دکتر هومن کوکبی / بیماری ها / پارگی روتاتور کاف شانه چیست و چه درمان هایی دارد؟

4 / 5. 1

۶ دقیقه
درمان-پارگی-تاندون-شانه

پارگی روتاتور کاف شانه چیست و چه درمان هایی دارد؟

آنچه می خوانید...

درد در ناحیه شانه، می تواند برای بسیاری از افراد با فعالیت های کاری و ورزشی مختلف رخ دهد. این درد با توجه به شدت آن می تواند موجب دردهای خفیف و گرفتگی شانه شود و یا به گونه ای باشد که فعالیت های روزانه یک فرد را به طور کامل مختل نماید. پارگی روتاتور کاف شانه یکی از دلایل بروز درد در ناحیه شانه است. که خود بیماری نیز دارای درجه بندی مختلفی است. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با دلایل، علائم و راه های درمان پارگی روتاتور کاف شانه یا تاندون شانه، به طور کامل آشنا کنیم. در ادامه مقاله با ما همراه باشید…

 

پارگی روتاتور کاف شانه چیست؟

 

پارگی-روتاتور-کاف-شانه

 

تاندون روتاتور کاف شانه از چهار عضله سوپرااسپیناتوس، اینفرااسپیناتوس، ساب اسکاپولاریس و ترس مینور تشکیل شده است. که حرکت شانه کاملا به آن وابسته می باشد. این تاندون شانه ممکن است هنگام بالا آوردن شانه گیر کرده و درد ایجاد نماید. که به آن گیر کردن روتاتور کاف شانه گفته می شود. معمولا پارگی روتاتور کاف شانه به یکباره ایجاد نمی شود. این عارضه شدت مختلفی دارد. که ترتیب آن به صورت سندرم ایمپینجمنت، نیمه پارگی، پارگی کامل و تخریب شانه است. معمولا در ابتدا سندرم گیر کردن تاندون روتاتور کاف یا سندرم ایمپینجمنت رخ می دهد. معمولا در این مرحله فقط بورسیت و یا تندینوز شانه تشخیص داده می شود. معمولا پزشک در این مرحله پارگی روتاتور کاف شانه را گزارش نمی کند. اما در صورتی که این عارضه در مرحله ابتدایی درمان نشود. پارگی تاندون رخ می دهد. پارگی نیز در مراحل اولیه به صورت نیمه پارگی است. در صورت عدم درمان پارگی کامل رخ خواهد داد. زمانی که پارگی روتاتور کاف شانه اتفاق می افتد، عضلات شانه قدرت خود را از دست می دهد. به گونه ای که ممکن است بیمار قادر به تکان دادن دست خود نباشد. در این صورت دست کاملا در کنار بدن آویزان می ماند. در اکثر مواقع بیماری در این مرحله درمان می شود. اما برخی از افراد ممکن است به دلایل مختلفی برای درمان اقدام نکنند. در این صورت آرتروز شانه شدید و در نهایت تخریب مفصل شانه اتفاق خواهد افتاد. که درد شانه در این مرحله به هیچ عنوان قابل تحمل نخواهد بود. در این مرحله برای درمان شانه تنها می توان از روش تعویض مفصل استفاده نمود.

 

دلایل پارگی روتاتور کاف شانه

 

پارگی روتاتور کاف شانه، از جمله عارضه هایی است که ممکن است به دلایل مختلفی بروز پیدا کند. به همین دلیل برای تشخیص و درمان درست این عارضه نیاز است تا با دلایل بروز آن به طور کامل آشنا شوید. از شایع ترین دلایل پارگی روتاتور کاف شانه می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • افزایش سن می تواند از شایع ترین دلایل بروز پارگی روتاتور کاف شانه باشد. معمولا این عارضه در میانسالی بیشتر از دیگر سنین رخ می دهد.
 • مشکلات ژنتیکی نیز از دیگر دلایل ایجاد این مشکل است. برخی از افراد ممکن است به صورت ژنتیکی سر استخوان آکرومیون آن ها به سمت پایین خم شده باشد. که در صورت وارد شدن به شانه ها، موجب پارگی تاندون شانه شود.
 • انجام فعالیت های ورزشی سنگین و کار زیاد دست ها نیز می تواند از دیگر دلایل بروز این عارضه محسوب شود. معمولا ورزشکارانی که فعالیت ورزشی آن ها موجب تحرک زیاد دست ها می شود مانند والیبال، بیشتر از سایر افراد در معرض این مشکل قرار دارند.
 • صدمه مستقیم تاندون های شانه نیز از دیگر دلایل بروز این مشکل است.
 • متورم شدن بورس زیر آکرومیون نیز به دلیل محدود نمودن فضای حرکتی عضلات شانه می تواند موجب گیر کردن و پارگی روتاتور کاف شانه شود.
 • از دیگر دلایل ایجاد این عارضه می توان به رسوب کلسیم در تاندون روتاتور کاف شانه اشاره نمود.
 • شکستن شانه و همچنین جوش خوردن نامناسب شکستگی از دیگر دلایل بروز این مشکل است.

 

علائم پارگی روتاتور کاف شانه

 

شناخت علائم پارگی روتاتور کاف شانه می تواند به فرد کمک نماید تا برای تشخیص و درمان به موقع این مشکل اقدام نماید. به همین دلیل است که شناخت نشانه های این عارضه نقش بسیار موثری در تشخیص به موقع و درمان رضایت بخش آن خواهد داشت. شایع ترین علائم و نشانه های پارگی تاندون شانه به شرح زیر می باشند.

 • اصلی ترین و ابتدایی ترین نشانه بروز این مشکل درد شانه است. که معمولا در یکی از شانه ها بروز پیدا می کند. این درد در بیشتر مواقع هنگام بالا بردن دست افزایش پیدا می کند. بنابراین در صورتی که با درد این چنینی مواجه شدید، از کنار آن بی تفاوت عبور نکنید. درد ناشی از این عارضه می تواند در نواحی زیر احساس شود.
 • قسمت پشت کتف
 • دقیقا روی شانه
 • قسمت بیرونی بازو
 • قسمت درونی بازو
 • خشک شدن دست و ناتوانی حرکتی شانه از دیگر علائم بروز این مشکل می باشد. هرچه شدت بیماری بیشتر شود. دامنه حرکتی دست و شانه نیز محدود می شود. به گونه ای که ممکن است به هیچ عنوان نتوانید دست خود را از کنار بدن حرکت دهید.

 

راه های درمان پارگی روتاتور کاف شانه

 

پارگی-تاندون-شانه

 

برای تشخیص پارگی تاندون شانه معمولا ام آر آی و عکس برداری تجویز می شود. که پس از آن با توجه به مرحله بیماری و همچنین دلیل ایجاد آن، هنگام مراجعه به بهترین متخصص ارتوپدی، او بهترین روش درمانی را ارائه می دهد. روش های درمان این عارضه به دو دسته جراحی و غیر جراحی تقسیم بندی می شوند. که عبارتند از:

 

روش های غیر جراحی

 • کم کردن فشار روی شانه ها و عدم بالا بردن آن ها در طولانی مدت مانند وزنه زدن، بازی هایی مانند والیبال، وصل کردن لامپ و …
 • دارو درمانی و استفاده از داروهای مسکن به منظور تسکین درد، که معمولا پزشک مسکن مناسب درد بیمار را در نسخه او لحاظ می کند.
 • تزریق نمودن کورتون در مفصل شانه که با استفاده از بی حسی انجام می شود. اما استفاده از این روش تا حد ممکن توصیه نمی شود.
 • تزریق نمودن PRP و یا اوزون که پزشک در صورتی که مجبور به استفاده از این روش شود، آن را توصیه می نماید.

 

روش های جراحی

 • جراحی به روش باز که با ایجاد یک برش روی سرشانه انجام می شود.
 • جراحی به روش بسته که به آن آرتروسکوپی شانه نیز گفته می شود.

 

 

 

دکتر هومن کوکبی

جراح و متخصص ارتوپدى

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.