دکتر هومن کوکبی / آسیب های ورزشی / همه چیز درباره پارگی مینیسک زانو

0 / 5. 0

۶ دقیقه
علائم-پارگی-مینیسک

همه چیز درباره پارگی مینیسک زانو

آنچه می خوانید...

غضروف نوعی بافت سخت و ضخیم است، پوشش لغزنده ‌ای که انتهای استخوان ‌ها را در ناحیه ‌ای که با استخوان ‌های دیگر برخورد می ‌کنند می ‌پوشاند تا مفصل را تشکیل دهند. در واقع بالشتک محافظی است که بین استخوان‌ ها قرار دارد تا فشاری را که مفاصل در حین حرکت در معرض آن قرار می‌ گیرند، جذب کند. غضروف از دسته های پروتئینی به نام کلاژن تشکیل شده است که به آن ساختار شبکه ای جامد می دهد و این شبکه پر از موادی است که آب را به داخل حمل می کند و شبیه یک اسفنج است.

شایان ذکر است که غضروف دارای رگ های خونی و اعصاب نیست و ممکن است قسمت هایی از بدن را تشکیل دهد، مانند غضروف الاستیک که قسمت های بیرونی گوش و گلو را تشکیل می دهد و غضروف یک بافت همبند است. با وجود ماهیت سخت و انعطاف پذیر آن، آسیب دیدن آن آسان است. شاید برای شما سوال پیش بیاید که پارگی مینیسک چیست؟ چرا اتفاق می افتد؟ علائم و راهکارهای درمانی آن چیست؟ در ادامه با ما همراه باشید تا پاسخ پرسش های خود را دریافت کنید…

پارگی-مینیسک-زانو

پارگی مینیسک در زانو چگونه اتفاق می افتد؟

هر زانو حاوی دو غضروف مفصلی است که هر کدام یک دیسک هلالی شکل از فیبروغضروف است. این دو غضروف مفصلی یک بالشتک بین استخوان ران و ساق پا ایجاد می کنند، بنابراین هر حرکتی که منجر به پیچش یا چرخش شدید زانو شود می تواند باعث پارگی مینیسک شود.

پارگی مینیسک بیشتر در بین ورزشکاران رایج است و جزو آسیب های ورزشی محسوب می شود، اما می تواند حتی با بلند شدن خیلی سریع از حالت چمباتمه زدن نیز رخ دهد. پارگی مینیسک در افراد بالای 30 سال نیز بیشتر است، زیرا مینیسک با افزایش سن ضعیف می شود.

علائم پارگی مینیسک در زانو

به گفته دکتر Ordona، زمانی که پارگی مینیسک رخ می دهد، احساس لیز خوردن یا صدای ترکیدن در اطراف مفصل زانو ایجاد می شود.

پارگی می تواند باعث تورم در اطراف زانو شده و این محل ممکن است به لمس حساس شود. همچنین ممکن است بیمار احساس کند که زانویش قفل شده است و در نتیجه دامنه حرکتی او کاهش می یابد. در صورت مشاهده علائم پارگی مینیسک برای تشخیص و درمان به بهترین متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.

تشخیص


پزشک متخصص ابتدا علائم و نشانه‌ ها را بررسی می ‌کنند، از جمله انجام آزمایش ‌های پارگی مینیسک خاص مانند تست مک موری و تست آپلی. سپس آن ها به احتمال زیاد یک اشعه ایکس را توصیه می کنند. گذشته از این واقعیت که مینیسک پاره شده نیازی به عکسبرداری با اشعه ایکس ندارد (از غضروف ساخته شده است)، پزشک می خواهد هرگونه آسیب دیگری به استخوان های زانو را رد کند.
بنابراین، MRI  تست تصویربرداری بهینه را برای تشخیص پارگی مینیسک ارائه می دهد.

روش های درمان پارگی مینیسک

تصمیم به درمان در صورت آسیب مینیسک به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

  • عوامل مرتبط با بیمار مانند سن و نوع فعالیت هایی که انجام می دهد.
  • عوامل مرتبط با نوع، محل و علائم پارگی
  • عامل مهم دیگری که بر تصمیم گیری زودهنگام جراحی تأثیر می گذارد، شدت علائم و زمان سپری شده پس از آسیب است.

مداخله جراحی در موارد زیر توصیه می شود:

  • علائم حتی پس از کاهش فعالیت ها به مدت دو یا سه ماه ادامه می یابد.
  • وجود یک آسیب همراه، عمدتا بریدگی رباط صلیبی قدامی
  • پارگی مینیسک در ورزشکاران یا در جوانان در سنین پایین
  • غضروف پاره شده با جدا شدن یا جابجایی قسمت پاره شده
درمان-پارگی-مینیسک-زانو

روش های مختلفی برای درمان پارگی مینیسک وجود دارد که مهم ترین آن ها عبارت اند از:

ترمیم و تثبیت غضروف پاره شده

این بستگی به محل و نوع پارگی دارد. از این روش زمانی که پارگی طولی نزدیک به محیط بیرونی غضروف رخ می دهد، استفاده می شود. در اینجا می توان از انواع نخ ها از جمله نخ هایی که مخصوص این کار تهیه شده اند، استفاده کرد. شایان ذکر است که روند ترمیم غضروف باید با برنامه توانبخشی خاصی دنبال شود و بازگشت به ورزش قبل از 3-6 ماه امکان پذیر نیست. بعد از عمل و این بستگی به نوع فعالیت ورزشی دارد.

برداشتن جزئی مینیسک

در طی آن قسمت پاره شده غضروف برداشته می شود. غضروف باقی مانده تا حد امکان حفظ می شود، زیرا از دست دادن بیشتر مینیسک به معنای فشار بیشتر بر غضروف سطح مفصل است که خطر پیری را به همراه دارد. بنابراین در برخی موارد پزشک به برداشتن قسمت فرسوده غضروف و ترمیم آن متوسل می‌شود و همزمان می‌توان آن را ترمیم کرد.

استئوپاتی

یک روش کمکی برای درمان پارگی مینیسک می باشد، در برخی موارد انحنای پاها وجود دارد که منجر به فشار غضروف هلالی و سطح مفصلی می شود. موارد با انجام عمل ارتوپدی فشار وارده بر آسیب دیده و آسیب دیده کاهش می یابد.

جراحی ارتوگناتیک را می توان همزمان پس از آندوسکوپی یا بعدا یک عمل جداگانه انجام داد.

راه دیگری برای درمان پارگی و جراحات مینیسک

تعویض و پیوند غضروف مینیسک که موارد نادری هستند و نیاز به قابلیت های خاصی دارند.

توانبخشی پس ازدرمان مینیسک

توانبخشی در موارد درمان محافظه کارانه بدون عمل جراحی

گاهی استفاده از عصا برای چند روز توصیه می شود، به خصوص در موارد درد شدید یا تورم مفصل، بیمار می تواند پس از 2 تا 4 هفته برنامه تقویت عضلانی را شروع کند، اما تحت مراقبت و کنترل پزشکی. در صورت تداوم علائم تا 2-3 ماه علی رغم دستورات قبلی، به بیمار توصیه می شود که تحت آرتروسکوپی قرار گیرد.

توانبخشی بعد از جراحی

توانبخشی بعد از عمل نقش مهم و اساسی در دادن یک نتیجه بالینی خوب دارد. درمان فقط عمل نیست، بلکه روند آن با توانبخشی دنبال می شود – هدف از عمل حذف منبع درد و آسیب در داخل مفصل است. و هدف از توانبخشی در اینجا تقویت عضلات – به ویژه عضله چهار سر ران است که در موارد پارگی مزمن دچار ضعف و آتروفی می شود و همچنین با هدف بازگرداندن دامنه حرکتی کامل مفصل زانو به ویژه فلکشن کامل است.

توانبخشی بسته به نوع مداخله جراحی متفاوت است.

در صورت برداشتن نسبی مینیسک، بهبود و توانبخشی سریع است، به طوری که بیمار در مدت نسبتا کوتاهی سطح فعالیت خود را به دست می آورد. با توجه به نیاز بیمار چند روز از عصا استفاده می شود و بلافاصله پس از کاهش تورم مفصل برنامه تقویت عضله شروع می شود و بعد از 6-4 هفته پس از تقویت عضلات امکان بازگشت به ورزش وجود دارد.

مفصل خارجی زانو که سطح حرکت مورد نیاز مفصل را در هر مرحله توانبخشی مشخص می کند که شامل تمرینات تقویت عضله نیز می شود. شما می توانید 3-4 ماه پس از عمل به ورزش بازگردید.

دکتر هومن کوکبی

جراح و متخصص ارتوپدى

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.