دکتر هومن کوکبی / بیماری ها / آیا پوکی استخوان قابل درمان است؟

0 / 5. 0

۶ دقیقه
درمان-پوکی-استخوان

آیا پوکی استخوان قابل درمان است؟

آنچه می خوانید...

پوکی استخوان، به معنای کاهش تراکم استخوان می باشد که باعث ضعیف شدن و خطر شکستگی استخوان ها می شود. تراکم استخوان ها تقریبا در سن 25 سالگی به اوج خود می رسد پس باید تا قبل از این سن به استخوان ها استحکام کافی را بخشید. مصرف کافی کلسیم یکی از عوامل مهم در ایجاد این استحکام است. در ادامه به جزئیات این بیماری و روش های درمان آن می پردازیم. با ما همراه باشید تا در این زمینه اطلاعات مفیدی به دست آورید…

پوکی-استخوان

پوکی استخوان چیست؟

استخوان ها، بافت های زنده ای هستند که از دو لایه خارجی و داخلی تشکیل شده اند. لایه داخلی یک لایه ی ضخیم است که از شبکه های محکمی تشکیل شده است. لایه خارجی وظیفه خون رسانی و عصب رسانی را بر عهده دارد که به صورت یک لایه پوشاننده روی استخوان قرار گرفته است. زمانی که فضای بین شبکه ها به دلیل تخریب بافت استخوانی و عدم جایگزینی آن افزایش می یابد به آن پوکی استخوان می گویند.

پوکی استخوان، به معنای کاهش تراکم استخوان و از دست دادن بافت استخوان می باشد که باعث ضعیف شدن و شکننده شدن استخوان ها می شود. ابتلا به بیماری پوکی استخوان باعث افزایش خطر شکنندگی استخوان های هر قسمت از بدن شما می شود که این شکستگی ها بیشتر در نواحی مانند ستون فقرات، لگن و مچ دست رخ می دهد. برای درمان این بیماری باید به بهترین متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.

علت پوکی استخوان

بیماری پوکی استخوان، به طور معمول یک بیماری خاموش است و تا زمان شکستگی و مراجعه به پزشک ممکن است متوجه این بیماری نشوید. پوکی استخوان زمانی رخ می دهد که تشکیل استخوان جدید و یا باز جذب استخوان های قدیمی دچار مشکل شوند. در این حالت یا بدن توانایی خود را برای تولید مقدار کافی از استخوان جدید از دست می دهد و یا مقدار زیادی از استخوان قدیمی را باز جذب می کند. در برخی موارد هر دو حالت ممکن است رخ دهد. کلسیم و فسفات دو ماده معدنی برای استحکام بخشیدن و تشکیل استخوان های نرمال هستند. اگر بدن دچار کمبود کلسیم باشد تولید استخوان و استحکام آن ها دچار مشکل می شوند.

یکی از دلایل پوکی استخوان کمبود هورمون های استروژن در زنان و اندروژن در مردان است. یائسگی همراه با کاهش هورمون استروژن است از همین رو در زنان یائسه خطر ابتلا به پوکی استخوان بیشتر است. در مجموع خطر ابتلای زنان به این بیماری بیشتر از مردان است.

به طور کلی برخی از عواملی که باعث پوکی استخوان هستند عبارتند از:

 • کمبود کلسیم
 • مشکلات تیروئید
 • نداشتن تحرک و استفاده ناکافی از عضلات
 • برخی از اختلالات ژنتیک
 • یائسگی زودرس
 • دوره عادت ماهیانه نامنظم و غیر طبیعی
 • سیگار کشیدن
 • مصرف بیش از اندازه الکل
 • داشتن سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری پوکی استخوان

پیشگیری از پوکی استخوان

راهکارهایی برای جلوگیری از پوکی استخوان وجود دارد که این راهکارها عبارتند از:

دریافت کلسیم و ویتامین D به میزان لازم

بیشتر افراد روزانه میزان کلسیم کافی برای بدن را دریافت نمی کنند. در صورتی که کلسیم یکی از مهم ترین عنصرها در استحکام استخوان ها می باشد. مصرف کلسیم را از طریق مواد غذایی سرشار از کلسیم و یا مکمل های غذایی می توانید افزایش دهید. مواد غذایی مانند لبنیات، غلات و سبزیجات سرشار از کلسیم هستند.

ویتامین D در جذب کلسیم نقش مهمی دارد. کمبود آن یکی از عوامل ایجاد پوکی استخوان است زیرا که باعث ضعف عضلانی می شود. ماهی های چرب مانند ماهی آزاد منبع غنی از ویتامین D هستند.

کم کردن مصرف کافئین

کم کردن مصرف روزانه کافئین باعث کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان می شود زیرا که کافئین خاصیت ادرار آور دارد و باعث دفع کلسیم از طریق ادرار می شود.

پرهیز از عادت های مضر مانند مصرف الکل و استعمال دخانیات

نوشیدن بیش از حد الکل باعث از دست دادن تراکم استخوان ها می شود. همچنین تحقیقات نشان می دهد که سیگار کشیدن باعث کاهش جذب کلسیم می شود از همین رو رابطه ی مستقیمی بین استعمال دخانیات و از دست دادن تراکم استخوان ها وجود دارد.

ورزش کردن منظم و تحرک داشتن کافی

ورزش های هوازی مانند پیاده روی و دوچرخه سواری تاثیر به سزایی در افزایش تراکم استخوان ها دارند همچنین برای جلوگیری از پوکی استخوان ورزش های مقاومتی اهمیت بسیاری دارند.

افرادی که دچار پوکی استخوان هستند باید با مشورت پزشک از یک برنامه خاص ورزشی پیروی کنند.

درمان پوکی استخوان

پوکی استخوان بیماری است که با تشخیص زود هنگام و شروع درمان به موقع آن می توان از پیشرفت بیماری جلوگیری کرد و یا حتی منجر به بهبودی کامل شود.

برای درمان پوکی استخوان معمولا از روش های غیر جراحی استفاده می شود که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم.

علت-پوکی-استخوان

استفاده از دارو برای درمان

در برخی موارد ممکن است پزشک برای کنترل درد پوکی استخوان از داروهای ضد التهاب، تسکین دهنده درد، مسدود کننده و یا حذف کننده عصب استفاده کند.

بیشترین داروهای پوکی استخوان مورد استفاده عبارتند از:

 • آلندرونات (فوزاماکس)  
 • رزیدرونات (آکتونل، آتلویا )  
 • زولدرونیک اسید (رکلاست)

فیزیوتراپی

از این رو که تمرین های حرکتی برای ایجاد استخوان های محکم ضروری است پیشگیری از پوکی استخوان و یا روش درمانی آن می تواند شامل فیزیوتراپی باشد در این روش فیزیوتراپ با مشورت و صحبت با شما و با توجه به علت پوکی استخوان، میزان تحمل بدن شما و وضعیت بدنی تان برنامه تمرینی شامل تمرین های تحمل وزن و تمرین های تقویتی را برای شما تجویز می کند.

مگنت تراپی یا مغناطیس درمانی

در این روش از یک میدان مغناطیسی ثابت برای کاهش التهاب و بهبود فرد استفاده می شود. با استفاده از این روش می توانید تراکم استخوانی را افزایش دهید زیرا که این روش محرک تشکیل استخوان های جدید است.

مگنت تراپی می تواند باعث افزایش جریان خون در استخوان های آسیب دیده شود.

رژیم غذایی

رژیم غذایی یک فرد مبتلا به پوکی استخوان برای جلوگیری از، از بین رفتن استخوان استخوان ها از اهمیت بالایی برخوردار است. همانطور که قبلا هم به آن اشاره کردیم کلسیم نقش مهمی در استحکام بافت های استخو.ان ها دارد و بهترینراه تامین کلسیم مورد نیاز روزانه بدن مصرف مواد غذایی  سرشار از کلسیم می باشد. همچنین ویتامین D در بدن باعث جذب ریعتر کلسیم می شود. بهترین منبع ویتامین D نور طبیعی خورشید و مواد غذایی مانند زرده تخم مرغ و لبنیات هستند.

در آخر می توان  نتیجه گیری کرد که سلامت و استحکام استخوان ها رابطه مستقیم با مواد معدنی و و ویتامین های موجود در مواد غذایی، سبک زندگی و میزان فعالیت روزانه هر فرد دارد.

دکتر هومن کوکبی

جراح و متخصص ارتوپدى

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.