدت ضربه وارد شده به ناحیه لگن شدید باشد، شکستگی استخوان می تواند بروز پیدا کند، اما در افرادی که سن بالایی دارند و یا دچار پوکی استخوان هستند، به علت ضعیف بودن استخوان ها حتی با ضربات کم مانند افتادن از پله نیز شکستگی در آن ها رخ می دهد.

نداشتن فعالیت بدنی و بی تحرکی

افرادی که هیچ گونه فعالیت بدنی و تحرک ندارند، بیشتر در معرض خطر شکستگی لگن قرار دارند زیرا استخوان و عضلات آن ها ضعیف می باشد. انجام فعالیت هایی مانند پیاده روی می تواند به قوی شدن استخوان های شما کمک نماید.

تشخیص شکستگی لگن

شکستگی-لگن

در صورتی که فرد در اثر آسیب جدی علائم شکستگی لگن را داشته باشد، باید به مراکز درمانی منتقل شود و احتمال آسیب به سر، قفسه سینه، پاها و … بررسی گردد. همچنین بیمار توسط بهترین متخصص ارتوپدی معاینه می شود. پزشک لگن و مفصل ران را مورد بررسی قرار می دهد تا از توانایی فرد برای تکان دادن انگشتان و مچ پایش اطمینان حاصل کنند. پزشک برای تشخیص شکستگی از روش های عکسبرداری مانند رادیوگرافی، ام آر آی یا سی تی اسکن استفاده می کند. با استفاده از اشعه ایکس می توان اطلاعات دقیقی از تراکم استخوان ها بدست آورد. در صورت شکستگی لگن که با جابجایی همراه نباشد، نمی توان مشکل را با رادیوگرافی ساده تشخیص داد و باید از CT SCAN و MRI استفاده کرد. این تصویربرداری ها معمولا از زوایای مختلف انجام می شود تا تشخیص دقیق تر باشد. با استفاده از اسکن رادیو ایزوتوپ نیز می توان در برخی شرایط مانند بیمارانی که کاشت پیس میکر دارند و نمی توانند از MRI استفاده کنند، شکستگی لگن را مورد بررسی قرار داد.

درمان شکستگی لگن

درمان شکستگی لگن بر اساس شرایط جسمانی و سن بیمار، میزان آسیب وارد شده به لگن، میزان جابجایی استخوان و … صورت می پذیرد و پزشک با توجه به این موارد ممکن است برای درمان از روش های جراحی یا غیرجراحی استفاده کند.

روش غیر جراحی

در صورتی که شکستگی لگن پایدار باشد و استخوان از محل اصلی خود خارج نشده باشد، از درمان های غیرجراحی استفاده می شود. از جمله این روش ها عبارتند از :

استراحت

استراحت در منزل می تواند در درمان شکستگی لگن موثر باشد، به شرطی که هر چه زودتر شروع به راه رفتن کنید تا خطر لخته شده خون وجود نداشته باشد. ممکن است تا زمان بهبودی نیاز به استفاده از عصا و واکر و در صورت آسیب دیدگی در هر دو پا نیاز به استفاده از ویلچر باشد. در دوره استراحت بیمار، باید بصورت هفتگی از محل شکستگی لگن عکسبرداری شود تا چنانچه جابجایی شدن شکستگی رخ داده، پزشک از وجود آن مطلع شود.

دارو درمانی

برای کاهش و تسکین درد ممکن است پزشک برای بیمار داروهایی تجویز کند. معمولا برای کاهش ریسک لخته شدن خون در عروق لگن و پاها، پزشک داروهای ضد انعقاد خون تجویز می نماید.

جراحی شکستگی لگن

نوع جراحی با توجه به سن بیمار، میزان آسیب وارد شده به لگن، وضعیت قرارگیری استخوان شکسته شده و … توسط پزشک مشخص می شود. جراحی شکستگی لگن در افرادی که زیر 60 سال سن دارند، به شکل جا اندازی شکستگی و ثابت کردن آن ها با پیچ می باشد که به آن فیکساسیون گفته می شود. گاهی اوقات نیز از ایمپلنت استفاده می شود. در صورتی که سن بیمار بالای 60 باشد، عمل جراحی تعویض مفصل لگن انجام می شود.

کلام آخر

بیشتر افرادی که دچار شکستگی لگن شده اند، می توانند مجدد پس از چند ماه راه بروند. در صورت شدید نبودن شکستگی استخوان لگن، دوران نقاهت کوتاه تر خواهد شد و هرچه فرد جوان تر باشد و استخوان های قوی تری داشته باشد، زودتر بهبود پیدا می کند.

دکتر هومن کوکبی

جراح و متخصص ارتوپدى

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.